5 powodów, dla których warto automatyzować rysunki 2D

5 powodów, dla których warto automatyzować rysunki 2D

Każdy skupia się na automatyzacji modeli 3D. Ale co z automatyzacją rysunków 2D? Czy każda firma po prostu zleca tę nudną pracę krajom rozwijającym się? W nowoczesnym świecie projektowania, gdzie sztuczna inteligencja jest wszechobecna, tworzenie rysunków sprawia wrażenie, jakbyśmy wrócili do ołówka i papieru. Potencjał inżynierów na pewno jest większy niż tylko rysowanie linii i umieszczanie tekstu z liczbami w niektórych miejscach. Automatyzacja rysunków 2D: przekrojów, linii wymiarowych, oznaczeń zbrojenia powinna być priorytetem dla każdego inżyniera!

Table of Contents

1. Moja historia tworzenia rysunków 2D

Tworzenie rysunków ścian warstwowych było jednym z najnudniejszych zadań w całej mojej karierze.

Moja pierwsza praca inżynierska po uniwersytecie była w Spenncon AS Consolis group, gdzie pracowałem jako inżynier konstruktor odpowiedzialny za analizę globalną, obliczanie elementów prefabrykowanych, tworzenie modeli 3D i produkcję rysunków – wszystko 🙂

Jednakże elementy warstwowe zawsze były koszmarem i zajmowały większość mojego czasu. W przeciwieństwie do standardowych ścian, ściany warstwowe (SW) składają się z wielu więcej komponentów i złożonych detali, takich jak izolacja, rury spiro do montażu, rury na kable elektryczne, płyty łączeniowe z różnymi elementami i zbrojenie między warstwami wewnętrzną i zewnętrzną itp.

2d drawing automation is not easy
Ręczna produkcja rysunków 2D nie jest moim ulubionym zajęciem

Nawet teraz, pisząc ten tekst, nawiedzają mnie koszmary, że te czasy mogą powrócić i będę musiał wykonywać tę samą pracę.

Pierwszym powodem, dla którego powinniśmy dążyć do automatyzacji tworzenia rysunków 2D, jest rozwijanie nowych umiejętności zamiast powtarzania tych samych wzorców i wykonywania tysięcy kliknięć myszą.

2. Projekty bez rysunków są przyszłością

Projekty nie wymagające tworzenia rysunków są marzeniem każdego inżyniera. Miałem szczęście pracować w Norwegii, gdzie uczestniczyłem w projektach, które od 2017 roku wymagały jedynie modeli 3D. Brak konieczności tworzenia rysunków to niesamowite uczucie! Dzisiaj, lata po pierwszym projekcie opartym wyłącznie na modelu w Norwegii, 95% projektów mostowych jest dostarczanych w formie modeli, bez konieczności produkcji rysunków 2D. Model IFC jest formą dostarczania projektu klientowi i wykonawcy.

Statistics of bridge project delivery as a modelbased
Statystyki dostaw projektów mostowych w formie opartej tylko na modelu

Czy zatem powinniśmy zaprzestać eksploracji procesów automatyzacji rysunków 2D, skoro wszystko zmierza ku eliminacji rysunków i skupieniu się wyłącznie na modelu 3D?

Absolutnie nie!

 • Wiele projektów budowlanych w Norwegii nadal dostarczanych jest z rysunkami.
 • Kraje nordyckie podążają za trendem eliminacji rysunków, ale pełne ich zaniechanie to jeszcze długa droga, nawet dla krajów o zaawansowanych możliwościach BIM, takich jak Finlandia, Dania czy Szwecja.
 • Dla elementów prefabrykowanych, projektów stalowych i detali, pewne rysunki są niezbędne.
 • Rysunek ogólny jest obowiązkowy dla wszystkich mostów.
 • Czasami niektóre detale wciąż prezentowane są w formie rysunków, aby uprościć model 3D.

Dlatego drugim powodem, dla którego powinniśmy automatyzować produkcję rysunków 2D, jest:

Ta transformacja w kierunku projektów opartych na modelach może nigdy nie nastąpić w Twoim kraju, a wiemy już, że zmiana ta zajmuje wieki. Czekanie na ten moment i nic nie robienie to najgorsze, co możemy zrobić. Tylko przez zmianę codziennej ręcznej pracy na bardziej zautomatyzowane procesy możemy kierować branżę we właściwym kierunku w stronę projektów bez rysunków.

3. Automatyzacja tworzenia rysunków 2D w Tekli i Revicie

Możliwe, że już wiesz o istnieniu bezpośredniego połączenia między Grasshopperem a Teklą/Revitem, które jest dostępne bezpłatnie. Codziennie nowi użytkownicy pobierają ten dodatek i używają go do tworzenia natywnych obiektów w tych dwóch najbardziej popularnych oprogramowaniach w naszej branży. Dzięki swojej prostocie, programowanie wizualne stało się dostępne dla każdego inżyniera.

Jednakże, do pełni szczęścia brakowało jeszcze jednego elementu:

RYSUNKI 📝

Skupienie na modelach BIM i geometrii 3D jest powszechne.

Ale…

…Okazuje się, że około 70% czasu pracy w Tekli lub Revicie poświęcane jest na tworzenie rysunków. Dlatego automatyzacja jedynie 30% pracy (modelowanie 3D) nie przynosi optymalnych rezultatów.

Na szczęście, niedawno powstały komponenty przeznaczone do tworzenia i manipulowania rysunkami.

3.1. Tekla Drawing Link

Jest to oddzielny zestaw komponentów Grasshoppera, różniący się od GH Live Link, przeznaczony do interakcji z obszarem rysunkowym Tekli. Jako projekt open-source, jest dostępny bezpłatnie, co umożliwia każdemu zapoznanie się z kodem! Grzegorz Olszewski wykonał wspaniałą pracę nad tym projektem w swoim wolnym czasie.

3.2. Revit Drawing Link

Cały projekt Rhino.Inside.Revit to fascynujący rozwój sponsorowany przez Robert McNeel & Associates, który umożliwia wykorzystanie mocy Rhino i Grasshoppera w środowisku Autodesk Revit. W dodatku Rhino.Inside.Revit znajdziemy szereg komponentów ułatwiających tworzenie rysunków.

W zakładce dokumentacji dostępne są komponenty przeznaczone do tworzenia szkiców, arkuszy, widoków i nadpisów graficznych. Co można z nimi zrobić? Tworzyć linie detali, dodawać obszary, tworzyć teksty, dodawać elementy detali, symbole, wymiary, etykiety, rewizje oraz obrazy.

Zatem trzecim powodem, dla którego warto zautomatyzować proces tworzenia rysunków 2D jest:

Narzędzia są już dostępne i łatwe do nauki. Nie trzeba być programistą IT, by stworzyć własny skrypt do automatyzacji tworzenia rysunków.

2D drawing automation in Revit
Komponenty Grasshoppera do tworzenia rysunków w Revicie

4. Praktyczne przykłady automatyzacji tworzenia rysunków 2D

4.1. Przekrój poprzeczny z Oznaczeniami wysokości

Projektowanie parametryczne nie polega na zakończeniu projektów jednym kliknięciem, jak wielu myśli. Chodzi o redukcję setek kliknięć do jednego. Jak pokazano w poniższym filmie, mały skrypt automatycznie tworzy rysunek ogólnego układu.

Skrypt może albo stworzyć nowy rysunek, albo wykorzystać już otwarty. Co dokładnie robi skrypt?

 • Na podstawie wyboru z modelu tworzy nowy, płaski widok, który obejmuje elementy wejściowe.
 • Wstawia wymiary wysokości na górze/dołku kolumny oraz na górze wsporników.
 • Pozycjonuje nowy widok.

4.2. Rysunek Ściany Warstwowej

Jak już wspomniałem, tworzenie rysunków ścian warstwowych było jednym z najnudniejszych zadań w całej mojej karierze. Wreszcie jest sprytny sposób, aby uniknąć tej żmudnej pracy.

Jak pokazano w poniższym filmie, możemy stworzyć wiele małych skryptów i skonfigurować narzędzia do automatyzacji ścian warstwowych (SW):

 • Tworzenie i poprawne umieszczanie przekrojów w rysunku.
 • Wymiary określonych elementów.
 • Modyfikacja widoczności dla wybranych linii lub elementów.
 • Przypisywanie poprawnych UDA i właściwości.

Więc czwarty powód, dla którego powinniśmy automatyzować produkcję rysunków 2D to:

Zaoszczędzić czas i wykorzystać go na zapewnienie jakości modelu 3D i ostatecznego rysunku 2D.

5. Wnioski dotyczące automatyzacji rysunków 2D

70% czasu pracy w Tekla Structures i Revicie poświęcane jest na manualny proces tworzenia rysunków.

Jakie są tego konsekwencje?

 • Wykonywanie powtarzalnych zadań czyni pracę bardziej monotonną.
 • Zachodzi stagnacja; nie dochodzi do rozwoju umiejętności.
 • W rezultacie pojawia się znikoma motywacja do pracy.

Zastanów się nad oszczędnościami czasowymi, które mogłyby zostać wykorzystane na Kontrolę Jakości modelu, zamiast ręcznego tworzenia linii wymiarowych i opisów. Jestem przekonany, że potencjał architektów i inżynierów sięga daleko poza prostą czynność rysowania linii i umieszczania tekstu z liczbami w określonych miejscach.

Dlatego piątym powodem, dla którego należy zautomatyzować proces tworzenia rysunków 2D jest: większa przyjemność z pracy!

Przez długi czas rozpoczęcie automatyzacji powtarzalnych i żmudnych zadań w Tekla Structures było trudne. Informacje były rozproszone i trudno było znaleźć spójne źródło wiedzy, aż do teraz.

Mój nowy kurs, Grasshopper w Tekli, oparty jest na ponad dziesięciu latach doświadczenia w pracy z Tekla Structures i wykorzystuje sprawdzone metody z największych projektów na świecie. Zawarłem w nim narzędzia i zasoby, które można swobodnie używać do tworzenia rysunków i modelowania 3D w Tekli, dając pełną wolność działania… bez niepotrzebnych ograniczeń.

Dołącz do listy oczekujących i skorzystaj z najlepszej oferty!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim !

Dużo czasu i wysiłku poświęcamy na tworzenie wszystkich naszych artykułów i poradników. Byłoby świetnie, gdybyś poświęcił chwilę na udostępnienie tego wpisu!

Udostępnij:

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Autor:

Pobierz przewodnik po projektach BIM:

Po przeczytaniu tego poradnika dowiesz się:

 1. Jak BIM jest wykorzystywany przy największych projektach w Norwegii
 2. Jakie były wyzwania dla zespołu projektowego i jak zostały rozwiązane
 3. Jakie były wyzwania na budowie i jakie było nasze podejście do nich

Najnowsze wpisy: