Czemu wiekszosc BEP zawodzi

Czemu większość BIM Execution Planów zawodzi ?

W ostatnich artykułach sporo mówiliśmy o tworzeniu BIM Execution Planu. Omówiliśmy, czemu jest on tak ważny dla skutecznej implementacji BIM na projekcie oraz opisaliśmy jego części składowe. Przeszliśmy przez wiele technicznych zagadnień związanych z jego tworzeniem, a dziś zajmiemy się sprawą trochę innej natury. Przyjrzymy się użyteczności samego BIM Execution Planu, poznamy kilka najczęstszych błędów popełnianych w czasie jego tworzenia oraz dowiemy się jak tych błędów uniknąć.

Bo przecież nawet najlepszy plan wdrożenia BIM jest niewiele wart, jeśli nikt go nie przeczyta i nie zastosuje w praktyce, prawda ?

BIM Coordinator guide

POBIERZ PRZEWODNIK PO BIM KOORDYNACJI

Zapisz się na naszą listę mialową i pobierz Praktyczny przewodnik po Koordynacji BIM. Jest za darmo.

Co może pójść nie tak ?

W swojej karierze zawodowej miałem styczność z różnymi projektami budowlanymi. Niektóre z nich z sukcesem implementowały i realizowały ustalone założenia BIM, a niektóre miały z tym ogromne trudności. Starałem się zrozumieć czemu tak się dzieje. Co powodowało, że BIM w danym projekcie nie został zastosowany w taki sposób jak tego oczekiwano. Analizowałem co było nie tak i zauważyłem pewien wspólny wzorzec.

Początkowa faza projektu szła bardzo dobrze. Każdy miał wiele zapału do pracy, stawiane przez zamawiającego ambitne oczekiwania BIM były przyjmowane z uśmiechem na twarzy, a zespoły projektowe cieszyły się na myśl o nadchodzących wyzwaniach.

Następnie przychodziła faza implementacji, projektowania – czyli prób sprostania wymaganiom ustalonym przez zamawiającego. Tu zaczynały się schody. Plan wdrożenia BIM (czytaj BEP), który był tak pieczołowicie przygotowany przez BIM Managera nagle, przestał działać i zostawał delikatnie mówiąc zapomniany przez resztę zespołu.

Sytuację w pewnym sensie obrazuje poniższa grafika.

Terminy goniły, lista maili czekających na odpowiedź rosła, każde kolejne koordynacyjne spotkanie to dawka stresu, która pobudzała lepiej niż poranne podwójne espresso.

Jak to się stało, że tak skrupulatnie stworzony BEP zawiódł ?

Powodów może być wiele, a ja dziś wymienię kilka najważniejszych. Podpowiem również, co można zrobić, aby wystrzegać się tych błędów i z sukcesem wdrożyć BEP na swoim projekcie.

8 powodów czemu większość BEP-ów zawodzi

Powód 1: Nierealistyczne lub źle zdefiniowane cele oraz zastosowania BIM

Choć nie jest to bezpośredni błąd samego dokumentu BEP, to ma on jednak bezpośrednie odzwierciedlenie na jego zawartość. Jest to również bardzo częsta przyczyna problemów implementacyjnych występujących podczas realizacji przedsięwzięcia.

Często plan jest oderwany od rzeczywistości i możliwości przerobowych zespołu projektowego-wykonawczego.

Zamawiający ma wizję, chce, aby jego projekt był wyjątkowy, nasłuchał się i naoglądał prezentacji, w których projektuje się budynki, mając na sobie okulary wirtualnej rzeczywistości (no może trochę przesadziłem:) i używa się BIM-u do ……wszystkiego.

On też tak chce w takim razie. Chce BIM 7D, drony, wirtualną rzeczywistość itp., a wykonawca zgadza się na takie wymagania, nie znając dokładnie implikacji takiej decyzji.

Wymagania klienta odnośnie BIM
Czasami wymagania klienta odnośnie BIM mogą być nieracjonalnie wysokie

ROZWIĄZANIE : 

Ważne jest, aby wykonawca i projektant byli świadomi i dokładnie wiedzieli, co oczekuje od nich zamawiający. Razem powinni skrupulatnie przeanalizować jakie zastosowania BIM zostaną użyte na danym projekcie oraz WSPÓLNIE opracować sposób ich realizacji.

Warto również poinformować zamawiającego o konsekwencjach bardzo wysokich wymagań BIM. Nie mam nic do ambitnych wymagań, absolutnie nie. Z doświadczenia wiem, że klient często chce wszystko mieć tanio, szybko i dobrze. My wiemy, że tak się nie da — patrz ilustracja poniżej:

Polecam zapoznać się z moimi dwoma wcześniejszymi wpisami mówiącymi o ważności celów projektu – Część 1oraz o zastosowaniach BIM: – Część 2

Powód 2: Brak konkretnie zdefiniowanego zakresu prac wdrożenia BIM

To kolejny bardzo częsty przypadek, słabego BIM Execution Planu. Mamy określone cele, wiemy w jakim obszarze będziemy stosować BIM, ale nie mamy jasno i klarownie sprecyzowanych informacji: 

  • Jakie obiekty mają zostać zamodelowane w poszczególnej fazie projektu?
  • Na jakim poziomie szczegółowości będą one modelowane w danej fazie projektu ?
  • Kto będzie odpowiedzialny za modelowanie danego obiektu oraz informacji w nim zawartych  ?
  • Jakie informacje będą potrzebne do realizacji danego zastosowania BIM ?
  • Kiedy te informacje będą wymagane ?

ROZWIĄZANIE:

Stwórz na potrzeby swojego BEP mapy procesów implementacji BIM. To pomoże Ci zwizualizować, w jaki sposób dostarczysz konkretne zastosowanie BIM. Następnie mając już mapy procesów, stwórz arkusze wymiany informacji. To dzięki nim odpowiesz na sobie na wyżej postawione pytania.

O mapach procesów mówiliśmy w Części 3, natomiast o tworzeniu arkuszy wymiany informacji przeczytasz w Części 4

Powód 3: BEP jest długi, nudny i mało angażujący

Kto lubi czytać 40 stron ściany tekstu napisaną Arialem wielkość 10…… Hmmm ??

Zaraz …… nie widzę lasu rąk ? Hmmm….. Dziwne.

Nie ma co ukrywać nienawidzimy ścian tekstu, zwłasza tekstu, który jest napisany niezrozumiałym technicznym żargonem przez jakiegoś BIM geeka.

Musimy sprawić, aby BEP był, “łatwo przyswajalnym” dokumentem, do którego często się sięga.  Nie sztuką jest stworzyć BEP. Sztuką jest stworzyć plan, który jest czytany, rozumiany i wdrażany w realnym projekcie.

ROZWIĄZANIE

Zamiast ściany tekstu zastosujmy bardziej wizualną formę przekazywania informacji.
Nagrajmy krótki film i dodajmy go do BEP-u. Zamiast opisywać jakiś proces, stwórzmy diagram, schemat — ilustrujący tłumaczone zagadnienie.

Pamiętajmy, że dobry rysunek jest wart więcej niż 1000 słów — dodawaj więc zdjęcia do dokumentu, ilustrujmy to co może być trudne do opisania słowami.

Bardziej wizualna i interaktywna forma przedstawiania treści uatrakcyjni twój BEP i sprawi, że zespół będzie chętniej po niego sięgał, a treści w nim zawarte będą bardziej zrozumiałe.

Plannerly - BEP Creation
W narzędziu Plannerly można dodawać filmy do swojego BEP - źródło: https://plannerly.com/

Powód 4: Twórcą BEPu jest zwykle jedna osoba.

Częstym powodem problemów z BEP jest to, że ich twórcą jest jedna osoba, która piastuje stanowisko BIM Managera lub BIM Koordynatora. Osoba ta ma (przeważnie) wysokie kwalifikacje w obszarze stosowania metodologii BIM i to ona dyktuje sposób implementacji BIM-u. Często zdarza się jednak, że teoretyczny plan nakreślony przez BIM Managera, nie ma racji bytu w rzeczywistości.

Po pewnym czasie wychodzą różnego rodzaju nieścisłości, które zostają interpretowane przez zespół projektowy inaczej, niż autor BEP by sobie życzył.

ROZWIĄZANIE: 

Podczas tworzenia BEP należy zaangażować wszystkich głównych uczestników zespołu projektowego. Każda sekcja tego dokumentu musi zostać dokładnie omówiona. Wstępny szkic jest sprawdzany przez strony projektu, a wszelkie nieścisłości powinny być przeanalizowane i wyjaśnione.

Pamiętaj również, że BEP powinien być zgodny z planem osiągania kolejnych kamieni milowych projektu, dlatego tak ważna jest asysta osób zarządzających pracami projektowymi w tworzeniu tego dokumentu.

Powód 5: Zbyt zawiły język i terminologia

Często terminologia , stanowi dla wielu pewnego rodzaju barierę w zrozumieniu zagadnień związanych z BIM. Nie możemy pozwolić, aby BEP był dokumentem zawiłym, pełnym fachowych skrótów, które dla zwykłego śmiertelnika nie mówię za wiele.

BEP - terminologia
Ja również mam trudności ze zrozumieniem zbyt zawiłych BEPów

Gdy używamy skrótów oraz terminologii BIM to dodajmy obok nich linki wyjaśniające owe zagadnienia. Pisząc BEP, zadajmy sobie pytanie:
W jaki sposób mógłbym wytłumaczyć dane zagadnienie mojemu dziadkowi ?

Piszmy językiem prostym, dodawajmy elementy graficzne i linki. Stwórzmy dokument, który będzie wyjaśniał i pomagał czytelnikom zaznajomić się z procesem implementacji BIM, a nie komplikował go.

Co do terminologii BIM — polecam artykuł o najczęstszych skrótach stosowanych w BIM — LINK

Powód 6: Tworzymy BEP na podstawie innego BEP'u

Najprostszym sposobem wystartowania z tworzeniem BIM Execution Planu na nowym projekcie, jest wzięcie jakiegoś starego BEP-a i przeredagowanie go pod swoje potrzeby.

Choć na pierwszy rzut oka, wydaje się to rozsądne rozwiązanie, jednak zastosowanie magicznego KOPIUJ WKLEJ w tym przypadku, może mieć niekorzystne skutki. Dlaczego? Oto kilka powodów:

  • Czasami redagowanie innego dokumentu zajmuje więcej czasu niż stworzenie nowego,
  • Niektóre dane ze starego BEP mogą zostać bezmyślnie przeniesione do nowego, tym samym wprowadzając w błąd czytających dokument,
  • Kopiując automatycznie sugerujemy się założeniami i rozwiązaniami z innego BEP, które mogą nie pasować do naszego projektu.
  • Jeśli kopiowany BEP był kiepskiej jakości, może to mieć bezpośredni wpływ na jakość nowego.

ROZWIĄZANIE:

Zamiast kopiować cały BEP, stwórzmy jego formatkę, którą twoja firma będzie później używała w innych projektach. W formatce zawrzyjmy tylko te treści, które są uniwersalne i wspólne dla całej organizacji. Ułóżmy zagadnienia w sposób czytelny i mający sens. Dzięki takiemu podejściu unikniemy powielania błędów występujących w starych BEP-ach, jednocześnie nie zaczynając z poziomu pustej kartki.

Powód 7: Dokument nie jest aktualizowany w czasie trwania projektu

W teoretycznym pięknym świecie tworzona jest jedna wersja BEP’u, która obowiązuje przez cały okres trwania projektu. Niestety rzeczywistość wygląda inaczej. Projekt budowlany jest żywym i nieustannie zmieniającym się tworem. Prędzej czy później przyjdą różnego rodzaju zmiany — wymagania klienta się zmienią, wcześniejsze ustalenia projektowe nie będą możliwe do zrealizowania, rozpatrywane rozwiązania techniczne nie będą pasowały do nowych założeń itd.

Powodów może być wiele. Projekt ewoluuje, a razem z nim powinien ewoluować nasz BEP. Pamiętajmy, że ten dokument ma być stale udoskonalany i dopasowywany do zmieniających się warunków projektowych.

ROZWIĄZANIE

Angażując głównych uczestników projektu w tworzenie BEP jasno zakomunikuj, że w razie wystąpienia znaczących zmian projektowych, należy zrewidować i ewentualnie dostosować BEP do nowych warunków.

Dobrym rozwiązaniem jest możliwość dodawania komentarzy i uwag do dokumentu przez różne strony projektu. Co jakiś czas BIM Manager przechodzi przez komentarze i analizuje ich zasadność z innymi członkami projektu. Jeśli zmiany są konieczne to następuje uaktualnienie treści BEP.

Powód 8: Członkowie projektu bazują na nieaktualnej wersji BEP'u

Musimy pamiętać, że podczas prac projektowych BEP będzie dystrybuowany do wielu osób. Grupy projektowe, wykonawca, podwykonawcy, zamawiający — każdy z nich powinien przeczytać BEP i zastosować się do jego treści. Dystrybuowanie plików w formie dokumentu Word lub pdf może nieść niekorzystne skutki. Jest duże prawdopodobieństwo, że część osób może otrzymać nieaktualną wersję planu.

ROZWIĄZANIE: 

Ważne jest, aby aktualna treść BEP była przechowywana w jednym miejscu, najlepiej w jakimś rozwiązaniu chmurowym lub webowym.  Nie wysyłajmy samego dokumentu, ale wysyłajmy link do niego.

Na pierwszej stronie BEP również dodajmy informacje np: 

Aktualną wersję BIM Execution Plan dla projektu X znajdziesz : i tu dodaj link do aktualnej wersji. 

Tym samym będziemy pewni, że osoby czytające BEP zostały poinformowane gdzie znajduje się jego aktualna wersja.

Podsumowując

Jak widzisz, podczas tworzenia BIM Execution Planu można całkiem nieźle namieszać. Ja sam nie raz popełniłem wyżej wymienione pomyłki, ale jak to mówią: człowiek uczy się na błędach. Mam nadzieję drogi czytelniku, że przedstawiona dziś lista wzbudzi w Tobie czujność i będziesz bardziej ostrożny podczas wdrażania BIM na swój projekt.

Jestem ciekaw, jakie jeszcze błędy popełniane są podczas tworzenia BEP. Jeśli jest coś jeszcze co przychodzi Ci do głowy to śmiało napisz poniżej w komentarzach, lub bezpośrednio do mnie na adres: [email protected]

Artykuł ten jest częścią cyklu "Jak zostać BIM Koordynatorem" Jeśli jest to pierwszy wpis, na który natrafiłeś, to zachęcam Cię do przeczytania wstępu do całej serii. Wyjaśniam tam, jak artykuły zostały zorganizowane, tak abyś Ty czytelniku mógł wyciągnąć z serii, jak najwięcej dla siebie. Miłej lektury.

8 błędów BEP - Ikonografia
8 powodów czemu wiekszość BEP zawodzi oraz sposoby ich unikania

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim !

Dużo czasu i wysiłku poświęcamy na tworzenie wszystkich naszych artykułów i poradników. Byłoby świetnie, gdybyś poświęcił chwilę na udostępnienie tego wpisu!

Udostępnij:

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Autor:

Pobierz przewodnik po projektach BIM:

Po przeczytaniu tego poradnika dowiesz się:

  1. Jak BIM jest wykorzystywany przy największych projektach w Norwegii
  2. Jakie były wyzwania dla zespołu projektowego i jak zostały rozwiązane
  3. Jakie były wyzwania na budowie i jakie było nasze podejście do nich

Najnowsze wpisy: