Zadania BIM Koordynatora

Zadania BIM Koordynatora w ostatniej fazie projektu (część 3)

W poprzednich dwóch artykułach z serii “zadania BIM Koordynatora w projekcie infrastrukturalnym” mogłeś przeczytać o roli BIM Koordynatora w fazie rozpoczęcia oraz realizacji projektu.

Są to kluczowe fazy, które wpływają na zakres oraz kształt dokumentacji projektowej. Podczas etapu kończącego projekt należy skupić się na jakości oraz formie dokumentacji końcowej.

W poniższym tekście opiszę ostatnią fazę projektu z perspektywy BIM Koordynatora.

Zapraszam do tekstu!

Fazy w projekcie BIM

Spis Treści

Spotkanie informacyjne

Każda faza w projekcie powinna zacząć się od spotkania, na którym omawiane są bieżące kwestie techniczne. Nie inaczej jest w przypadku ostatniej fazy w projekcie. Warto, aby kilka tygodni przed ostatecznym terminem oddania projektu BIM Koordynator zorganizował spotkanie, na którym przypomni jego główne założenia. Najczęściej chodzi o kwestie omówienia zawartości oraz sposobu dostarczenia dokumentacji BIM. Na spotkaniu warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak: sposób generowania modeli, dodawanie informacji, klasyfikacja obiektów, dane do tyczenia.

Spotkanie informacyjne

Dokumentacja rysunkowa

Warto podkreślić, że BIM Koordynator nie odpowiada za zawartość dokumentacji papierowej. To osoby projektujące są za to odpowiedzialne. Zadaniem BIM Koordynatora, jak mogliście przeczytać w pierwszej części artykułu, jest m.in. stworzenie tabeli rysunkowej, która na rysunkach powinna się znaleźć. BIM Koordynator może także pomóc ustawić wydruk, aby ułatwić generowanie rysunków. W zależności od rodzaju rysunku na ostatecznej wersji mogą się znaleźć takie elementy jak np. podkłady mapowe, czy obiekty istniejące. BIM Koordynator powinien sprawdzić ustawienia wszystkich załączników, aby mieć pewność, że takie parametry jak szerokości linii, szrafy będą wyświetlane w odpowiedni sposób.

Dokumentacja rysunkowa

Klasyfikacja obiektów

Kolejną kwestią jaką zajmuje się BIM Koordynator, w ostatniej fazie, jest kontrola obiektów pod kątem użytej klasyfikacji. Obiekty tworzone podczas projektu BIM powinny zostać odpowiednio sklasyfikowane, w sformalizowany sposób. Klasyfikacja obiektów jednoznacznie wskazuje jaki system używamy w projekcie. W Norwegii w projektach infrastrukturalnych używa się klasyfikacji V770. Tak więc w zależności od tego w jaki sposób będą dostarczone modele cyfrowe BIM Koordynator powinien sprawdzić ich zawartość pod kątem klasyfikacji. Informacje o klasyfikacji mogą się znaleźć w nazwie warstwy, jeżeli używamy plików DWG, bądź jako atrybut, w przypadku plików IFC.

Classification in AutoCAD
Klasyfikacja obiektów

Modele BIM

Podczas trwania projektu mamy do czynienia z różnymi typami modeli cyfrowych.
Na początku do projektu trafiają dane wejściowe. Na ich podstawie są tworzone modele sytuacji istniejącej. Te z kolei służą do generowania modeli branżowych. Wszystkie modele łączone są w model wielobranżowy. Tak więc BIM Koordynator powinien zebrać wszystkie elementy, które zostały wykorzystane do stworzenia dokumentacji BIM. Jego zadaniem jest także kontrola, czy modele oraz obiekty zostały odpowiednio opisane, czy obiekty posiadają odpowiednie informacje, czy modele prezentacyjne posiadają odpowiednie tekstury oraz kształt.

Dane do tyczenia

Często w kontrakcie budowlanym, w którym wykorzystywany jest BIM można spotkać zapis mówiący o tym, iż dokumentacja w formie cyfrowej powinna być wystarczająca, aby wybudować obiekt. Tak więc, oprócz modeli BIM do dokumentacji końcowej dołączane są dane do tyczenia. Tymi danymi są geometryczne obiekty takie jak punkty, linie i płaszczyzny. Najczęściej można je znaleźć bezpośrednio w pliku, zawierającym model BIM, np. na innej warstwie w pliku DWG. Jednakże częstą praktyką jest dostarczanie dodatkowych plików oprócz, modeli BIM, zawierających dane do tyczenia. Obiekt można budować na podstawie plików IFC, DWG, LandXML

Modele BIM wraz z danymi do tyczenia

Opis dokumentacji BIM

Zamawiającemu, razem z dokumentacją końcową BIM, jest dostarczany jej opis. Jest to dokument, który pozwala zorientować się co wchodzi w skład dokumentacji. BIM Koordynator przygotowuje dokument, najczęściej w postaci pliku Excel, który zawiera krótki opis projektu, opis dostarczanych dokumentów, modele BIM, listę klasyfikowanych obiektów oraz opis danych do tyczenia.

Klasyfikacja obiektów
Opis dokumentacji + Lista obiektów

Podsumowanie

Był to ostatni wpis poświęcony obowiązkom BIM Koordynatora na projekcie infrastrukturalnym. Jestem świadom, iż projekty w różnych częściach świata mogą być inaczej zarządzane. Poszczególne etapy, które opisałem można na co dzień spotkać na rynku Norweskim.

Zachęcam do przeczytania poprzednich części cyklu. Mam nadzieję, że cała seria uzmysłowi Ci w jaki sposób pracuje się w Norwegii na projektach budowlanych typu projektuj-ofertuj-buduj

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim !

Dużo czasu i wysiłku poświęcamy na tworzenie wszystkich naszych artykułów i poradników. Byłoby świetnie, gdybyś poświęcił chwilę na udostępnienie tego wpisu!

Udostępnij:

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Autor:

Pobierz przewodnik po projektach BIM:

Po przeczytaniu tego poradnika dowiesz się:

  1. Jak BIM jest wykorzystywany przy największych projektach w Norwegii
  2. Jakie były wyzwania dla zespołu projektowego i jak zostały rozwiązane
  3. Jakie były wyzwania na budowie i jakie było nasze podejście do nich

Najnowsze wpisy: