Zostać BIM Koordynatorem

Jak zostać BIM Koordynatorem?

Wiele osób mnie pyta, jak zostać BIM koordynatorem. Chcą się dowiedzieć, czy przeszedłem specjalne szkolenie? Czy brałem udział w studiach podyplomowych z zakresu BIM? Czy mam certyfikat uprawniający mnie do tej roli? Odpowiedź na powyższe pytania brzmi “Nie”. Zaciekawił mnie jednak ten temat, dlatego zrobiłem wywiad środowiskowy wśród znajomych piastujących obecnie funkcje BIM Koordynatora.

Zapytałem ich, jak oni zaczęli pracę z BIM. Historie tych osób włącznie z moją mają dość podobny przebieg. Oto on.

BIM Coordinator guide

POBIERZ PRZEWODNIK PO BIM KOORDYNACJI

Zapisz się na naszą listę mialową i pobierz Praktyczny przewodnik po Koordynacji BIM. Jest za darmo.

Krótka historia jak to było u mnie.

BIM jest dość nową technologią. Ja, tak samo, jak większość ludzi pracujących obecnie na stanowiskach menedżerskich z BIM nie zaczynałem swojej kariery z zamiarem zostania BIM Koordynatorem.

Po studiach rozpocząłem pracę jako projektant konstrukcji. Zauważyłem, że wiele czynności, które wykonuję podczas codziennej pracy, jest powtarzalna lub może zostać wykonana szybciej. Zacząłem więc interesować się sposobami usprawniania swoich obowiązków. Pamiętałem ze studiów podstawy obsługi programów do tworzenia modeli konstrukcji. Wiedziałem zatem, że istnieją sposoby dostarczania dokumentacji 3D, która przy każdej zmianie automatycznie uaktualnia rysunki. W tamtym okresie to było to, czego szukałem. Wsiąkłem w temat modelowania i pracy z informacją w modelu na dobre.

Gdy patrzę teraz z perspektywy czasu to, kolokwialnie mówiąc, reszta potoczyła się dość naturalnie. Zmieniłem pracę i zostałem członkiem zespołu projektującego, który na co dzień używał modeli jako głównej dokumentacji. Już wtedy wiedziałem, że nie przesiądę się więcej na tworzenie dokumentacji 2D.

A co było potem? Moimi kolejnymi krokami wtajemniczania się w BIM było poznawanie nowych metodologii zarządzania informacją w modelu, uczenie innych pracy z oprogramowaniem 3D oraz koordynacja międzybranżowa modeli.

Z czasem zacząłem dostawać nowe obowiązki, związane z kierowaniem zespołu i układaniem strategii wdrażania BIM na projektach.

Pytając moich znajomych, jak to u nich wyglądało, otrzymywałem podobne historie jak ta przytoczona powyżej.

A więc…..

Czy rzeczywiście początkowy wybór ścieżki kariery jest tak ważny?

Sądzę, że nie aż tak jak się często ludziom wydaje. Jak widzisz, w moim przypadku rolę BIM Koordynatora uzyskałem w procesie podnoszenia swoich kompetencji związanych z BIM.

Istnieje tak naprawdę bardzo wiele ścieżek, które mogą prowadzić do tego stanowiska. Często osoby koordynujące projekt z użyciem tej technologii zaczynały najpierw jako:

  • Architekci,
  • Inżynierowie instalacji,
  • Konstruktorzy,
  • Inżynierowie budowy,
  • Kreślarze BIM/CAD,
  • Menedżerowie CAD,
  • Produkt Menedżerowie w firmie IT, wytwarzającej software dla BIM,
  • lub startowali z pozycji zupełnie niezwiązanej z BIM.
BIM Koordynator różne ścieżki kariery
Różne ścieżki kariery prowadzące do pracy BIM Koordynatora

Wybór ich początkowej posady nie był aż tak ważny.

W wielu przypadkach BIM koordynatorzy startują od roli czysto produkcyjnej (są projektantami lub inżynierami). Ich nawyki pracy, wiedza i umiejętności zwykle sprawiają, że są oczywistym wyborem dla firmy, gdy ta decyduje się, utworzyć lub obsadzić posadę BIM koordynatora.

Bardzo często BIM koordynator otrzymuje to stanowisko w wyniku uznania jego umiejętności przez innych. Zazwyczaj te osoby są ekspertami w biurze/organizacji w zakresie oprogramowania BIM, którego używają. Sama rola koordynatora w naturalny sposób „wyrasta” wokół nich.

Cenne umiejętności, które dają przewagę w zostaniu BIM Koordynatorem

Podczas rozmów z innymi BIM Koordynatorami zauważyłem pewne podobieństwa w umiejętnościach, jakimi się charakteryzowali. Oto lista niektórych z nich: 

  • Potrafili w prosty sposób wyjaśnić zagadnienia związane z tworzeniem i pracą z dokumentacją 3D innym członkom zespołu projektowego,
  • Umieli lepiej niż inni wykorzystywać potencjał programów do modelowania,
  • Rozumieli niuanse związane z wymianą informacji w modelu np.: poprzez Shared Parameters i tę wiedzę przekazywali innym,
  • Potrafili poruszać się w kilku programach BIM i wiedzieli, jak te programy mogą komunikować się ze sobą, 
  • Wykazywali duże zainteresowanie użyciem plików IFC oraz BCF na projekcie i używali tych formatów do pracy z modelami, 
  • Chętnie poznawali nowe metody pracy z modelami oraz wykazywali chęć nauki nowych programów, 
  • Próbowali ułatwiać sobie pracę poprzez automatyzację powtarzalnych zadań, używają dostępnych na rynku technik i narzędzi,
  • Jako nieliczni w firmie umieli obsługiwać programy koordynacyjne takie jak Tekla BIM Sight, Solibri Model Checker, czy Navisworks,
  • Potrafili efektywnie komunikować się z każdym z dowolnego działu, branży czy firmy,
  • Inni pracownicy wiedzieli, że mogą na nich liczyć przy rozwiązywaniu problemów z modelami 3D i szeroko pojętym Bim-em.

Świetnie, a co mam zrobić, aby zyskać te umiejętności?

Moja odpowiedź na to pytanie brzmi:

Zacznij używać w swojej codziennej pracy modeli 3D i wykorzystuj informacje w nich zawarte.

Wiem, że jest to uproszczona i dość ogólna odpowiedź. Sądzę jednak, że wyzwania, jakie stawia codzienna praca jest najlepszą drogą do zbudowania odpowiednich umiejętności potrzebnych do stania się dobrym BIM Koordynatorem. Pamiętaj, najważniejsza jest praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. W tym miejscu mam kilka rad na start:   

  • Wykaż inicjatywę i ucz się rzeczy, które ułatwiają szybszą pracę z modelem, 
  • Szukaj sposobów automatyzowania powtarzalnych zadań, 
  • Ucz się tematów, jak zarządzać informacją zaimplementowaną do modelu,
  • Bądź w biurze tą „osobą” od… Np.: Revita, Archicada, Civil-a 3d, Sketch-upa, Solibri, Allplan-a, Novapointa (wybierz jeden i zostań w nim mistrzem),
  • Poznawaj strategie transferu informacji pomiędzy modelami, 
  • Zaprzyjaźnij się z otwartymi formatami plików: IFC i BCF ,
  • Interesuj się tym jak inne firmy zastosowały BIM na swoich projektach,
  • Pojawiaj się na wydarzeniach o BIM, ale wybieraj te które mówią o konkretach, a nie tylko sypią ogólnikami “jaki to BIM jest super”. 

Co, jeśli w mojej firmie nie używa się technologii BIM na żadnym poziomie?

Jeśli naprawdę chcesz uczyć się tej technologii, to masz dwa wyjścia.

Pierwsze: Porozmawiaj z osobą decyzyjną w firmie, w której pracujesz i przekonaj ją do rozpoczęcia stosowania BIM-u u was na projektach. Ważne jest, aby pokazać, jakie korzyści może zyskać firma po wdrożeniu BIM.

Drugie: Zmień firmę na taką, która już wykorzystuje BIM i będzie wspierała twoje chęci poszerzania umiejętności. (Ja wybrałem właśnie tę opcję )

A może iść na studia / kursy doszkalające do pracy jako BIM Koordynator?

Ilość studiów i kursów na BIM Koordynatora, czy Managera rośnie obecnie jak grzyby po deszczu. Z jednej strony, bardzo cieszy mnie ten fakt. Widzę, że zwiększa się zainteresowanie ludzi samą technologią oraz poszerza świadomość stosowania BIM w branży budowlanej. Z drugiej jednak strony przestrzegam osoby początkujące, aby rozważnie wybierały kurs/ studia, na które się wybierają.

Pamiętaj, szukaj miejsc, gdzie będą uczyli Cię praktycy, a nie teoretycy, którzy znają technologię BIM tylko z książek, wykładów i nigdy nie pracowali na prawdziwych projektach.

A takich właśnie kursów, gdzie uczą pseudoeksperci, na rynku nie brakuje.

Podsumowanie

BIM Koordynator to dość „świeży” zawód i nie ma z góry określonych ram oraz utartej ścieżki jak możesz nim zostać. To stanowisko dla osób, które lubią zmiany, lubią się uczyć nowych rzeczy, nie boją się wyzwań i są konsekwentni w tym co robią. Sama Bim Koordynacja to przede wszystkim praca z ludźmi, a dokładnie dla ludzi.

 To ty będziesz tworzył strategię wdrażania BIM na projekcie, to Ty będziesz później tłumaczył innym, jak ona ma działać i to również Ty będziesz wymagał od nich spełnienia określonych wymagań zamawiającego. Choć sama praca stawia wiele wyzwań, to również jest niezwykle satysfakcjonująca. Jeśli choć trochę zainteresowałem cię pracą BIM Koordynatora, to zapraszam do lektury kolejnych wpisów z serii “Jak zostać BIM Koordynatorem”. Przed nami sporo ciekawych tematów, które na pewno warto znać przy pracy z technologią BIM.

Poniżej zamieszczam jeszcze krótkie podsumowanie dzisiejszego tematu w formie mapy myśli: 

BIM Koordynator umiejętnosci
BIM Koordynator, a doświadczenie, umiejętności i cechy osobiste

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim !

Dużo czasu i wysiłku poświęcamy na tworzenie wszystkich naszych artykułów i poradników. Byłoby świetnie, gdybyś poświęcił chwilę na udostępnienie tego wpisu!

Udostępnij:

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Autor:

Pobierz przewodnik po projektach BIM:

Po przeczytaniu tego poradnika dowiesz się:

  1. Jak BIM jest wykorzystywany przy największych projektach w Norwegii
  2. Jakie były wyzwania dla zespołu projektowego i jak zostały rozwiązane
  3. Jakie były wyzwania na budowie i jakie było nasze podejście do nich

Najnowsze wpisy: