How to become BIM Coordinator

BIM Koordynator – Przewodnik od podstaw

Wraz ze wzrostem zainteresowania technologią BIM zaczynają tworzyć się nowe zawody które są ściśle z nią związane. Przeglądając oferty pracy możemy napotkać ogłoszenia szukające osób takich jak: BIM Manager, BIM Champion, BIM Koordynator, BIM Strateg, BIM Lider, Specjalista BIM i jeszcze kilku innych.

Często role i obowiązki takich osób pokrywają się ze sobą w mniejszym lub większym stopniu. Sama nazwa stanowiska zaś jest zależna od kraju oraz firmy, w której te osoby pracują. W tej serii artykułów zajmiemy się pracą BIM Koordynatora, który to tytuł jest używany na co dzień w krajach Skandynawskich.

Jeśli interesują Cię tematy koordynacji wielobranżowej oraz chcesz poznać kim jest BIM Koordynator oraz dowiedzieć się szczegółów na temat jego pracy to dobrze trafiłeś. 

BIM Coordinator guide

POBIERZ PRZEWODNIK PO BIM KOORDYNACJI

Zapisz się na naszą listę mialową i pobierz Praktyczny przewodnik po Koordynacji BIM. Jest za darmo.

BIM Koordynator od podstaw, czyli czego się dowiesz z serii?

Tworząc tą serię mamy na celu to, abyś Ty czytelniku otrzymał komplet informacji potrzebnych do zrozumienia czym zajmuje się BIM Koordynator.

Najpierw zaczniemy od zdefiniowania kim jest taka osoba w organizacji i na projekcie, jakie ma obowiązki oraz jakie kompetencje powinien posiadać. Następnie przejdziemy przez metodyki pracy oraz narzędzia, których używa.

W dalszej części, cykl podzielimy na dwie części. Pierwsza będzie opisywała koordynację projektów konstrukcyjnych, druga zaś projektów infrastrukturalnych. Wiemy, że wyzwania oraz charakter pracy w tych dwóch obszarach różni się od siebie, stąd ten podział.

Kolejne wpisy rozwiną sam proces koordynacji wielobranżowej, gdzie pokażemy jak w odpowiedni sposób łączyć ze sobą modele, przeprowadzać testy kolizji, przenosić informacje między modelami oraz automatyzować powtarzalne zadania.

Stawiamy na praktyczne podejście do tematu, dlatego przedstawimy również kilka studim przypadku, jak proces wdrożenia koordynacji został przeprowadzony na prawdziwych projektach.

W serii opowiemy również o nowej metodyce pracy stosowanej na projektach – Virtual Design and Construction (VDC) i pokażemy jak BIM Koordynator może ją wykorzystać w swojej codziennej pracy.

Cykl zakończymy naszymi przemyśleniami dotyczącymi pracy jako  BIM Koordynator. Opiszemy blaski i cienie tego zawodu. Podzielimy się radami z własnego doświadczenia, które na pewno pomogą innym BIM Koordynatorom w lepszej i bardziej efektywnej pracy każdego dnia.

Poniżej znajdziesz listę zagadnień jakie będziemy poruszać w serii o BIM Koordynatorze

  • Odpowiemy kto może zostać BIM Koordynatorem,
  • Wyjaśnimy jakie są role i obowiązki BIM Koordynatora,
  • Podamy jakie są najczęściej używane narzędzia przez BIM Koordynatora oraz ogólny opis działania tych programów,
  • Przygotujemy Bim Execution Plan na podstawie wymagań od zamawiającego,
  • Wytłumaczymy  jak tworzyć strategię BIM Koordynacji na projekcie,
  • Poznamy, jak wygląda struktura Folderów/Plików/Informacji w projekcie
  • Zrozumiemy, czym są Surowe Dane oraz jak stworzyć poprawy model sytuacji istniejącej,
  • Przejdziemy przez koordynację wielobranżową projektu konstrukcyjnego oraz infrastrukturalnego,
  • Dokonamy sprawdzenia kolizji za pomocą programu  Solibri,
  • Dokonamy sprawdzenia kolizji za pomocą programu  Navisworks,
  •  Stworzymy własne reguły sprawdzenia kolizji w Solibri,
  • Przyjrzymy się jakie informacje są ważne w plikach IFC,
  • Odpowiemy dlaczego warto pracować na otwartych formatach plików,
  • Nauczmy się raportowania kolizji i komunikacji za pomocą plików otwartych BCF, 
  • Na koniec opowiemy o blaskach i cieniach pracy BIM Koordynatora

A co jeśli nie chcę zostać BIM Koordynatorem, czy znajdę coś dla siebie w tej serii?

Jesteśmy pewni, że tak. Będziemy przechodzić krok po kroku przez wiele tematów, których zrozumienie przyda się każdemu kto pracuje z technologią BIM i projektowaniem.

Zagadnienia opisane w serii pomogą ugruntować już posiadaną wiedzę i rozjaśnią wiele podstawowych konceptów z którymi ludzie mają często problemy.

Czy muszę już mieć jakąś wiedzę o technologii BIM, aby zrozumieć cykl wpisów o BIM Koordynacji?

Postaramy się, aby materiał, który przekazujemy był dla Ciebie jak najłatwiejszy do zrozumienia. Jednak pewna wiedza na temat podstaw BIM z pewnością pomoże w zrozumieniu niektórych tematów.

Zapraszamy do lektury naszego pierwszego artykułu (Wszystko co powinieneś wiedzieć o Bim), gdzie poruszamy podstawowe zagadnienia. 

Czy będę potrzebował jakiegoś programu, aby podażać z serią ?

W początkowej fazie serii nie będzie Ci potrzebny żaden program. Poruszane zagadnienia nie będą wymagały pracy z komputerem.

Od pewnego momentu zaczniemy uczyć się obsługi programów do koordynacji Solibri Model Checker oraz Autodesk Navisworks. Wtedy zalecamy posiadanie tych programów. Mogą być w wersji darmowej.

Najpierw zaczniemy od Solibri, gdzie wyruszymy od podstaw, przejdziemy przez wszystkie główne funkcje programu, a skończymy na tworzeniu zaawansowanych reguł do sprawdzania kolizji na projekcie. W podobny sposób będziemy pracować z Navisworks.

Nie wiem co oznaczają skróty BCF, IFC, VDC, ICE czy będą one wyjaśnione?

Tak, ww. skróty będą wyjaśnione w prosty sposób nie zagłębiając się w szczegóły. Pozwoli Ci to na zrozumienie treści artykułów, swobodne ich przeczytanie i wyciągnięcie z nich odpowiedniej dla Ciebie wiedzy.

Ponadto zapraszamy do przeczytania naszego wcześniejszego artykułu tutaj gdzie wyjaśnione są już niektóre z tych terminów.

Podsumowując

Jak widzisz, w tej serii będziemy poruszać bardzo wiele tematów. Jeśli pracujesz z technologią BIM, to na pewno prędzej czy później trafisz na niektóre z nich w swojej codzinnej pracy. Zachęcamy zatem każdego, kto ma do czynienia z BIM, aby zaznajomił się z tą serią wpisów. 

Jeśli masz propozycje, czego jeszcze chciałbyś się dowiedzieć odnośnie koordynacji BIM, to śmiało napisz w komentarzach lub wyślij nam wiadomość email na [email protected] lub odwiedź nasz profil Linkedin oraz Facebook.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim !

Dużo czasu i wysiłku poświęcamy na tworzenie wszystkich naszych artykułów i poradników. Byłoby świetnie, gdybyś poświęcił chwilę na udostępnienie tego wpisu!

Udostępnij:

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Autor:

Pobierz przewodnik po projektach BIM:

Po przeczytaniu tego poradnika dowiesz się:

  1. Jak BIM jest wykorzystywany przy największych projektach w Norwegii
  2. Jakie były wyzwania dla zespołu projektowego i jak zostały rozwiązane
  3. Jakie były wyzwania na budowie i jakie było nasze podejście do nich

Najnowsze wpisy: