Dzisiaj skupię się na temacie parametrów (równeż określane jako właściwości) zdefiniowanych przez użytkownika, które możemy dodać do eksportowanych plików IFC.
Często wymagania dotyczące informacji projektowych wymagają od projektantów zastosowania określonego zestawu właściwości do swoich modeli. Dodanie takich właściwości w Revicie to bułka z masłem. Używamy do tego parametrów współdzielonych lub parametrów projektu.
Gorzej jeśli musimy przesłać te parametry do IFC. Wtedy może być trochę bardziej skomplikowane. Możemy to zrobić na 3 sposoby. Ponieżej pokażę wam każdy z nich.
Link do pliku Revit i pliku IFC z tego artykułu możesz pobrać tutaj
POBIERZ PRZEWODNIK PO BIM KOORDYNACJI
Zapisz się na naszą listę mialową i pobierz Praktyczny przewodnik po Koordynacji BIM. Jest za darmo.
Pracując z modelami BIM na pewno będzisz korzystał z wielu różnych parametrów, które będą unikalne dla Twojego projektu.
W większości przypadków te paramtery nie są częścią schematu IFC (więcej o schemacie IFC tutaj), więc będziemy musieli stworzyć własne zestawy parametrów. Zanim dodamy zdefiniowane przez użytkownika zestawy parametrów do eksportowanego IFC, warto wiedzieć, jakie opcje mamy do wyboru.
1. Eksport wszystkich paramatrów Revit'a
Gdy mamy zestaw parametrów w Revicie i chcemy uwzględnić je w IFC, możemy użyć pierwszej opcji z powyższego rysunku – Eksportuj zestaw parametrów Revit.
W ten sposób wyeksportujemy wszystkie właściwości programu Revit zgodnie z ich wewnętrznym pogrupowaniem. Używając tej opcji przeniesiemy wiele niepotrzebnych danych, co zwiększy rozmiar pliku IFC. Co więcej, opcja ta przenosi również parametry, które nie mają przypisanej wartości.
Ponieważ generalnie chcemy, aby nasz wyeksportowany plik IFC był „uporządkowany”. Nie potrzebujemy zbędnych danych, które może zawierać nasz model Revit.
Dlatego ta opcja nie jest wskazana i należy z niej korzystać dość “ostrożnie”.
Na poniższym obrazku (używam BIM Vision do przeglądania IFC) widzisz, jak za pomocą tej opcji przenosimy wszystkie właściwości programu Revit do IFC. Większości z nich nie będziemy używać, ponieważ mają sens tylko w programie Revit i robią niepotrzebny bałagan w pliku IFC.
To, co zawsze chcemy robić, to grupować i organizować dane w IFC w sensowny sposób. Można to zrobić za pomocą Revitowych zestawów parametrów. Eksporter IFC daje nam dwa różne sposoby tworzenia ich.
Jednym sposobem jest użycie zestawień (schedules), a drugim jest użycie pliku tekstowego do mapowania parametrów.
2. Eksport przy użyciu zestawień
Eksportowanie parametrów do IFC za pomocą zestawień w programie Revit jest szybkie i dość proste. Osobiście używam tej metody dość często, gdy chcę szybko utworzyć plik IFC z zestawem parametrów, które chcę uwzględnić.
Aby skorzystać z tej opcji, musimy utworzyć zestawienie w programie Revit i dodać parametry, które chcemy uwzględnić w eksporcie. Na potrzeby naszego przykładu skorzystamy z modelu konstrukcji (szablonowy model Revita).
Utworzę zestawienie słupów konstrukcyjnych i nazwę zestawienia Pset BIM Corner. Co więcej, dodam do niego 5 parametrów (nazwy parametrów są po ang.):
Rodzina i typ, długość, poziom , objętość i LOD (Level of Development). Oto moje zestawienie:
Chcę, aby te parametry zostały wyeksportowane do IFC do grupy parametrów o nazwie Pset BIM Corner.
W tym celu przechodzę do eksportera IFC w programie Revit i modyfikuję ustawienia. Następnie w zakładce “Property Sets” wybieram eksport za pomocą zestawień. Zaznaczę również opcję eksportu tylko zestawień zawierających w tytule IFC, Pset lub Common.
W moim projekcie jest również inne zestawienie nazwane: Concrete beam schedule(zestawienie belek betonowych).
Nie chcę eksportować parametrów z tego zestawienia. Dlatego musimy jakoś wyróżnić zestawienie, które będzie eksportowane. Możemy to zrobić dodając do nazwy zestawienia słowo IFC, Pset lub Common. W moim przypadku mam Pset BIM Corner.
Po eksporcie widać, że mamy nowy zestaw parametrów utworzony dla wszystkich słupów konstrukcyjnych. Parametry wewnątrz tego zestawy odpowiadają 5 parametrom, które dodaliśmy wcześniej do zestawienia słupów w Revicie.
Zalety oraz wady tej metody
Używanie zestawień do dodawania prametrów w IFC jest łatwy i szybkie. Po prostu tworzymy zestawienie ze wszystkimi niezbędnymi parametrami, dodajemy tytuł zawierający słowo: IFC, Pset lub Common i esportujemy.
Niestety jest kilka wad tej metody:
1. Stowrzone zestawienia mogą być łatwo usunięte lub zmienione przez innego użytkownika pracującego na modelu, nawet przez przypadek,
2. Dzielenie się zestawieniami pomiędzy różnymi modelami Revit nie jest tak proste, jak udostępnianie pliku mapowania parametrów (o którym opowiem dalej w artykule),
3. Tą metodą nie jesteśmy w stanie wyeksportować przestrzeni (Spaces),
4. Nie możemy kontrolować mapowania typów danych do IFC, musimy polegać na wbudowanych ustawieniach eksportera IFC
Dlatego, przy esportowaniu parametrów do IFC, osobiście polecam trzecią metodę wykorzystującą plik tekstowy do mapowania parametów.
Spójrzmy jak ona działa w praktyce.
3. Eksport parametrów użytokownika za pomocą pliku mapowania
Jeśli ponownie przejdziemy do ustawień eksportu IFC i na liście mamy trzecią opcję.
Zauważ, że aby skorzystać z tej opcji najpierw musimy użyć pliku mapowania i musimy określić jego ścieżkę na naszym dysku.
Revit posiada domyśmy szablon do mapowania parametrów. Jest to plik tekstowy. Ja korzystam z Revit 2020 i jego domyślna lokalizacja na dysku to:
Nazwa pliku to DefaultUserDefinedParameterSets.txt i możesz go pobrać tutaj.
Dobrze jest zrobić jego kopię i pracować nad własnym plikiem bez dotykania domyślnego pliku. W ten sposób, gdy popełnisz błąd, zawsze możesz ponownie skopiować nienaruszony plik domyślny.
Ogólnie jest to prosty plik tekstowy, który otwieramy w dowolnym edytorze tekstu, w moim przypadku w Notatniku. Plik zawiera już pewne wskazówki, które pomogą użytkownikom zrozumieć, jak korzystać z tego pliku mapowania.
Wszystko zaczynające się od hashtagu # jest uznawane za komentarz, co oznacza, że eksporter tego nie przeczyta. Dlatego domyślne wskazówki zaczynają się od #.
Możemy użyć # hashtagu, by dodać własne komentarze i instrukcje. Często używam komentarzy, aby przekazać instrukcje tym, którzy będą korzystać z tej tabeli mapowania. Określam, jakie konkretnie zestawy właściwości eksportujemy i dlaczego. Dzięki temu lepiej rozumieją, jak korzystać z tego pliku.
Na potrzeby prezentacji załóżmy, że chcemy wyeksportować trzy parametry słupów konstrukcyjnych (obrazek poniżej). Zebrałem je w Revicie w podgrupie “IFC Parameters” jako parametry elementu (Instance). Są nimi:
LOD – będący parametrem Tekst
Reinforced — parametr Tak/Nie (parametr typu: Boolean), określający, czy dany słup jest zbrojony, czy nie,
Zone – parametr numeryczny (Integer) określający, w jakiej strefie budynku znajduje się kolumna.
Mamy więc nasze parametry. Dodałem również wartości do każdego z nich (Pamiętaj: bez wartości parametr nie zostanie wyeksportowana).
Stwórzmy teraz plik tekstowy mapowania, który wyeksportuje te 3 parametry do zestawu parametró w IFC. Nazwiemy ten zestaw: BC_PropertySet.
Setting up user-defined prop. set text file - Step by Step
Krok 1 (numer 1 na obrazku) – Aby stworzyć własny zestaw parametrów, zaczynamy nową linię zgodnie z wytycznymi. (Możemy też usunąć wytyczne jeśli chcemy i zacząć od pustego pliku tekstowego). W naszym przykładzie usunąłem domyślny przykład COBie i dodałem własny komentarz.
Zaczynamy od słowa „Property Set:”. Następnie naciskamy TAB. Następnie piszę nazwę zestawu parametrów. W naszym przypadku BC_PropertySet.
Krok 2 (numer 2) – następnie klikam TAB i określam jaki jest to parametr – Typu (T-Type) czy Elementu (I-Instance). W nowszych wersjach programu Revit, nie ma to już za bardzo znaczenia, ponieważ w razie potrzeby można połączyć oba parametry, więc w moim przypadku wpisuję „I” dla jako parmetr elementu (Instance).
Krok 3 (numer 3) – ponownie nacisnąłem TAB. Na koniec muszę wybrać, do których encji IFC należy ten zestaw właściwości.
Ponieważ chcemy dodać parametr tylko dla kolumn, mógłbym tutaj napisać IfcColumn. W razie potrzeby mogę również dodać kilka encji IFC oddzielonych przecinkiem, na przykład IfcDoor, IfcSlab i tak dalej.
Jeśli chcę dodać ten zestaw właściwości do wszystkich elementów w modelu, to mogę użyć encji IfcElement. (sprawdź wyjaśnienie poniżej)
UWAGA : Jeśli przyjrzymy się pokrótce schematowi IFC, zauważysz, że dla każdej encji możesz znaleźć wykres dziedziczenia. Poniżej jest wykres dla kolumn – IfcColumn.
Możesz łatwo dowiedzieć się, do której z kolejnych wyższych encji możesz się odwołać, przechodząc o jeden poziom wyżej. W przypadku kolumn możemy użyć IfcElement, i w naszym przypadku właśnie z tej encji skorzystam.
Krok 4 (numer 4) – wciskam Enter. W następnym wierszu najpierw określam nazwę parametru, którą chcemy mieć w IFC. W moim przypadku chcę, aby nasze trzy parametry z Revita zaczynały się od prefiksu BC_, a więc: BC_LOD, BC_Reinforced i BC_Zone.
Krok 5 (numer 5) – Następnie określam Typ danych danego parametru w pliku IFC. Obsługiwane typy danych są wymienione w instrukcjach na początku pliku.
W naszym przypadku:
-> LOD to parametr typu Text,
-> Reinforced to typ Tak/Nie (w Revit), który w IFC jest określany jako Boolean,
-> Zone jest parametrem typu Integer (liczba całkowita)
Krok 6 (numer 6) – Ostatni element jest opcjonalny i używamy go do zdefiniowania nazwy parametru w Revicie
Jeśli parametr Revita ma taką samą nazwę jak zamierzona właściwość IFC, nie musimy go dodawać. Jeśli pozostawimy tę kolumnę pustą, eksporter po prostu założy, że nazwy właściwości Revit i IFC są takie same.
W naszym przypadku parametry IFC używają przedrostka BC_, a parametry Revit nie, dlatego musimy określić ostatnią kolumnę.
BC_LOD (w IFC) – > LOD (w Revitcie)
Używam innego nazewnictwa tych parametrów tylko na potrzeby tego przykładu. Osobiście wolę używać tych samych nazw dla parametrów Revit i IFC. Takie podejście jest bardziej spójne i mniej mylące dla użytkowników eksportujących modele do IFC.
Pamiętaj, że tą metodą możemy dodać tyle parmaetrów, ile potrzebujemy. Co więcej, jeśli wymagamy zdefiniowania dalszych zestawów parametrów w tym samym pliku, wystarczy rozpocząć nową linię i postępować zgodnie z krokiem 1, który opisałem powyżej.
Krok 7. Teraz nasz plik tekstowy mapowania jest gotowy, musimy go zapisać. Zwróć uwagę, aby podczas zapisywania tego pliku wybrać opcję kodowania w formacie UTF-8 przez edytor tekstu.
Krok 8. Ostatnią rzeczą jest przejście do eksportera IFC i zmiana referencyjnego pliku mapowania na ten, który właśnie stworzyliśmy. Następnie możemy po prostu nacisnąć Eksport.
Po wyeksportowaniu nasz BC_PropertySet powinien zostać dodany do wszystkich kolumn w pliku IFC, jak widać na poniższym obrazku (do przeglądania IFC używam BIM Vision).
Korzystając z tabeli mapowania, możesz w zasadzie wyeksportować wszystkie potrzebne właściwości z programu Revit w uporządkowany sposób.
Na pierwszy rzut oka edycja pliku mapowania może wyglądać na nieco skomplikowaną, ale tak naprawdę wcale nie jest taka trudna.
Największą zaletą tej metody jest to, że możemy zdefiniować plik mapowania raz, a następnie wykorzystać go w wielu projektach i modelach.
Zwykle dzielę się nim z zespołem projektowym i mówię im, aby używali tego pliku podczas eksportowania IFC. Nie muszą zastanawiać się jak edytować plik mapowania. Ja wykonałem za nich tą pracę. Oni tylko muszę go użyć w eksporterze.
LEARN HOW TO EXPORT IFC FROM REVIT. I EXPLAIN IT IN DETAIL IN MY ONLINE COURSE BECOME BIM COORDINATOR
Po przeczytaniu tego postu mam nadzieję, że wiesz, jak eksportować zdefiniowane przez użytkownika parametry na trzy różne sposoby.
Każda metoda ma swoje zalety i wady. Ja osobiście polecam korzystać z trzeciej. Zachęcam zawsze do testowania i sprawdzania wyników swojego eksportu. Utwórz kilka plików testowych. Następnie korzystając z dostępnych metod wyeksportuj je i porównaj ze sobą.
Sam, czasami nadal borykam się z niuansami eksportu IFC, więc nie spiesz się i nie poddawaj się. Cały proces nie jest trudny, ale jego prawidłowe wykonanie może zająć trochę czasu i przygotowań.
Słowem zakończenia, którkie info – Szczegółowo wyjaśniam temat „Eksportu IFC z Revita” w moim kursie online BBC – Become BIM Coordinator, który ukaże się wkrótce.
Ponad 150 lekcji, ponad 25h materiałów wideo pełnych wiedzy o BIM Koordynacji.
Jeśli jesteś zainteresowany, odwiedź stronę becomebimcoordinator.com i zapisz się na listę. Wszystkie szczegóły dotyczące kursu prześlę w najbliższych tygodniach.
Pamiętaj, że jeśli uznasz ten artykuł za przydatny i uważasz, że może zainteresować któregoś z Twoich znajomych, udostępnij go. Z góry dziękuję. Trzymaj się
Grafika podsumowująca (tylko w j.angielskim)
Pełną 4-stronicową grafikę podsumowującą w formacie PDF, możesz pobrać tutaj. Poniżej jest tylko pierwsza strona.
Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim !
Dużo czasu i wysiłku poświęcamy na tworzenie wszystkich naszych artykułów i poradników. Byłoby świetnie, gdybyś poświęcił chwilę na udostępnienie tego wpisu!
Super artykuł!
zastanawiam się czy istnieje dziedziczenie parametrów po “wyższej” klasie ifc? np. tworze plik mapujący dla ifcWall i chce dodać parametr z ifcStorey np
PropertySet: my_PSet I IfcWall
Kondygnacja Text ifcStorey.Storey
Interaktywny poradnik (po angielsku) pełen, wykresów, map myśli i praktycznych ćwiczeń dotyczących podstaw BIM Koordynacji
Od czasu do czasu wyślemy do Ciebie świetne materiały (po angielsku)na temat koordynacji BIM i tematów pokrewnych
Dzięki za zaufanie!
Pomyślnie dołączyłeś do naszej listy subskrybentów. Sprawdź swoją skrzynkę email, aby potwierdzic adres email i dostać przwodnik po największych projektach BIM prosto z Norwegii.
Kilka powodów, aby zapisać się na naszą listę mailową:
Otrzymasz przewodnik po projektach BIM
Po przeczytaniu tego poradnika dowiesz się:
Jak BIM jest wykorzystywany przy największych projektach w Norwegii
Jakie były wyzwania dla zespołu projektowego i jak zostały rozwiązane
Jakie były wyzwania na budowie i jakie było nasze podejście do nich
Nowinki ze świata BIM
Co czwartek otrzymasz paczkę nowinek i przydatnych linków z świata BIM.
0 reklam
Wysyłamy tylko konkretne treści które mają na celu polepszenie Twojej wiedzy o BIM.
Strona wykorzystuje pliki cookies, by oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch oraz prowadzić działania remarketingowe. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności (przycisk info).
Super artykuł!
zastanawiam się czy istnieje dziedziczenie parametrów po “wyższej” klasie ifc? np. tworze plik mapujący dla ifcWall i chce dodać parametr z ifcStorey np
PropertySet: my_PSet I IfcWall
Kondygnacja Text ifcStorey.Storey