Bim Corner https://bimcorner.com/pl/ Everything you want to know about Building Information Modeling Mon, 27 May 2024 10:30:36 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.1 https://bimcorner.com/wp-content/uploads/2019/04/LogoMakr_51K8J9-150x150.png Bim Corner https://bimcorner.com/pl/ 32 32 Moje wrażenia z BILT 2024 https://bimcorner.com/pl/moje-wrazenia-z-bilt-2024-2/ https://bimcorner.com/pl/moje-wrazenia-z-bilt-2024-2/#respond Wed, 22 May 2024 09:51:07 +0000 https://bimcorner.com/?p=40355 Co za wydarzenie! BILT był zdecydowanie najlepszą konferencją, w jakiej kiedykolwiek uczestniczyłem! Skąd ten entuzjazm? Pozwól, że podsumuję to wydarzenie i podkreślę wyróżniające się punkty tej konferencji spośród wszystkich innych, w których uczestniczyłem. Sesje Było mnóstwo świetnych sesji. Często trudno było wybrać tę jedną spośród 5 równoległych prezentacji. Musiałem dokonać ciężkich wyborów. Gdybym miał wskazać […]

The post Moje wrażenia z BILT 2024 appeared first on Bim Corner.

]]>
Co za wydarzenie! BILT był zdecydowanie najlepszą konferencją, w jakiej kiedykolwiek uczestniczyłem! Skąd ten entuzjazm? Pozwól, że podsumuję to wydarzenie i podkreślę wyróżniające się punkty tej konferencji spośród wszystkich innych, w których uczestniczyłem.

Sesje

Było mnóstwo świetnych sesji. Często trudno było wybrać tę jedną spośród 5 równoległych prezentacji. Musiałem dokonać ciężkich wyborów. Gdybym miał wskazać trzy najlepsze, podczas których nauczyłem się najwięcej lub zyskałem nowe spojrzenie na dany temat, myślę, że byłyby to:

Next-Level Data Visualisation

Świetne laboratorium prowadzone przez Kevina Fieldinga pokazujące możliwości łączenia Speckle z PowerBI. Podzieliliśmy zestawienia w modelu Revit, połączyliśmy je w PowerBI i przekształciliśmy dane. Użyliśmy również serwera Speckle do wizualizacji modelu w PowerBI i połączyliśmy go z zestawieniami. Następnie stworzyliśmy dashboard z kilkoma wizualizacjami, które przedstawiały zarówno dane, jak i podgląd modelu. Bardzo dziękuję, szczególnie za pomoc od Speckle, ponieważ okazało się, że PowerBI nie jest spójny dla każdego użytkownika, tak jak można by się tego spodziewać.

Integracja BIM do celów eksploatacji

Sesja przeprowadzona przez Lindsay Offner i Bena Bentleya na temat zarządzania obiektem tunelu w Sydney. Przedstawili oni swój przepływ pracy między modelem a Maximo (narzędzie FM) oraz sposób przechowywania i aktualizacji danych podczas eksploatacji. Zauważyłem, że ich wyzwania i proponowane rozwiązania są podobne do tych, które mamy teraz w Szpitalu Uniwersyteckim w Stavanger, przygotowując się do przekazania obiektu.

Jak odnieść sukces w budowie 8 km metra z 6 stacjami bezpośrednio z BIM.

Magne Ganz pokazał kolejny przykład projektu budowlanego opartego na modelu w Norwegii. Jego prezentacja koncentrowała się na procesach projektowych skonfigurowanych w celu automatyzacji żmudnych zadań i umożliwienia pracy na placu budowy bez rysunków. Była to sesja o tematyce podobnej do mojej, ale obejmowała nieco inny obszar. Dzięki temu uczestnicy zarówno sesji Magne, jak i mojej mogli jeszcze lepiej zrozumieć ten koncept.

Panel dyskusyjny

Odbył się również świetny panel dyskusyjny na temat integracji technologii projektowania z edukacją i rozwojem zawodowym, który w przemyślany sposób poprowadził Joel Martineau. Jakie jest różne podejście do rozwoju zawodowego w różnych krajach i firmach? W jaki sposób środowisko akademickie przygotowuje studentów do udziału w rynku pracy? Jak pozostać na nim konkurencyjnym? Jaki powinien być podział odpowiedzialności między pracodawcą a pracownikiem? Wiele dobrych pytań, różnych odpowiedzi i podejść.

Moja prezentacja i informacje zwrotne

Ja również prowadziłem sesję na BILT. Robiłem studium przypadku na temat tego, jak zbudować szpital za miliard dolarów w oparciu o modele.

Mówiłem o podstawowych założeniach, które przyjęliśmy na miejscu. Niektóre z nich opisałem już na naszym blogu (wprowadzenie tutaj), a niektóre będę kontynuował tutaj. Cztery główne rozdziały to:

Jakość danych

Procesy

Technologia

Programy, których używamy, które narzędzie odpowiada za jakie zadania oraz jak ze sobą rozmawiają.

Budowa

Jak zorganizowaliśmy plac budowy. Jeden z tematów opisałem tutaj: https://bimcorner.com/pl/budowa-oparta-na-modelach-proces-laczacy-etap-projektowy-i-wykonawczy/

Przyjąłem takie samo podejście, jak na naszym blogu – prezentacja była praktyczna, dająca mnóstwo wartości, ale bez przechwalania się i gadania.

Poświęciłem się stworzeniu i dostarczeniu wyjątkowej prezentacji. Dopracowywałem ją wiele razy. Robiłem coś zupełnie odwrotnego do powiedzenia “Zrobione jest lepsze od doskonałego”.

Moja prezentacja musiała być idealna.

Jak poszło? Z reakcji klasy i komentarzy po zakończeniu i podczas gali – rzeczywiście poszło świetnie. Otrzymałem wiele pozytywnych komentarzy. Co więcej, miałem kilka długich dyskusji na temat tego, jak dostarczyć bez rysunków i dlaczego byłoby to korzystne dla każdego interesariusza!

Każda sesja była oceniana. Wciąż czekamy na wyniki i informacje zwrotne. Jestem ciekawy, jak słuchacze zareagowali na to, co zaprezentowałem!

Networking!

Networking w BILT jest wyjątkowy! Wszyscy są bardzo przystępni i z łatwością do Ciebie podchodzą. Nie ma zamkniętych towarzystw wzajemnej adoracji. Żadnej samosprzedaży. Zamiast tego otwarte umysły, ciekawość i szczere zainteresowanie dziedzinami, które reprezentują. Czym się zajmujesz? Jak rozwiązujesz te wyzwania? Czy próbowałeś tego lub tamtego?

Odbyłem wiele ciekawych dyskusji na temat BIM, które tylko potwierdziły moje przypuszczenia, że BILT może być zbiorem najbystrzejszych umysłów w branży AEC.

Poznanie innego podejścia do tych samych problemów otwierało oczy i poszerzało horyzonty. Wróciłem do domu ze znacznie większą wiedzą na temat tego, jak branża radzi sobie w innych częściach Europy (i świata). Jakie są gorące tematy, co jest na horyzoncie, jakie są regulacje prawne i wyzwania.

Dziękuję wszystkim uczestnikom wydarzenia, z którymi miałem okazję porozmawiać!

Kluczowe wnioski

Po trzech gorączkowych dniach pełnej uwagi podczas zajęć i masowego networkingu w przerwach i wieczorami, BILT dobiegł końca. Byłem wyczerpany. Ale w ten pozytywny sposób, który daje ci nowe paliwo i nowe pomysły następnego dnia, kiedy idziesz do pracy.

Jakie jest moje zdanie na ten temat tego wydarzenia?

1. BILT to najlepsza konferencja, w jakiej kiedykolwiek uczestniczyłem

Niski i przyjazny ton oraz duża wiedza. Wszyscy dają i wszyscy biorą. Nie jest ogromna, ale też nie jest mała, więc przez cały dzień można poznać wiele nowych osób.

2. 60 minut to długie wystąpienie, ale bardzo szybko schodzi!

Kiedy zacząłem przygotowywać się do prezentacji, myślałem, że to bardzo długo. Po przygotowaniu pierwszej mapy myśli i agendy prezentacji zdałem sobie sprawę, że z łatwością mogłoby to być trzygodzinne wystąpienie. Musiałem skrócić sesję. Ale dzięki temu była zwięzła i pełna wiedzy. Podobnie było z pozostałymi sesjami.

3. Budowa w oparciu o model zaczęła być tematem w wielu krajach europejskich.

Kilka lat temu była to zupełna nowość, teraz coraz więcej krajów próbuje tego podejścia lub przynajmniej dyskutuje o możliwościach. Bardzo się ucieszyłem, gdy w krótkiej ankiecie przeprowadzonej podczas sesji zamykającej, niektóre osoby jako największy wniosek z całego wydarzenia BILT wpisały “żadnych rysunków” i “mniej rysunków”. To daje mi motywację do dalszego głoszenia tej metody budowania i rozpowszechniania jej dalej!

4. Warto wyjść poza swoją bańkę.

Tkwimy w bańkach. Projektanci, wykonawcy, zamawiający. Takie wydarzenie może pomóc nam nie tylko spotkać ludzi spoza nich, ale także porozmawiać z nimi poza bieżącym projektem i zrozumieć ich spojrzenie na branżę AEC. A to przybliża nas do lepszej współpracy.

To była wspaniała przygoda i czułem się mile widziany przez rodzinę BILT. Zachęcam każdego z Was do rozważenia tego wydarzenia w przyszłym roku. A jeszcze lepiej – do nadsyłania abstraktów! Wkrótce rozpocznie się nabór zgłoszeń 🙂

Jeszcze raz wielkie podziękowania dla DBEI za organizację tego wydarzenia!

P.S. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do wszystkich prezentacji i materiałów z tej i poprzednich konferencji BILT, możesz to zrobić po wykupieniu członkostwa na https://community.dbei.org/

The post Moje wrażenia z BILT 2024 appeared first on Bim Corner.

]]>
https://bimcorner.com/pl/moje-wrazenia-z-bilt-2024-2/feed/ 0
CDE w praktyce – jakich narzędzi używać i kiedy? https://bimcorner.com/pl/cde-w-praktyce-jakich-narzedzi-uzywac-i-kiedy/ https://bimcorner.com/pl/cde-w-praktyce-jakich-narzedzi-uzywac-i-kiedy/#respond Tue, 14 May 2024 11:51:19 +0000 https://bimcorner.com/?p=40280 Projekty budowlane zazwyczaj angażują szerokie grono wykonawców i podwykonawców, którzy komunikują się na wszystkich etapach projektu. Nieuchronnie proces ten generuje ogromną ilość danych, dlatego efektywne zarządzanie informacją jest kluczowe dla każdej firmy budowlanej. Celem CDE jest dostarczenie wszystkich istotnych danych z jednego “źródła prawdy”, ułatwiając bezproblemową wymianę informacji i wspierając ciągłą współpracę między wszystkimi zaangażowanymi […]

The post CDE w praktyce – jakich narzędzi używać i kiedy? appeared first on Bim Corner.

]]>

Projekty budowlane zazwyczaj angażują szerokie grono wykonawców i podwykonawców, którzy komunikują się na wszystkich etapach projektu. Nieuchronnie proces ten generuje ogromną ilość danych, dlatego efektywne zarządzanie informacją jest kluczowe dla każdej firmy budowlanej. Celem CDE jest dostarczenie wszystkich istotnych danych z jednego “źródła prawdy”, ułatwiając bezproblemową wymianę informacji i wspierając ciągłą współpracę między wszystkimi zaangażowanymi stronami. W tym artykule przedstawiam narzędzia, które mogą być używane jako CDE we wszystkich fazach cyklu życia budynku.

Ten artykuł jest wpisem gościnnym na blogu BIM Corner, napisanym przez Klaudię Jaskuła.

Spis treści

Definicja CDE

Zgodnie z normą ISO 19650 wymiana, udostępnianie i koordynowanie informacji w projektach budowlanych powinno zostać przeprowadzone przy pomocy Common Data Environment (CDE)., Ma to na celu spójną wymianę danych dla wszystkich organizacji zaangażowanych w projekcie. CDE jest zdefiniowane w normie jako ” źródło informacji dla dowolnego projektu lub aktywa uzgodnione w celu gromadzenia, zarządzania i rozpowszechniania każdego zbioru informacji w ramach zarządzanego procesu” [1]. CDE może oznaczać zarówno “narzędzie CDE”, jak i “proces CDE” [2]. “Narzędzie CDE” to repozytorium oparte na serwerze lub chmurze, które obsługuje proces CDE, zapewniając administrowanie bazą danych, śledzenie rewizji i podobne funkcje. Proces CDE organizuje przepływ informacji i zarządzanie nimi w całym cyklu życia obiektu budowlanego za pomocą czterech stanów kontenera informacji: pracy w toku (WIP), udostępniony, opublikowany lub zarchiwizowany. Więcej o przepływie pracy CDE przeczytasz tutaj, oraz o wymaganiach i funkcjach CDE tutaj.

Klasyfikacja CDE

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele narzędzi i rozwiązań, które można używać jako CDE, począwszy od prostych repozytoriów opartych na chmurze, takich jak Google Drive czy Dropbox, a skończywszy na złożonych rozwiązaniach CDE od dostawców oprogramowania, takich jak Autodesk i Oracle. W mojej poprzedniej pracy [3] przeprowadziłam serię wywiadów i ankiet, aby dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze rozwiązania oraz jakie są ich mocne i słabe strony. Zaproponowałam również kompleksowy system oceny poziomu rozwoju platform CDE, jak pokazano poniżej.

System oceny rozwoju CDE, Klaudia Jaskuła, opublikowane w [3]

 

W systemie oceny połączono funkcje związane z koordynacją dokumentów i komunikacją w jedną kategorię związaną z zarządzaniem dokumentami. Integracja BIM jest odrębnym aspektem CDE, który jest oddzielony od funkcji zarządzania dokumentami i dlatego jest identyfikowany jako druga kategoria. Bezpieczeństwo ma zasadnicze znaczenie we współpracy cyfrowej i zostało włączone do ram jako trzecia kategoria rozwoju CDE. Ostatnia kategoria odnosi się do funkcjonalności podczas cyklu życia, które pozwalają na wykorzystanie CDE w różnych fazach cyklu życia obiektu. Cykl życia informacji w projektach budowlanych można podzielić na dwa etapy: dostarczanie informacji i użytkowanie informacji. Pierwszy z nich obejmuje dane od momentu zainicjowania projektu, poprzez fazę projektowania i budowy, czego efektem jest stworzenie PIM-ów (z ang. project information model – modeli informacji o projekcie). Ten drugi obejmuje dane z fazy eksploatacji i utrzymania (O&M, z ang. operation and maintenance) obiektu budowlanego, co prowadzi do opracowania AIM (z ang. asset information model – model informacji o obiekcie) [1]. Idealnie byłoby, gdyby rozwiązanie CDE umożliwiało śledzenie informacji w całym cyklu życia obiektu budowlanego, jednak w praktyce rzadko tak się dzieje.

Narzędzia CDE do projektowania i budowy

W zarządzaniu projektami budowlanymi wybór odpowiednich platform cyfrowych odgrywa kluczową rolę w usprawnianiu projektu i współpracy. Poniżej przedstawię porównanie najpopularniejszych rozwiązań CDE. Należy pamiętać, że lista nie pokrywa wszystkich dostępnych rozwiązań, a informacje o każdym narzędziu zostały zebrane poprzez serię wywiadów i ankiet, które były częścią moich badań doktoranckich i pokazują stan z połowy 2023 roku.

BIM 360

Wśród różnych dostępnych narzędzi, BIM 360 firmy Autodesk wyróżnia się jako szeroko stosowane rozwiązanie. Oferując bezpośrednią synchronizację z popularnym oprogramowaniem BIM, takim jak Revit i Navisworks, BIM 360 ułatwia współpracę w czasie rzeczywistym w ramach współdzielonych modeli BIM. Jednak pomimo jego zalet, niektórzy użytkownicy zgłaszali ograniczenia związane z BIM 360. Chociaż wyróżnia się w niektórych obszarach takich jak zarządzanie zapytaniami o informacje, brakuje mu śledzenia zmian statusu (status kodów), co wymaga ręcznego wprowadzania danych i potencjalnie prowadzi do problemów. W związku z tym alternatywy, takie jak Aconex lub Viewpoint, są często używane jako uzupełnienie tego narzędzia.

Aconex

Aconex opracowany przez Oracle oferuje zaawansowaną kontrolę wersji, niezmienność danych i unikalny model własności danych. Klasyfikacja status kodów i kontrola wersji usprawniają śledzenie informacji, chociaż pojawiają się obawy dotyczące wymiany danych z innymi narzędziami.

Viewpoint4Projects

Viewpoint4Projects, narzędzie firmy Trimble, również ma znaczącą obecność na rynku CDE. Chociaż postrzegany jako podstawowy i nieco przestarzały, doskonale sprawdza się w zarządzaniu dokumentami, szczególnie w przypadku rewizji i zatwierdzania, co czyni go preferowanym wyborem dla kontrolerów dokumentów, czy też kierowników projektów.

ProjectWise

ProjectWise firmy Bentley prezentuje zaawansowane funkcje zarządzania dokumentami zintegrowane z produktami Microsoft 365. Podczas gdy recenzje użytkowników podkreślają jego solidne funkcje, długi proces nauki i potencjalny powolny transfer danych są jego głównymi wadami.

Inne

Rzadziej wykorzystywane platformy, takie jak Deltek i Procore, oferują podobne funkcje zarządzania dokumentami i modelami BIM, ale mogą mieć problemy z kompatybilnością i stabilnością.

Pomimo dostępności specjalistycznych narzędzi CDE, wiele firm skłania się ku prostszym rozwiązaniom dostosowanym do istniejących procesów pracy. Powszechnie używane repozytoria plików w chmurze, takie jak Dropbox, Dysk Google i Microsoft SharePoint, oferują wygodne możliwości udostępniania danych, choć z kompromisami w zakresie bezpieczeństwa i interoperacyjności.

Porównanie platform CDE oceniających ich poziom rozwoju, Klaudia Jaskuła, opublikowane w [3]

Narzędzia do przekazania i użytkowania obiektu

Przechodząc od fazy projektowania i budowy do fazy eksploatacji i utrzymania (O&M) obiektu buowlanego, sposoby zarządzania informacją ulegają znaczącym zmianom. Podczas gdy systemy takie jak CDE odgrywają zasadniczą rolę we wcześniejszych fazach, narzędzia wykorzystywane do zarządzania fazami O&M, takie jak wspomagane komputerowo zarządzanie obiektem (CAFM) i skomputeryzowane systemy zarządzania obiektem (CMMS), oferują różne funkcje spełniające specjalne wymagania.

W przeciwieństwie do swoich odpowiedników w projektowaniu i budowie, systemy CAFM i CMMS są dostosowane do specyficznych potrzeb zarządzania zasobami w fazie O&M. Spostrzeżenia praktyków branżowych podkreślają mnogość źródeł informacji wykorzystywanych jednocześnie w tej fazie. Na przykład narzędzia takie jak Cylon i Concept Evolution mogą być wykorzystywane do obsługi funkcji systemu zarządzania budynkiem (BMS) i CAFM. Dodatkowo wspomniano o BIM 360 Ops firmy Autodesk, choć z zastrzeżeniami co do jego skuteczności w porównaniu z uznanymi narzędziami CAFM.

Ułatwienie płynnego przekazywania informacji między systemami projektowo-budowlanymi a systemami FM wymaga specjalistycznych narzędzi. Do tego celu służą platformy takie jak Springboard, gliderBIM i Autodesk BIM 360 Glue, oferujące możliwości gromadzenia danych i zarządzania nimi.

Springboard od eDocuments usprawnia gromadzenie danych, oferując funkcje automatyzacji i kompatybilność z różnymi formatami danych. Jednakże, jego integracja z CDE, takimi jak Aconex, pozostaje ograniczona.

GliderBIM, nowicjusz na rynku, może pochwalić się kompleksowymi możliwościami zarządzania informacjami w całym cyklu życia obiektu. Jego możliwości integracji z systemami CAFM, EDMS i BMS za pośrednictwem API są obiecujące, chociaż nadal brakuje praktycznych opinii użytkowników.

BIM 360 Glue firmy Autodesk ułatwia bezpośrednie przepływ informacji miedzy fazami projektowania/budowy oraz użytkowaniem, usprawniając proces oddania obiektu do użytku. Pomimo to niektórzy klienci nadal nie mają odpowiednich systemów CAFM, uciekając się do ręcznego gromadzenia danych, na przykład za pośrednictwem repozytoriów SharePoint.

Zasadniczo, podczas gdy CDE służą jako podstawowe narzędzia we wcześniejszych fazach, przejście do fazy użytkowania obiektu budowlanego wymaga przyjęcia specjalistycznych systemów dostosowanych do unikalnych wymagań zarządzania obiektami. Ponieważ branża nadal ewoluuje, integracja i interoperacyjność tych narzędzi będzie miała kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezproblemowej wymiany informacji w całym cyklu życia obiektu budowlanego.

Wyzwania związane z wykorzystaniem CDE w praktyce

Chociaż najnowsze platformy CDE zapewniają bardzo zaawansowane funkcje, nadal nie są w stanie służyć jako pojedyncze źródło prawdy przez cały cykl życia obiektu budowlanego [4]. Do tej pory żadna platforma nie jest w stanie objąć pełnego zakresu funkcji wymaganych na różnych etapach cyklu życia. Co więcej, na każdym etapie firmy często korzystają z wielu narzędzi jednocześnie, aby zaspokoić swoje różnorodne potrzeby i preferencje.

Jednym z głównych wyzwań jest brak interoperacyjności między tymi narzędziami, spotęgowany faktem, że są one dostarczane przez różnych dostawców. Ta fragmentacja sprawia, że przesyłanie danych między narzędziami jest kłopotliwe, szczególnie w krytycznych fazach, takich jak przekazywanie danych w trakcie oddania obiektu do uzytku.

Przykłady różnych narzędzi CDE wykorzystywanych w różnych fazach cyklu życia budynku, Klaudia Jaskuła

Podczas gdy niektórzy wybierają podstawowe rozwiązania do przechowywania danych w chmurze, takie jak Dropbox lub SharePoint, nie są to kompletne rozwiązania CDE. Badania wykazały, że brakuje im podstawowych funkcjonalności i środków bezpieczeństwa wymaganych do współpracy opartej na BIM [5]. Jednak ich prostota i opłacalność sprawiają, że są one popularne wśród małych i średnich przedsiębiorstw zarządzających mniej złożonymi projektami.

Nawet bardziej wyrafinowane systemy, takie jak BIM 360 czy Aconex, choć częściowo spełniają kryteria CDE poziomu 3, nie zawsze spełniają wymagania we wszystkich czterech obszarach. Chociaż oferują one solidne funkcje zarządzania dokumentami i integrację z modelami BIM, mogą nie obsługiwać bezpośredniej edycji tych modeli. Podobnie współpracujące systemy BIM, takie jak Autodesk BIM 360, mogą nie spełniać standardów bezpieczeństwa BIM ze względu na zależność od dostawców usług w chmurze.

Osiągnięcie pełnego poziomu 3 CDE we wszystkich fazach cyklu życia pozostaje nieosiągalne w obecnym stanie rynku. Podczas gdy wiele producentów narzędzi twierdzi, że są zgodne z normami ISO 19650, żadne z nich nie funkcjonuje jako pojedyncze źródło prawdy przez cały cykl życia obiektu budowlanego. Stworzenie tak kompleksowego narzędzia jest niepraktyczne, co skłania dostawców oprogramowania do skupienia się na opracowywaniu zestawów narzędzi dostosowanych do określonych faz cyklu życia. Takie podejście wymaga jednak od firm inwestowania w wiele produktów z tego samego pakietu, co stwarza wyzwania w praktycznym wdrażaniu.

Zasadniczo, chociaż poczyniono postępy w rozwoju CDE, fragmentaryczny charakter branży budowlanej i zróżnicowane wymagania interesariuszy nadal stanowią wyzwanie w osiągnięciu bezproblemowego zarządzania informacjami w całym cyklu życia budynku. Wyzwania te zostały dostrzeżone przez nowych

Podsumowanie

Podsumowując, skuteczne zarządzanie informacjami ma kluczowe znaczenie dla powodzenia projektów budowlanych, biorąc pod uwagę ich złożoność i ilość danych generowanych w całym okresie ich użytkowania. Rozwiązania Common Data Environment (CDE) służą jako podstawa do zarządzania w realizacji projektów w oparciu o metodykę BIM. W artykule przeanalizowano narzędzia wykorzystywane obecnie jako CDE oraz ich praktyczne zastosowanie, rzucając światło na ich wady i zalety.

Dojrzałość CDE można podzielić na trzy poziomy, biorąc pod uwagę takie aspekty, jak zarządzanie dokumentami, integracja BIM, bezpieczeństwo i funkcjonalność w cyklu życia. Podczas gdy podstawowe repozytoria w chmurze, takie jak Dropbox, są klasyfikowane jako CDE poziomu 1, bardziej zaawansowane narzędzia, takie jak Viewpoint, Asite, Procore, Deltek lub ProjectWise, należą do poziomu 2, oferując ulepszoną integrację BIM wraz z funkcjami zarządzania dokumentami. Platformy takie jak BIM 360 firmy Autodesk lub BIMcollab zapewniają integrację BIM na poziomie 3, co jest szczególnie preferowane w przypadku współpracy BIM w czasie rzeczywistym w środowiskach multidyscyplinarnych. Mogą jednak nie wyróżniać się funkcjami zarządzania dokumentami, tak jak na przykład Aconex czy Viewpoint. Prowadzi to do równoczesnego stosowania wielu narzędzi w projektach budowlanych, aby sprostać różnorodnym wymaganiom użytkowników.

Ten artykuł jest wpisem gościnnym na blogu BIM Corner, napisanym przez Klaudię Jaskuła.

Bibliografia

1. BSI (2021) Organisation and digitization of information about buildings and civil engineering works, including building information modeling (BIM). Information management using building information modeling. Part 1: Concepts and principles. British Standards Institution

2. BIM Dictionary (2020) Common Data Environment (CDE). https://bimdictionary.com/en/common-data-environment/2. Accessed 12 Dec 2022

3. Jaskula K, Papadonikolaki E, Rovas D (2023) Comparison of current common data environment tools in the construction industry. Proc Eur Conf Comput Constr. https://doi.org/10.35490/EC3.2023.315 

4. Jaskula K, Kifokeris D, Papadonikolaki E, Rovas D (2024) Common data environments in construction: state-of-the-art and challenges for practical implementation. CI. https://doi.org/10.1108/CI-04-2023-0088

5. Das M, Tao X, Cheng JCP (2021) BIM security: A critical review and recommendations using encryption strategy and blockchain. Autom Constr. https://doi.org/10.1016/j.autcon.2021.103682

Klaudia Jaskuła
Klaudia JaskułaAutorka artykułu
Czytaj więcej
Klaudia Jaskuła jest doktorantką w Bartlett School of Sustainable Construction na UCL oraz w projekcie H2020 Innovative Training Networks (ITN) "Cloud-based Building Information Modelling (CBIM)". Jej badania doktoranckie dotyczą BIM w chmurze z obsługą blockchain w celu śledzenia pochodzenia danych cyklu życia. Jej badanie skupiają się na tym, w jaki sposób blockchain może usprawnić przepływy pracy związane z zarządzaniem informacjami w oparciu o Common Data Environments podczas całego cyklu życia obiektu budowlanego. Wcześniej Klaudia ukończyła studia licencjackie na kierunku architektura na Politechnice Warszawskiej oraz studia magisterskie na kierunku architektura na Uniwersytecie Technicznym w Monachium (TUM). Jej praca magisterska na TUM koncentrowała się na wdrażaniu BIM we wczesnych fazach projektowania.

The post CDE w praktyce – jakich narzędzi używać i kiedy? appeared first on Bim Corner.

]]>
https://bimcorner.com/pl/cde-w-praktyce-jakich-narzedzi-uzywac-i-kiedy/feed/ 0
Rhino w Tekli – Stwórz swoje własne narzędzia dla Tekli Structures https://bimcorner.com/pl/rhino-w-tekli-stworz-swoje-wlasne-narzedzia/ https://bimcorner.com/pl/rhino-w-tekli-stworz-swoje-wlasne-narzedzia/#respond Tue, 07 May 2024 05:00:00 +0000 https://bimcorner.com/?p=40119 Rok za rokiem oczekujesz na nowe aktualizacje Tekli Structures, licząc na udoskonalenia, które jednak nigdy do końca nie odpowiadają specyficznym wymaganiom Twojego projektu. Projekty jednak nie czekały. Stały się coraz bardziej szczegółowe i wymagały szybszego wykonania. Choć na rynku dostępnych było wiele narzędzi, często okazywały się one niewystarczające dla Twoich potrzeb. Na szczęście Projektowanie Parametryczne […]

The post Rhino w Tekli – Stwórz swoje własne narzędzia dla Tekli Structures appeared first on Bim Corner.

]]>

Rok za rokiem oczekujesz na nowe aktualizacje Tekli Structures, licząc na udoskonalenia, które jednak nigdy do końca nie odpowiadają specyficznym wymaganiom Twojego projektu. Projekty jednak nie czekały. Stały się coraz bardziej szczegółowe i wymagały szybszego wykonania. Choć na rynku dostępnych było wiele narzędzi, często okazywały się one niewystarczające dla Twoich potrzeb. Na szczęście Projektowanie Parametryczne stało się dostępne dla każdego inżyniera, umożliwiając tworzenie własnych narzędzi bez konieczności bycia programistą IT. Rhino Inside Tekla zapewnia użytkownikom Tekli wolność w realizacji wszystkiego, czego pragną… bez zbędnych komplikacji.

Table of Contents

1. Duża zmiana dla użytkowników Tekli

Przez długi czas, rozpoczęcie automatyzacji powtarzalnych i czasochłonnych zadań w Tekla Structures było wyzwaniem. Trzeba było przeszukiwać różne źródła w poszukiwaniu informacji, co często prowadziło do zamieszania. Aby stworzyć narzędzie, wymagana była znajomość C# oraz dogłębna znajomość API Tekla. Bądźmy realistami – trudno jest być wybitnym inżynierem i doświadczonym programistą IT, który perfekcyjnie włada językiem programowania opartym na tekście, jednocześnie. Obecnie wszystko zmierza w kierunku programowania niskopoziomowego, co ułatwia tworzenie narzędzi dzięki Komponentowi Grasshopper.

2. Grasshopper Tekla Live Link kontra Rhino Inside Tekla

Na początku możesz zastanawiać się, czy Grasshopper Tekla Live Link to to samo, co Rhino Inside Tekla.

Jednak to dwie zupełnie różne kwestie.

W 2022 roku Trimble wprowadziło Komponent Grasshopper, oparty na innowacyjnej technologii Rhino Inside. Pozwala ona na bezpośrednią integrację Rhino z innymi 64-bitowymi aplikacjami Windows.

The Grasshopper Component is different from the Grasshopper Tekla Live Link.
Komponent Grasshopper różni się od Grasshopper Tekla Live Link.

Oto kluczowe różnice:

  • Live Link umożliwia real-time połączenie między Rhino a przestrzeniami roboczymi Tekli, umożliwiając dynamiczne budowanie i modyfikowanie modeli. Wymaga to jednak umiejętności programowania.
  • Z drugiej strony, komponenty Tekli napędzane przez Grasshoppera działają jak standardowe aplikacje w Tekli. Mogą one uruchamiać dowolne definicje Grasshoppera w tle, tworząc obiekty. Zwykle tworzenie niestandardowych komponentów w Tekli wymagało umiejętności programowania w C#. Teraz wystarczy znać Grasshoppera. Co więcej, jako użytkownik końcowy nie musisz bezpośrednio widzieć ani interakcji z Grasshopperem.

A teraz najlepsze:
Możesz kontrolować wszystko bezpośrednio z interfejsu Tekli, co oznacza, że nie ma potrzeby bezpośredniej pracy z Grasshopperem. To jak używanie zdalnego panelu sterowania do uruchamiania skryptów Grasshopper z Rhino.

Komponent Grasshopper w aplikacjach i komponentach Tekli

Komponent Grasshopper w Tekla Structures umożliwia używanie dowolnej definicji Grasshoppera do tworzenia obiektów w Tekli. Wystarczy wybrać definicję Grasshopper, a komponent poprowadzi Cię przez wybór niezbędnych danych wejściowych. Okno dialogowe komponentu automatycznie wyświetla opcje na podstawie parametrów w Twojej definicji, uwzględniając nawet suwaki Grasshoppera dla prawdziwej elastyczności modelowania parametrycznego.

3. Warsztaty Rhino Inside Tekla

Zaprosiłem eksperta branżowego Tautvydasa Bakasa z firmy Doka na warsztaty na żywo, aby zademonstrować, jak łatwo jest tworzyć własne komponenty Tekli na potrzeby takie jak szalunki ścian, kolumn, tuneli i płyt.

Tautvydas prezentuje różne projekty, w tym budynki i mosty, aby zilustrować, jak elastyczna i potężna może być Tekla. Cały warsztat można obejrzeć poniżej. Aby uzyskać pliki Grasshoppera z praktycznymi ćwiczeniami, zarejestruj swój adres email TUTAJ.

4. Bezpośrednia manipulacja komponentem Grasshoppera

Praktyczny przykład ukazujący moc Rhino Inside Tekla:

Odtwórz wideo

To wideo prezentuje moc wtyczki do bezpośredniej modyfikacji komponentu Grasshoppera. Dzięki prostemu przeciąganiu uchwytów, aby uruchomić definicję Grasshoppera, łatwo staje się tworzenie narzędzi do umieszczania dla dowolnego systemu i dostosowywanie ich do konkretnego projektu.

5. Rhino Inside Tekla dla użytkowników nieznających Grasshoppera

Prawda jest taka, że nie każdy stanie się projektantem tworzącym skrypty, ale każdy powinien mieć możliwość swobodnego ich używania! Byłem bardzo podekscytowany, kiedy Tekla wydała komponent Rhino.Inside.Tekla Grasshopper, dając użytkownikom możliwość osadzania skryptów.

Pozwala to użytkownikom na wykorzystanie modelowania parametrycznego bez konieczności poruszania się po skryptach Grasshoppera. Nie każdy ma umiejętności tworzenia dobrze zorganizowanych skryptów. Dzięki komponentowi Grasshoppera można kontrolować wszystko bezpośrednio z interfejsu Tekli, co oznacza, że nie trzeba pracować bezpośrednio z Grasshopperem. 

Example of Grasshopper Component User interface
Przykład interfejsu użytkownika komponentu Grasshopper

6. Przewodnik instalacji Rhino Inside Tekla

Oto lista rzeczy niezbędnych do korzystania z komponentu Grasshopper opartego na technologii Rhino Inside:

  • Licencja Tekla Structures: Potrzebna będzie wersja Tekla Structures 2019i lub nowsza.
  • Wymagania Rhino: Komponent jest kompatybilny z Rhino 7 lub nowszym (wykluczając wersje WIP).
  • Łącze Grasshopper-Tekla: Upewnij się, że masz instalator w wersji przedpremierowej 1.10, datowany na 2021-11-17 lub później.
  • Wtyczka komponentu Grasshopper dla Tekla Structures: Pobierz najnowszą wersję, 1.0, wydaną 2021-11-18.

Ważna uwaga dotycząca Rhino 8!
Komponent Grasshopper automatycznie przełączy się na Rhino 8 po jego ostatecznym wydaniu, ale będzie trzeba zaktualizować komponent do wersji 1.4, aby zapewnić optymalną wydajność. Na razie można go pobrać STĄD.


W kwestii licencji Rhino:

  • Wymaganie Licencji Rhino: Użycie Rhino.Inside wymaga licencji Rhino. Jeśli korzystasz z systemu licencji pływającej, upewnij się, że licencja Rhino jest dostępna przed uruchomieniem komponentu Grasshopper. Jeśli licencja nie będzie dostępna, komponent może spowodować zawieszenie się Tekla Structures z powodu niemożności zabezpieczenia licencji.
  • Zwolnienie Licencji: Licencja Rhino jest zwalniana, gdy Tekla jest zamykana lub restartowana. Ze względu na charakter Rhino.Inside, ręczne zwolnienie licencji bez całkowitego zamknięcia procesu Tekla nie jest możliwe.
Narzędzie Tekli utworzone w Grasshopperze wygląda dokładnie tak samo, jak przy użyciu C#

6. Podsumowanie Komponentu Grasshoppera

Rhino Inside Tekla umożliwia inżynierom łatwe tworzenie własnych narzędzi projektowych, bez potrzeby głębokiej znajomości programowania. Przez długi czas, rozpoczęcie automatyzacji powtarzalnych i czasochłonnych zadań w Tekli Structures było trudne. Trzeba było szukać informacji wszędzie, co było bardzo mylące. Nie było jednego miejsca, gdzie można było nauczyć się wszystkiego krok po kroku, do teraz.

Moje nowe szkolenie, Grasshopper w Tekli, oparte jest na ponad dziesięcioletnim doświadczeniu w pracy z Tekla Structures i wykorzystuje sprawdzone metody z największych projektów na świecie. Dołączyłem narzędzia i zasoby, których możesz swobodnie używać do tworzenia rysunków i modelowania 3D w Tekli, dając ci wolność robienia wszystkiego, co chcesz… i niczego, czego nie chcesz.

Chcesz wiedzieć więcej?

The post Rhino w Tekli – Stwórz swoje własne narzędzia dla Tekli Structures appeared first on Bim Corner.

]]>
https://bimcorner.com/pl/rhino-w-tekli-stworz-swoje-wlasne-narzedzia/feed/ 0
5 powodów, dla których warto automatyzować rysunki 2D https://bimcorner.com/pl/5-powodow-dla-ktorych-warto-zaczac-od-automatyzacji-rysunku-2d/ https://bimcorner.com/pl/5-powodow-dla-ktorych-warto-zaczac-od-automatyzacji-rysunku-2d/#respond Tue, 30 Apr 2024 05:00:00 +0000 https://bimcorner.com/?p=39923 The post 5 powodów, dla których warto automatyzować rysunki 2D appeared first on Bim Corner.

]]>

Każdy skupia się na automatyzacji modeli 3D. Ale co z automatyzacją rysunków 2D? Czy każda firma po prostu zleca tę nudną pracę krajom rozwijającym się? W nowoczesnym świecie projektowania, gdzie sztuczna inteligencja jest wszechobecna, tworzenie rysunków sprawia wrażenie, jakbyśmy wrócili do ołówka i papieru. Potencjał inżynierów na pewno jest większy niż tylko rysowanie linii i umieszczanie tekstu z liczbami w niektórych miejscach. Automatyzacja rysunków 2D: przekrojów, linii wymiarowych, oznaczeń zbrojenia powinna być priorytetem dla każdego inżyniera!

Table of Contents

1. Moja historia tworzenia rysunków 2D

Tworzenie rysunków ścian warstwowych było jednym z najnudniejszych zadań w całej mojej karierze.

Moja pierwsza praca inżynierska po uniwersytecie była w Spenncon AS Consolis group, gdzie pracowałem jako inżynier konstruktor odpowiedzialny za analizę globalną, obliczanie elementów prefabrykowanych, tworzenie modeli 3D i produkcję rysunków – wszystko 🙂

Jednakże elementy warstwowe zawsze były koszmarem i zajmowały większość mojego czasu. W przeciwieństwie do standardowych ścian, ściany warstwowe (SW) składają się z wielu więcej komponentów i złożonych detali, takich jak izolacja, rury spiro do montażu, rury na kable elektryczne, płyty łączeniowe z różnymi elementami i zbrojenie między warstwami wewnętrzną i zewnętrzną itp.

2d drawing automation is not easy
Ręczna produkcja rysunków 2D nie jest moim ulubionym zajęciem

Nawet teraz, pisząc ten tekst, nawiedzają mnie koszmary, że te czasy mogą powrócić i będę musiał wykonywać tę samą pracę.

Pierwszym powodem, dla którego powinniśmy dążyć do automatyzacji tworzenia rysunków 2D, jest rozwijanie nowych umiejętności zamiast powtarzania tych samych wzorców i wykonywania tysięcy kliknięć myszą.

2. Projekty bez rysunków są przyszłością

Projekty nie wymagające tworzenia rysunków są marzeniem każdego inżyniera. Miałem szczęście pracować w Norwegii, gdzie uczestniczyłem w projektach, które od 2017 roku wymagały jedynie modeli 3D. Brak konieczności tworzenia rysunków to niesamowite uczucie! Dzisiaj, lata po pierwszym projekcie opartym wyłącznie na modelu w Norwegii, 95% projektów mostowych jest dostarczanych w formie modeli, bez konieczności produkcji rysunków 2D. Model IFC jest formą dostarczania projektu klientowi i wykonawcy.

Statistics of bridge project delivery as a modelbased
Statystyki dostaw projektów mostowych w formie opartej tylko na modelu

Czy zatem powinniśmy zaprzestać eksploracji procesów automatyzacji rysunków 2D, skoro wszystko zmierza ku eliminacji rysunków i skupieniu się wyłącznie na modelu 3D?

Absolutnie nie!

  • Wiele projektów budowlanych w Norwegii nadal dostarczanych jest z rysunkami.
  • Kraje nordyckie podążają za trendem eliminacji rysunków, ale pełne ich zaniechanie to jeszcze długa droga, nawet dla krajów o zaawansowanych możliwościach BIM, takich jak Finlandia, Dania czy Szwecja.
  • Dla elementów prefabrykowanych, projektów stalowych i detali, pewne rysunki są niezbędne.
  • Rysunek ogólny jest obowiązkowy dla wszystkich mostów.
  • Czasami niektóre detale wciąż prezentowane są w formie rysunków, aby uprościć model 3D.

Dlatego drugim powodem, dla którego powinniśmy automatyzować produkcję rysunków 2D, jest:

Ta transformacja w kierunku projektów opartych na modelach może nigdy nie nastąpić w Twoim kraju, a wiemy już, że zmiana ta zajmuje wieki. Czekanie na ten moment i nic nie robienie to najgorsze, co możemy zrobić. Tylko przez zmianę codziennej ręcznej pracy na bardziej zautomatyzowane procesy możemy kierować branżę we właściwym kierunku w stronę projektów bez rysunków.

3. Automatyzacja tworzenia rysunków 2D w Tekli i Revicie

Możliwe, że już wiesz o istnieniu bezpośredniego połączenia między Grasshopperem a Teklą/Revitem, które jest dostępne bezpłatnie. Codziennie nowi użytkownicy pobierają ten dodatek i używają go do tworzenia natywnych obiektów w tych dwóch najbardziej popularnych oprogramowaniach w naszej branży. Dzięki swojej prostocie, programowanie wizualne stało się dostępne dla każdego inżyniera.

Jednakże, do pełni szczęścia brakowało jeszcze jednego elementu:

RYSUNKI 📝

Skupienie na modelach BIM i geometrii 3D jest powszechne.

Ale…

…Okazuje się, że około 70% czasu pracy w Tekli lub Revicie poświęcane jest na tworzenie rysunków. Dlatego automatyzacja jedynie 30% pracy (modelowanie 3D) nie przynosi optymalnych rezultatów.

Na szczęście, niedawno powstały komponenty przeznaczone do tworzenia i manipulowania rysunkami.

3.1. Tekla Drawing Link

Jest to oddzielny zestaw komponentów Grasshoppera, różniący się od GH Live Link, przeznaczony do interakcji z obszarem rysunkowym Tekli. Jako projekt open-source, jest dostępny bezpłatnie, co umożliwia każdemu zapoznanie się z kodem! Grzegorz Olszewski wykonał wspaniałą pracę nad tym projektem w swoim wolnym czasie.

3.2. Revit Drawing Link

Cały projekt Rhino.Inside.Revit to fascynujący rozwój sponsorowany przez Robert McNeel & Associates, który umożliwia wykorzystanie mocy Rhino i Grasshoppera w środowisku Autodesk Revit. W dodatku Rhino.Inside.Revit znajdziemy szereg komponentów ułatwiających tworzenie rysunków.

W zakładce dokumentacji dostępne są komponenty przeznaczone do tworzenia szkiców, arkuszy, widoków i nadpisów graficznych. Co można z nimi zrobić? Tworzyć linie detali, dodawać obszary, tworzyć teksty, dodawać elementy detali, symbole, wymiary, etykiety, rewizje oraz obrazy.

Zatem trzecim powodem, dla którego warto zautomatyzować proces tworzenia rysunków 2D jest:

Narzędzia są już dostępne i łatwe do nauki. Nie trzeba być programistą IT, by stworzyć własny skrypt do automatyzacji tworzenia rysunków.

2D drawing automation in Revit
Komponenty Grasshoppera do tworzenia rysunków w Revicie

4. Praktyczne przykłady automatyzacji tworzenia rysunków 2D

4.1. Przekrój poprzeczny z Oznaczeniami wysokości

Projektowanie parametryczne nie polega na zakończeniu projektów jednym kliknięciem, jak wielu myśli. Chodzi o redukcję setek kliknięć do jednego. Jak pokazano w poniższym filmie, mały skrypt automatycznie tworzy rysunek ogólnego układu.

Skrypt może albo stworzyć nowy rysunek, albo wykorzystać już otwarty. Co dokładnie robi skrypt?

  • Na podstawie wyboru z modelu tworzy nowy, płaski widok, który obejmuje elementy wejściowe.
  • Wstawia wymiary wysokości na górze/dołku kolumny oraz na górze wsporników.
  • Pozycjonuje nowy widok.

4.2. Rysunek Ściany Warstwowej

Jak już wspomniałem, tworzenie rysunków ścian warstwowych było jednym z najnudniejszych zadań w całej mojej karierze. Wreszcie jest sprytny sposób, aby uniknąć tej żmudnej pracy.

Jak pokazano w poniższym filmie, możemy stworzyć wiele małych skryptów i skonfigurować narzędzia do automatyzacji ścian warstwowych (SW):

  • Tworzenie i poprawne umieszczanie przekrojów w rysunku.
  • Wymiary określonych elementów.
  • Modyfikacja widoczności dla wybranych linii lub elementów.
  • Przypisywanie poprawnych UDA i właściwości.

Więc czwarty powód, dla którego powinniśmy automatyzować produkcję rysunków 2D to:

Zaoszczędzić czas i wykorzystać go na zapewnienie jakości modelu 3D i ostatecznego rysunku 2D.

5. Wnioski dotyczące automatyzacji rysunków 2D

70% czasu pracy w Tekla Structures i Revicie poświęcane jest na manualny proces tworzenia rysunków.

Jakie są tego konsekwencje?

  • Wykonywanie powtarzalnych zadań czyni pracę bardziej monotonną.
  • Zachodzi stagnacja; nie dochodzi do rozwoju umiejętności.
  • W rezultacie pojawia się znikoma motywacja do pracy.

Zastanów się nad oszczędnościami czasowymi, które mogłyby zostać wykorzystane na Kontrolę Jakości modelu, zamiast ręcznego tworzenia linii wymiarowych i opisów. Jestem przekonany, że potencjał architektów i inżynierów sięga daleko poza prostą czynność rysowania linii i umieszczania tekstu z liczbami w określonych miejscach.

Dlatego piątym powodem, dla którego należy zautomatyzować proces tworzenia rysunków 2D jest: większa przyjemność z pracy!

Przez długi czas rozpoczęcie automatyzacji powtarzalnych i żmudnych zadań w Tekla Structures było trudne. Informacje były rozproszone i trudno było znaleźć spójne źródło wiedzy, aż do teraz.

Mój nowy kurs, Grasshopper w Tekli, oparty jest na ponad dziesięciu latach doświadczenia w pracy z Tekla Structures i wykorzystuje sprawdzone metody z największych projektów na świecie. Zawarłem w nim narzędzia i zasoby, które można swobodnie używać do tworzenia rysunków i modelowania 3D w Tekli, dając pełną wolność działania… bez niepotrzebnych ograniczeń.

Dołącz do listy oczekujących i skorzystaj z najlepszej oferty!

The post 5 powodów, dla których warto automatyzować rysunki 2D appeared first on Bim Corner.

]]>
https://bimcorner.com/pl/5-powodow-dla-ktorych-warto-zaczac-od-automatyzacji-rysunku-2d/feed/ 0
Czy Super plik IFC istnieje? https://bimcorner.com/pl/jak-powinien-wygladac-super-plik-ifc-2/ https://bimcorner.com/pl/jak-powinien-wygladac-super-plik-ifc-2/#respond Tue, 23 Apr 2024 20:17:25 +0000 https://bimcorner.com/?p=40199 Jeśli tu jesteś, to zapewne już zapoznałeś się z pierwszą częścią artykułu poświęconego IFC i temu, co powinien zawierać idealny plik. Znajdziesz go tutaj. Zapraszam do kontynuacji dyskusji na ten temat. Chętnie podzielę się dalszymi przemyśleniami na temat tego zagadnienia. Jeśli interesuje Cię temat IFC 4.3, nie zapomnij sprawdzić innych artykułów poświęconych temu tematowi na […]

The post Czy Super plik IFC istnieje? appeared first on Bim Corner.

]]>

Jeśli tu jesteś, to zapewne już zapoznałeś się z pierwszą częścią artykułu poświęconego IFC i temu, co powinien zawierać idealny plik.

Znajdziesz go tutaj

Zapraszam do kontynuacji dyskusji na ten temat.

Chętnie podzielę się dalszymi przemyśleniami na temat tego zagadnienia.

Jeśli interesuje Cię temat IFC 4.3, nie zapomnij sprawdzić innych artykułów poświęconych temu tematowi na naszym blogu.

Właściwości (ifcPropertySets)

Z pewnością możemy uznać, że jednym z głównych powodów, dla których korzystamy z formatu IFC, jest możliwość dodawania znacznej ilości informacji do poszczególnych obiektów. To właśnie z tego powodu wielokrotnie słyszałem argumenty za stosowaniem IFC 2×3 w projektach infrastrukturalnych, mimo że ten standard nie jest idealnie dopasowany do tej branży.

Ta możliwość wynika głównie z tzw. zestawów właściwości, znanych jako Property Sets. Jest to mechanizm umożliwiający szczegółowe opisanie danych. Pomimo iż, każda klasa IFC dostarcza domyślne zestawy właściwości, często okazuje się, że są one niewystarczające i nie spełniają oczekiwań użytkowników.

W praktyce własne właściwości są często preferowane. Omówiłem szeroko tę kwestię w artykule (link), ale chciałbym podkreślić jedną istotną rzecz. Aby właściwości zostały poprawnie zapisane, konieczne jest dokładne dopasowanie typów danych dla wartości właściwości. Jest to kluczowe dla skutecznej interpretacji danych z plików IFC i ich dalszego przetwarzania.

Na przykład, gdy chcemy zapisać dokładną liczbę, warto użyć typu danych “Real”, dla numerów warto wybrać “Integer”, a dla tekstów “String”. Odpowiednie dopasowanie typów danych ułatwia późniejszą analizę danych, na przykład gdy chcemy zsumować wszystkie liczby itp.

Nie możemy także zapominać o QuantitySets. W wielkim skrócie, działają one bardzo podobnie do Property Sets, ale pozwalają na dodawanie wartości, ilości, powierzchni itp. 

Kolory (ifcColourRGB)

Kolory w IFC pełnią kluczową rolę w identyfikacji różnych elementów budynków lub infrastruktury, ułatwiając rozpoznawanie poszczególnych części modelu i dodając aspekt wizualny.

Mogą być używane do kategoryzacji różnych rodzajów danych w modelu, na przykład poprzez oznaczanie różnych typów materiałów budowlanych różnymi kolorami.

Dodatkowo, kolory mogą również służyć do odróżniania stopnia zaawansowania różnych obiektów. (Eg. MMI status)

W modelu IFC, kolor jest reprezentowany przez obiekt ifcColourRGB, który definiuje wartości RGB w zakresie od 0 do 1. Jednak często kolory RGB są prezentowane za pomocą wartości od 0 do 255. W związku z tym, kolory RGB zapisane w formacie IFC i w programach BIM są konwertowane.

Materiał (ifcMaterial)

Materiał odgrywa kluczową rolę w każdym elemencie konstrukcyjnym, stanowiąc fundament jego istnienia. W modelach BIM, informacje dotyczące materiałów są nieodłączną częścią, będąc jednymi z najczęściej uwzględnianych danych w projektach budowlanych.

W standardzie IFC istnieje dedykowana definicja, znana jako ifcMaterial, która umożliwia wprowadzanie informacji o materiale. Chociaż możliwe jest również korzystanie z standardowych PropertySets do tego celu, ifcMaterial zapewnia strukturalne podejście do reprezentacji właściwości materiałów w modelu.

Materiał może być dodawany do elementów bezpośrednio jako ifcMaterial, może być reprezentowany jako pojedyncza warstwa (ifcMaterialLayer), lub jako zestaw wielu warstw (ifcMaterialLayerSet). Na przykład, ściana budynku może być złożona z różnych warstw o różnej grubości, wykonanych z różnorodnych materiałów.

Dodatkowo, IfcMaterial może również zawierać informacje dotyczące prezentacji, takie jak style linii, wzory kreskowania czy kolory powierzchni. Co więcej, materiały mogą posiadać swoje unikalne właściwości. Dlatego też, informacje dotyczące materiałów są istotnym elementem, który warto uwzględniać w każdym modelu IFC.

Klasyfikacja (ifcClassification)

Wyobraź sobie, że jesteś częścią zespołu pracującego nad międzynarodowym projektem BIM. Naszym celem jest skuteczne zarządzanie modelem informacyjnym, który obejmuje różnorodne typy obiektów. Chcemy nie tylko opisać te obiekty zgodnie ze standardowymi klasami dostępnymi w schemacie IFC, ale także dostosować je do lokalnych standardów klasyfikacji, takich jak CoClass, UniClass czy NVDB (Norweska Klasyfikacja Danych Budowlanych).

Dodatkowo, aby ułatwić pracę w międzynarodowym zespole, planujemy dodać tłumaczenia do każdego obiektu w języku ojczystym użytkownika.

W tej sytuacji klasyfikacja IFC staje się niezastąpionym narzędziem do uwzględnienia tych informacji w naszych obiektach. Chociaż istnieje możliwość ręcznego wprowadzenia danych, zarówno w przypadku dostosowania do lokalnego standardu, jak i przypisania do odpowiednich tłumaczeń, możemy wykorzystać mechanizm połączenia klasyfikacji z bsDD (BuildingSMART Data Dictionary). Warto zaznaczyć, że choć bsDD nie jest konieczne do korzystania z klasyfikacji IFC, stanowi doskonały sposób na dostosowanie się do zewnętrznych standardów klasyfikacji.

Ogólnie rzecz biorąc, Klasyfikacja IFC umożliwia nam bardziej efektywne zarządzanie naszymi danymi poprzez możliwość dodawania zewnętrznych informacji.

Typy

W branży architektonicznej, inżynieryjnej i budowlanej (AEC) kluczowe jest zrozumienie różnicy między “type” a “occurrence” (Ciężko przetłumaczyć mi to na angielski, szczególnie drugie słowo). Na przykład, podczas tworzenia rysunków okien, w większości przypadkach definiujemy typ okna, a nie konkretny egzemplarz. Każde okno zamontowane na miejscu jest traktowane jako “occurrence” tego typu. Ta różnica jest istotna również w kontekście szacowania kosztów. Zamiast oceniać każde pojedyncze okno, szacujemy koszty na podstawie typu okna.

Podobnie, w zarządzaniu obiektami, rozróżniamy typy produktów (takie jak określony model od producenta) od konkretnych “egzemplarzy” (“occurance”), posiadających unikalne identyfikatory, takie jak kody kreskowe czy numery seryjne.

Dlatego istotnym elementem w formacie wymiany danych (IFC) są typy (ifcTypeObject). Choć nie wszystkie programy obsługują ten mechanizm, warto docenić jego zalety. Przy odpowiedniej implementacji może on przyczynić się do zmniejszenia rozmiaru plików poprzez referencję jednej geometrii wielokrotnie. Dodatkowo, umożliwia jednorazowe dodanie informacji czy właściwości do typu, zamiast umieszczania ich na wielu obiektach.

Podsumowanie

Podsumowując, chciałbym podkreślić, że powyży tekst to subiektywna ocena oparta na moim doświadczeniu.

Cały tekst opiera się na moich obserwacjach, a uważam, że wymienione elementy stanowią absolutne minimum, które powinno być zrozumiałe dla użytkowników plików IFC.

Oczywiście istnieje możliwość rozszerzenia listy o dodatkowe punkty, jednakże uważam, że te wymienione są fundamentem, który powinien charakteryzować dobry plik IFC.

Dziękuję za zapoznanie się z artykułem i zachęcam do dalszego czytania kolejnych tekstów na ten temat.

The post Czy Super plik IFC istnieje? appeared first on Bim Corner.

]]>
https://bimcorner.com/pl/jak-powinien-wygladac-super-plik-ifc-2/feed/ 0
Jak powinien wyglądać super plik IFC? https://bimcorner.com/pl/jak-powinien-wygladac-super-plik-ifc/ https://bimcorner.com/pl/jak-powinien-wygladac-super-plik-ifc/#respond Sun, 07 Apr 2024 17:51:51 +0000 https://bimcorner.com/?p=40012 W dzisiejszym świecie inżynierii i architektury kluczową rolę odgrywa efektywna wymiana danych, umożliwiana między innymi przez standard Industry Foundation Classes (IFC). Praca z IFC 4.3 oraz jego implementacja w oprogramowaniu Trimble Quadri pozwoliła mi zidentyfikować kluczowe elementy, które powinien zawierać dobrze wyeksportowany plik IFC. W niniejszym artykule postaram się opisać te elementy oraz koncepcje, które […]

The post Jak powinien wyglądać super plik IFC? appeared first on Bim Corner.

]]>

W dzisiejszym świecie inżynierii i architektury kluczową rolę odgrywa efektywna wymiana danych, umożliwiana między innymi przez standard Industry Foundation Classes (IFC).

Praca z IFC 4.3 oraz jego implementacja w oprogramowaniu Trimble Quadri pozwoliła mi zidentyfikować kluczowe elementy, które powinien zawierać dobrze wyeksportowany plik IFC.

W niniejszym artykule postaram się opisać te elementy oraz koncepcje, które są istotne dla pełnej i niezawodnej wymiany danych między różnymi programami i projektantami. Omówię zarówno techniczne aspekty struktury pliku IFC, jak i koncepcje związane z interoperacyjnością, czytelnością i spójnością danych, przytaczając przykłady praktyczne dla lepszego zrozumienia.

Mam nadzieję, że ten artykuł będzie inspirujący i przydatny dla osób zainteresowanych tematyką IFC oraz wymianą danych projektowych.

Artykuł ten jest podzielony na dwie częśći.

Zapraszam do pierwszej części artykułu.

Jeśli interesuje Cię temat IFC 4.3, nie zapomnij sprawdzić innych artykułów poświęconych temu tematowi na naszym blogu.

Nagłówek

Nagłówek pliku IFC pełni kluczową rolę w określeniu podstawowych cech dokumentu. Zawiera on szereg istotnych informacji, które pozwalają na szybkie zorientowanie się w jego zawartości. Możemy z niego odczytać nazwę pliku, datę jego utworzenia, autora oraz przynależność do określonej organizacji. Dodatkowo, nagłówek ujawnia informacje na temat użytego oprogramowania oraz generatora pliku.

Jednym z najistotniejszych elementów, które można wyczytać z nagłówka, jest cel, w jakim plik został wygenerowany. Określa to tzw. Model View Definition (MVD) oraz format IFC, który został zastosowany. Warto zaznaczyć, że znajomość tych szczegółów jest niezbędna dla właściwego zrozumienia zawartości pliku i jego zastosowania w kontekście konkretnego projektu.

W praktyce, czasami możemy napotkać problemy z otwarciem pliku, zwłaszcza jeśli aplikacja nie obsługuje konkretnego formatu IFC, na przykład IFC 4x3_ADD2. W takich sytuacjach można sięgnąć po pewien trik, który czasami przynosi pożądane rezultaty. Polega to na zmianie formatu w nagłówku, np z IFC z 4x3_ADD2 na standardowy 4×3. Chociaż ta metoda nie zawsze działa, czasami może być pomocna, szczególnie gdy w pliku znajdują się podstawowe obiekty i parametry. Warto jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie czasowe i nie gwarantuje pełnej kompatybilności z każdą aplikacją.

Struktura Przestrzennego Podziału

Plik IFC, aby być dobrze zdefiniowanym, musi zawierać strukturę podziału przestrzennego. Ta struktura odnosi się do rozdzielenia projektu na mniejsze obszary zgodnie z układem przestrzennym, co ułatwia zarządzanie danymi i analizę. Choć istnieją inne metody dekompozycji projektów, to właśnie struktura przestrzenna dominuje w większości branż i zadań projektowych. Czyni ją to głównym schematem dla projektów budowlanych oraz niezbędnym elementem do efektywnej wymiany danych.

W strukturze pliku IFC kluczowym elementem jest obiekt ifcProject, który definiuje kontekst całego projektu. Zawiera on informacje o jednostkach używanych w projekcie oraz może zawierać dane o systemie koordynacyjnym. Kolejnym niezbędnym elementem jest ifcSite, który dostarcza dodatkowych informacji na temat obszaru budowy. Następne poziomy struktury reprezentowane są przez konkretne dziedziny, takie jak ifcBuilding, ifcRoad, ifcRailway lub ifcMarineFacility, które określają specyfikę poszczególnych budowli lub obiektów.

Dobrze zdefiniowana struktura pliku IFC jest kluczowa dla właściwej interpretacji danych oraz może przynieść wiele korzyści w procesie analizy plików IFC. Dlatego warto zadbać o to, aby struktura przestrzenna była klarowna i zgodna z wymaganiami projektu.

Więcej na temat znaczenia i implementacji struktury przestrzennej można przeczytać w artykule dostępnym [tutaj].

Obiekty

W kontekście pliku IFC istotne jest dokładne przyporządkowanie klas opisujących zarówno istniejące, jak i projektowane elementy fizyczne. W przeciwieństwie do prostych obiektów proxy, precyzyjne mapowanie do odpowiednich klas przynosi większą wartość dodaną.

Klasy IFC zostały stworzone w celu ułatwienia interpretacji modelu, co zapewnia uniwersalność, elastyczność i łatwość w pracy z danymi.

Choć wymaga to pewnej ilości czasu, dobrze przemyślane mapowanie między oprogramowaniem a plikiem IFC znacznie poprawia jakość eksportowanych danych.
Staranne dopasowanie klas do elementów modelu może istotnie przyczynić się do efektywnej interpretacji danych przez różne strony zaangażowane w proces projektowy, a także ułatwić ich dalsze wykorzystanie.

Atrybuty

Klasy powinny być starannie opisane poprzez przypisanie im odpowiednich atrybutów. Chociaż rodzaj i liczba atrybutów mogą się różnić między klasami, to uważam, że każdy obiekt z grupy IfcProduct powinien być wyposażony co najmniej w następujące atrybuty: Name, Description, PredefinedType oraz ObjectType, co znacząco ułatwi ich dokładniejszą identyfikację.

Niezwykle istotne jest również uwzględnienie pewnych mechanizmów, na przykład w przypadku, gdy wartość atrybutu PredefinedType przyjmuje wartość USERDEFINED, wtedy wartość ObjectType powinna zostać wykorzystana.

Aby zachować spójność, kluczowe jest wcześniejsze określenie wartości atrybutu ObjectType. Jest to szczególnie istotne z uwagi na to, że ten atrybut pozwala na używanie wartości typu String, co może prowadzić do potencjalnych problemów. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby już na wstępnym etapie projektu odpowiednio zdefiniować ObjectType.

Warto również pamiętać o dodatkowych atrybutach, takich jak Tag i UsageType. Te dwa atrybuty są szczególnie istotne przy opisywaniu obiektów przestrzennych lub innych należących do grupy IfcElement. Ich uwzględnienie pozwoli na jeszcze dokładniejsze opisanie i identyfikację obiektów w modelu.

Reprezentacja geometryczna

Wchodząc w obszar klas IFC, otwiera się przed nami bogactwo reprezentacji geometrycznych, które stanowią istotny element tego świata. Mówimy tu o punktach, krzywych, powierzchniach i bryłach stałych.

Warto zauważyć, że każdy z tych typów może być opisany na różne sposoby. Przykładowo, bryły stałe mogą być reprezentowane za pomocą różnych technik, takich jak “swept solid”, “solid model”, “advancedBrep” czy “CSG”. Jednak należy mieć na uwadze, że nie wszystkie programy obsługują wszystkie rodzaje geometrii.

W kontekście reprezentacji brył stałych, często wybieraną i bezpieczną opcją jest typ Brep. Skrót ten oznacza “Boundary Representation” i polega na opisie kształtu trójwymiarowego poprzez precyzyjne określenie granic jego objętości. Tutaj bryła stała jest złożona z połączonych elementów powierzchni, które wyznaczają granicę między punktami wewnętrznymi a zewnętrznymi.

Tak więc warto na począku projektu przeanalizować jakie geometrie są wspierane przez program, który będziemy używać do kreowania modelów oraz czy program, w którym będziemy analizowali nasz obiekt, potrafi interpretować tą geometrię.

Przykładem geometrii, która może okazać się problematyczna dla przeglądarek plików IFC jest “SectionedSolidHorizontal”

Podsumowanie części pierwszej

W pierwszej części artykułu dokładnie omówiłem kluczowe aspekty, które należy uwzględnić w pliku IFC. Skupiłem się na znaczeniu nagłówka, struktury przestrzennej, obiektów, atrybutów oraz sposobie reprezentacji geometrycznej.

Te elementy stanowią niezbędny fundament dla efektywnej wymiany danych pomiędzy różnymi programami oraz między projektantami.

W kolejnej części kontynuować będę ten temat. Zapraszam do dalszej lektury, gdzie przedstawię kolejne aspekty, które powinien obejmować plik IFC.

The post Jak powinien wyglądać super plik IFC? appeared first on Bim Corner.

]]>
https://bimcorner.com/pl/jak-powinien-wygladac-super-plik-ifc/feed/ 0
Dlaczego powinieneś odwiedzić konferencję BILT? https://bimcorner.com/pl/dlaczego-powinienes-odwiedzic-konferencje-bilt/ https://bimcorner.com/pl/dlaczego-powinienes-odwiedzic-konferencje-bilt/#respond Tue, 02 Apr 2024 12:02:51 +0000 https://bimcorner.com/?p=39908 The post Dlaczego powinieneś odwiedzić konferencję BILT? appeared first on Bim Corner.

]]>

Jeśli interesujesz się konferencjami, musiałeś słyszeć o BILT. To jest WŁAŚNIE TA konferencja. Wydarzenie, na którym trzeba być.

A jeśli nie bywasz często na konferencjach lub przez przypadek o niej nie słyszałeś, chciałbym przedstawić Ci czym jest BILT i dlaczego jest to prawdopodobnie najlepsza konferencja BIM w Europie.

Czym jest BILT?

BILT to skrót od Buildings, Infrastructure, Lifecycle, Technology i ta nazwa dokładnie oddaje to, o czym jest to wydarzenie. Konferencja jest prowadzona przez użytkowników dla użytkowników, co sprawia, że jest to najlepsze miejsce do uzyskania praktycznych porad od ludzi, którzy naprawdę znają się na rzeczy, a jednocześnie wciąż się uczą.
Organizowane przez DBEI – organizację non-profit, która niedawno nawiązała współpracę z BuildingSMART International. Sama organizacja została założona przez pasjonatów technologii i do dziś jest przez nich prowadzona. O historii DBEI można przeczytać tutaj.

W jaki sposób BILT zapewnia najwyższą jakość prezentacji?

Jakość prezentowanych materiałów jest jedną z podstawowych wartości wydarzenia. Nie ma tu miejsca na nudne bla, bla, samochwalstwo czy sprzedaż ze sceny. To wydarzenie służy dzieleniu się wiedzą. Jak organizatorzy to zapewniają? Oto kilka kluczowych punktów.

Prezentacja trwająca od 75 do 150 minut

To długo. Czas przeznaczony na jedną prezentację pozwala na dogłębne omówienie prezentowanego tematu. Jest to wymagające zarówno dla prezentera, jak i dla publiczności. (Boże, pamiętam te nuuuuudne wykłady na studiach!).

Ponad godzinne wystąpienie to zdecydowanie za długo, aby po prostu prześlizgnąć się po powierzchni tematu – prezenter musi sięgnąć głębiej, pokazując dlaczego, jak i nad czym pracował.

Z drugiej strony, wymaga to również dużego skupienia ze strony publiczności – jeśli zdecydowałeś się wziąć udział w sesji, musisz być naprawdę zainteresowany tematem. W przeciwnym razie wydarzenie oferuje wiele innych możliwości spędzenia godziny swojego życia.

Te dwa aspekty krzyżują się – między sesjami panuje rywalizacja. Jest pięć równoległych sesji, więc prezenterzy muszą zrobić dobre pierwsze wrażenie, aby przyciągnąć uwagę słuchaczy. Jeśli prelegent przedstawi wciągający temat, który będzie przyjemny w odbiorze, otrzyma pozytywne opinie i wyższą ocenę w eventowej aplikacji. Istnieje ranking prezentacji, a 10 najlepszych prezenterów otrzymuje dodatkowe wyróżnienie w postaci promocji przez DBEI po wydarzeniu.

Harmonogram i przygotowanie na długo przed wydarzeniem

Kolejnym środkiem do poprawy jakości prezentacji jest harmonogram. Jest on jednocześnie długi i napięty!

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa ponad pół roku przed wydarzeniem (w tym roku – w listopadzie 2023 r.). Następnie jury wybiera prelegentów poprzez ślepy przegląd otrzymanych zgłoszeń, aby uniknąć stronniczości ze względu na nazwiska lub firmy reprezentowane przez prelegentów. Wybór to nie koniec, a dopiero początek!

Dwa miesiące przed prezentacją prelegenci muszą dostarczyć konspekt sesji wraz z przewidywanym czasem. Ma to na celu zapewnienie, że sesja jest dobrze zorganizowana i przemyślana.

Następnie na trzy tygodnie przed wydarzeniem wszystko musi być gotowe. Zapomnij o pracy na ostatnią chwilę i nieprzespanych nocach przed wydarzeniem, aby dokończyć slajdy! Termin ten dotyczy wszystkich materiałów.

I to jest kolejny plus świadczący o jakości wydarzenia.

Bogate materiały informacyjne oraz porady i wskazówki

Materiały dostarczane przez prelegentów są obszerne. Każdy prelegent oprócz prezentacji musi przygotować dwa dokumenty:

  • Hand-outs – to przewodnik po sesji, który zawiera to, o czym będzie mówił prelegent. Uczestnicy otrzymują wydrukowaną kopię przy wejściu, aby mogli śledzić postęp prezentacji i robić notatki.
  • Wskazówki i triki – trzy lub więcej wskazówki od prelegenta. Praktyczne wnioski z prezentacji, które można wykorzystać w codziennej pracy

Tworzenie takich dokumentów nie jest łatwym zadaniem, ale daje ogromną wartość uczestnikom. Wiele razy podczas różnych wydarzeń chciałem jednocześnie śledzić to, co zostało powiedziane, robić notatki, a także robić zdjęcia niektórych wykresów ze slajdów. Zbyt wiele zadań na raz uniemożliwiało mi uporządkowanie notatek! Mając materiały pomocnicze, mogę skupić się na treści i robić krótkie notatki na boku.

Słyszałem również, że wielu uczestników zachowuje i przegląda wydrukowane kopie przez lata po wydarzeniu!

Program mentorski dla prelegentów

Tegoroczne novum! Program mentorski dla nowych prelegentów na BILT. Każdy nowy prelegent otrzymuje mentora, który może odpowiedzieć na pytania dotyczące wydarzenia, prezentacji i wszystkiego, czego potrzebują.

Uważam, że to pomocne i uspokajające mieć możliwość wymiany myśli i zadawania pytań na temat wydarzenia, publiczności i atmosfery przed wygłoszeniem prezentacji.

Moje ulubione sesje

Przestudiowałem program wzdłuż i wszerz i wybrałem tematy, które najbardziej mnie interesują. Oto moja lista tematów, w których na pewno wezmę udział. Jeśli chcesz znaleźć swój własny zestaw, przejdź bezpośrednio do: https://bilteur2024.dekon.com.tr/schedule/

Data Analytics in the AEC - Stories of the past 4 years.

Konrad Sobon

Guru danych i jeden z pierwszych członków forum Dynamo. Myślę, że Konrad już tworzył pakiety Dynamo, kiedy ja próbowałem rozwiązać moje pierwsze całki na studiach! Ja również jestem maniakiem danych i chętnie posłucham historii mojego imiennika.

Interoperability Workflows at Autodesk

Lejla Secerbegovic, Krzysztof Jedrzejewski and Luca Marzi

W moich codziennych obowiązkach często korzystam z produktów Autodesk i pracuję z plikami IFC. Chętnie dowiem się, co nowego dzieje się w zakresie integracji otwartych standardów w ekosystemie Autodesk.

Next-Level Data Viz: Taking Project Analysis to New Heights with Speckle & PowerBI

Kevin Fielding

Jako adept PowerBI zawsze szukam potencjalnych sposobów jego wykorzystania. Interesujące jest dowiedzieć się, jak Speckle, Revit i PowerBI mogą ze sobą współpracować.

Harnessing AI for Historic Asset Analysis & Real-time Sensory Integration for Maintenance

Valentin Noves

Sensory i sztuczna inteligencja. Są to tematy, które niewątpliwie będą się rozwijać w branży AEC w najbliższej przyszłości. Interesujące jest sprawdzenie, jak inni już wykorzystują je do celów zarządzania obiektami.

Optimizing Construction Schedules with Data Analytics

Pablo Derendinger

Wszystko, co dotyczy analizy danych, przyciąga moją uwagę i ta sesja również wpadła mi w oko – ta prelekcja bada, w jaki sposób analiza danych może znacząco zoptymalizować harmonogramy budowy.

A journey from 0 to 2.5M sqm in a year

Lucia Munoz

Ta sesja dotyczy podróży właściciela budynku od braku wiedzy na temat BIM do zarządzania ponad 2,5 mln m2 w BIM w ciągu roku. Brzmi obiecująco, aby zobaczyć studium przypadku na temat tego, jak organizacja może rozwijać swoją cyfryzację i co zyskała dzięki wdrożeniu metodologii BIM.

Sesje 5 i 6 mnie dobijają! Są w tym samym czasie! Obie brzmią niezwykle interesująco. Może uda mi się skopiować siebie, aby wziąć udział w obu…

An Engaging Domestic Asset Information Model in Notion

Thomas Corries

Thomas jest kolejnym doświadczonym prelegentem BILT. Mieliśmy okazję porozmawiać, ponieważ Thomas bierze udział w programie mentorskim i jest moim mentorem dla mojego wystąpienia.

Przetestowałem trochę Notion i wygląda na to, że jest to bardzo sprawne narzędzie. Chciałbym dowiedzieć się, jak skonfigurować go do pobierania danych z różnych źródeł i jak utrzymać tę platformę, aby była zawsze aktualna.

Implementing AI in Revit for Construction Code Verification

Valentin Noves

ChatGPT jest teraz wszędzie, ale w zasadzie nie widziałem go jeszcze w Revicie! Ta sesja postara się to zmienić! Nie mogę się doczekać, aby dowiedzieć się, jak zintegrować dane modelu Revit ze sztuczną inteligencją i jak wyszukiwać model za pomocą języka naturalnego. To może być punkt zwrotny w zarządzaniu danymi dla “osób niezorientowanych na dane”.

How to succeed in building an 8 km subway with 6 stations directly from BIM.

Magne Ganz

Gigantyczny projekt metra w Oslo – Fornebubanen – będzie tematem tej prezentacji. Widziałem już kilka prezentacji na temat tej inwestycji i zawsze są one imponujące (sprawdź na przykład tę na Autodesk University). Magne jest osobą kompetentną i otwarcie dzieli się swoją wiedzą. Jestem pewien, że ta sesja będzie gwiazdą!

Mój wkład w BILT

Na koniec dorzucę i ja parę groszy do tej fontanny wiedzy.

Zamierzam zaprezentować projekt, w który jestem obecnie zaangażowany – Nowy Szpital Uniwersytecki w Stavanger. Skoncentruję się na tym, jak stworzyliśmy projekt i jaka była moja rola w sukcesie budowy tego ogromnego szpitala całkowicie bez rysunków.

Moja sesja odbędzie się ostatniego dnia (9. maja, czwartek o 14:45) i nosi tytuł:

$1 Billion Project Built Fully Without Drawings

Konrad Fugas

Zapraszam wszystkich do odwiedzenia mnie w Rydze! Z przyjemnością porozmawiam i przybiję piątkę każdemu z Was!

Podsumowanie

Myślę, że teraz rozumiesz, dlaczego BILT jest tak ważną rzeczą w naszej bańce. Jeśli chcesz pogłębić i poszerzyć swoją wiedzę w zakresie metodyki BIM, to jest to wydarzenie, na którym powinieneś być!

Szczerze mówiąc, jeśli masz budżet na odwiedzenie tylko jednej konferencji w tym roku, wybierz BILT! Zarejestruj się, dopóki są dostępne miejsca! Możesz to zrobić tutaj:

https://dekon.com.tr/bilteurope2024/en/REGISTRATION.html

P.S. Ten artykuł NIE jest sponsorowany. Po prostu szczerze polecam konferencję BILT 🙂

The post Dlaczego powinieneś odwiedzić konferencję BILT? appeared first on Bim Corner.

]]>
https://bimcorner.com/pl/dlaczego-powinienes-odwiedzic-konferencje-bilt/feed/ 0
5 Kluczowych obszarów pracy BIM Koordynatora – cześć 2 https://bimcorner.com/pl/5-kluczowych-obszarow-pracy-bim-koordynatora-czesc-2/ https://bimcorner.com/pl/5-kluczowych-obszarow-pracy-bim-koordynatora-czesc-2/#respond Fri, 22 Mar 2024 07:20:00 +0000 https://bimcorner.com/?p=39816 W tamtym tygodniu, rozpoczęliśmy nasze rozważania na temat pięciu głównych obszarów pracy BIM Koordynatora. Obszary te to: Strategia, Ustawienia Modelu, Koordynacja, Zarządzanie Problemami oraz Komunikacja. Obszary te łączą się ze sobą, przenikają się.

The post 5 Kluczowych obszarów pracy BIM Koordynatora – cześć 2 appeared first on Bim Corner.

]]>

W tamtym tygodniu, rozpoczęliśmy nasze rozważania na temat pięciu głównych obszarów pracy BIM Koordynatora. Obszary te to: Strategia, Ustawienia Modelu, Koordynacja, Zarządzanie Problemami oraz Komunikacja. Obszary te łączą się ze sobą, przenikają się. 

BIM Koordynacja to nie tylko sprawdzanie modelu, to znacznie bardziej złożony zawód, który ma wiele różnych odpowiedzialności. W pierwszej części artykułu omówiłem 2 pierwsze obszary. W tym tygodniu chciałbym się zająć pozostałymi trzema.

 

Jeśli nie miałeś okazji przeczytać pierwszej części, to zapraszam do lektury pod linkiem 👇

ROLA BIM KOORDYNATORA – CZEŚĆ 1 

Teraz, bez zbędnego przedłużania, zaczynajmy 

#3 - Koordynacja

Przejdźmy teraz do trzeciego obszaru działania Koordynatora BIM – koordynacji.

Jako Koordynatorzy BIM, większość czasu spędzamy w tym obszarze, więc zatrzymajmy się tutaj na chwilę 🙂

W poprzednim artykule podkreśliliśmy rolę Koordynatora BIM w pomaganiu zespołom projektowym w tworzeniu ich modeli i zapewnianiu jakości danych.

Te modele są następnie przekazywane Koordynatorowi BIM do kontroli jakości.

Jako Koordynatorzy BIM, naszym zadaniem jest zapewnienie, że wszystkie sprawdzane przez nas modele spełniają wymagane standardy. Omówiliśmy te standardy w fazie strategii (w pierwszej części artykułu). Polega to na analizie wymagań BIM, określeniu, co musi być sprawdzone w modelu, a następnie przeprowadzeniu kontroli modelu.

Weryfikacja modelu

Rozpoczynając temat weryfikacji modelu, zaczynamy naprawdę ciekawą część procesu!

Przed przystąpieniem do tego procesu, musimy odpowiedzieć na trzy kluczowe pytania. Stanowią one fundament naszego procesu i kierują nami na każdym etapie.

  1. Po pierwsze, musimy określić, CO dokładnie będziemy weryfikować w naszym modelu. To może wydawać się proste, ale uwierz mi, to nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Istnieje wiele aspektów do rozważenia, więc musimy być precyzyjni i jasni co do tego, czego szukamy.

2. Następnie musimy zdecydować, JAK przeprowadzimy tę weryfikację. Chodzi o narzędzia, które użyjemy, metody, które zastosujemy, i podejście, które przyjmiemy. Nie ograniczamy się tylko do zaznaczania pól, przeprowadzamy dogłębne, kompleksowe i systematyczne przeglądy.

3. Na koniec musimy ustalić KIEDY jest idealny moment na przeprowadzenie tej weryfikacji. Czas jest tutaj kluczowy. Nie chcemy zaczynać zbyt wcześnie, ale też nie możemy pozwolić sobie na zbyt późne rozpoczęcie. Musimy więc określić idealny moment na naszą weryfikację.

CO sprawdzamy - Dane graficzne

Jak wcześniej wspomniałem, w modelu można sprawdzić wiele rzeczy. Podzieliłem je na 3 grupy. Pierwszą jest geometria.

Typowe kontrole geometrii mogą obejmować:

  • Kolizje: To najpopularniejsza kontrola, polegająca na sprawdzeniu, czy 3D geometria różnych elementów budynku nie koliduje ze sobą.
  • Odległości: Polega to na sprawdzeniu, czy odległość między dwoma lub więcej elementami jest odpowiednia.
  • Lokalizacja: Sprawdzamy, czy modele są prawidłowo wyjustowane względem siebie i korzystają z tego samego układu współrzędnych.
  • Kontrola duplikatów: Polega to na sprawdzeniu, czy w tym samym miejscu nie ma dwóch identycznych obiektów modelu.
  • Obecność: Sprawdzamy istnienie określonych elementów budynku.

WANT OT LEARN ALL 5 AREAS OF BIM COORDINATION? JOIN MY ONLINE PROGRAM TO BOOST YOUR SKILLS

CO sprawdzamy - Dane nongraficzne

Następnym aspektem do zbadania są dane nongraficzne.

Ten typ przeglądu koncentruje się na informacjach przechowywanych w parametrach w modelu. Typowe kontrole mogą obejmować:

  • Potwierdzenie obecności lub braku parametrów, co oznacza, że sprawdzamy, czy w modelu istnieją niezbędne parametry.
  • Sprawdzanie, czy wartości parametrów są puste. Jeśli parametr ma wartość, sprawdzamy wówczas, czy te wartości są dokładne lub mieszczą się w dopuszczalnych zakresach.

W tym procesie szukamy:

Błędów związanych z tekstem, takich jak niepoprawne użycie spacji, wielkość liter, użycie zabronionych symboli i niepoprawne typy danych. Na przykład wprowadzenie litery, gdy oczekiwana jest liczba.

To są elementy, które badamy i weryfikujemy.

CO sprawdzamy - standardy, wytyczne

W trzeciej grupie przeprowadzamy kontrole, aby zapewnić, że model spełnia wszystkie wymagania projektowe, przepisy budowlane i standardy. Te kontrole mogą obejmować różne rzeczy.

Na przykład:

  • Potwierdzenie, że model spełnia minimalne wymiary dostępności dla wózków inwalidzkich
  • Sprawdzenie, czy budynek zawiera wymaganą minimalną liczbę toalet i łazienek
  • Sprawdzanie, czy model spełnia wymagania dotyczące minimalnej powierzchni okna w stosunku do powierzchni podłogi

Te kontrole dają nam ogólne zrozumienie, czego klient może oczekiwać od naszych modeli.

JAK sprawdzamy model

Następnym pytaniem, które musimy rozważyć, jest to, jak sprawdzimy model. Istnieje kilka sposobów na to.

Po pierwsze, musimy zidentyfikować program, który użyjemy do tego sprawdzenia. Istnieje kilka wiarygodnych alternatyw. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, wybierz najpopularniejszy.

Navisworks i Solibri to dwie opcje, które powinny spełnić Twoje wymagania.

Następnym zadaniem jest zrozumienie, jak skonfigurować te programy do efektywnego sprawdzania modelu.

Jako koordynatorzy BIM, często zajmujemy się konfiguracją programów koordynacyjnych, aby spełniały wymagania projektu.

Na przykład, w Solibri ważne jest zrozumienie, jak skonfigurować Klasyfikacje, Pobrania informacji i Filtry. Ponadto, zrozumienie, jak działa system sprawdzania zasad i jak prawidłowo go skonfigurować do sprawdzania modelu, jest niezbędne.

Podczas konfiguracji Navisworks skupiam się na budowaniu wiarygodnych zestawów wyszukiwania, tworzeniu punktów widzenia, automatyzacji zadań i efektywnym korzystaniu z narzędzia do wykrywania kolizji.

KIEDY wykonywać sprawdzenie modeli

Another crucial aspect of the coordination process is knowing precisely when we’ll perform a check.

Firstly, we need to identify the project’s milestones. With this information, we can align our activities with the project’s actual progress.

Knowing the milestones helps us determine when disciplinary models should be mature enough for a check.

Without knowledge of these milestones, our coordination plan would be mere guesswork.

Innym kluczowym aspektem procesu koordynacji jest dokładne określenie, kiedy przeprowadzimy sprawdzenie.

Po pierwsze, musimy zidentyfikować kamienie milowe projektu. Dzięki tym informacjom możemy dostosować nasze działania do rzeczywistego postępu projektu.

Znajomość kamieni milowych pomaga nam określić, kiedy modele dyscyplinarne powinny być na tyle dojrzałe, aby można było przeprowadzić kontrolę.

Bez znajomości tych kamieni milowych, nasz plan koordynacji byłby tylko domysłami.

Ustalenie kamieni milowych, terminów dostawy lub upuszczeń danych (jakkolwiek to nazwiesz) pozwala nam skutecznie planować nasz harmonogram koordynacji. Jednak planowanie takiego harmonogramu nie jest łatwym zadaniem.

Istnieje kilka aspektów do rozważenia:

  • Musimy określić, kiedy modele są na tyle dojrzałe, aby można było je sprawdzić.
  • Musimy zidentyfikować konkretne wymagania dotyczące modelu do sprawdzenia w określonym czasie.

Pamiętaj o tym kluczowym punkcie – koordynacja modeli BIM bez wcześniejszego planu może prowadzić do problemów.

Koordynacja - Wnioski

Osoby, które chcą zostać koordynatorem BIM, muszą zrozumieć cały proces koordynacji. Zanim przystąpimy do jakiegokolwiek sprawdzenia, analizujemy wymagania BIM, które otrzymaliśmy od klienta, a następnie zaczynamy przygotowania do sprawdzenia.

Musimy więc ustalić, CO dokładnie sprawdzamy, JAK mamy to sprawdzić, i KIEDY przeprowadzimy takie sprawdzenie. Tylko mając te 3 odpowiedzi, możemy stworzyć poprawną strategię koordynacji dla projektu.

#4 - Zarządzanie Problemami

Przejdźmy teraz do kolejnego obszaru pracy Koordynatora BIM, czyli zarządzania problemami.

Jak wcześniej wspomniałem, Koordynator BIM jest odpowiedzialny za sprawdzanie modeli BIM. Podczas tego procesu często znajdujemy problemy, które mogą być kolizjami między elementami modelu lub problemami z danymi modelu.

Pracowałem nad projektem budowlanym, gdzie znaleźliśmy dosłownie setki potencjalnych problemów. Kluczem do udanej koordynacji jest nie tylko identyfikacja tych problemów, ale również umiejętność ich priorytetyzacji. Jest niemal niemożliwe przejście przez każdy z nich indywidualnie.

Podstawową rolą Koordynatora BIM jest odfiltrowanie problemów, które mogą wpłynąć na prace budowlane i muszą być natychmiast rozwiązane, podczas gdy pomijamy drobne, nieistotne problemy modelowania.

Statyczne raporty

Co jest również bardzo ważne, to organizowanie i zarządzanie wszystkimi problemami, które znaleźliśmy.

Więc w zasadzie, po sprawdzeniu, Koordynator BIM wysyła problemy do członków projektu, którzy są odpowiedzialni za ich naprawienie.

Często takie raporty są zapisywane jako statyczny dokument. Może to być arkusz kalkulacyjny Excela, plik HTML lub PDF.

Oto jak mogą wyglądać raporty o problemach w formie HTML.

Wciąż wiele firm korzysta tylko z tego typu raportów zapisanych w statycznych plikach.

Ale korzystanie z takich raportów nie jest efektywne, i nikomu tego nie polecam.

Podczas procesu sprawdzania, mogę wysłać kilka raportów w tygodniu.

Jeden problem, który się pojawia, to: Jak możemy zapewnić, że członkowie projektu przeglądają najbardziej aktualne raporty?

Innym problemem jest to, jak konsultanci zidentyfikują problemy w swoich modelach 3D, jeśli korzystają z statycznych raportów, które są całkowicie odłączone od oprogramowania modelującego.

Dlatego Koordynator BIM powinien być świadomy tych wyzwań i dążyć do znalezienia najlepszych rozwiązań.

Alternatywa dla statycznych raportów

Zawsze polecam, aby Koordynatorzy BIM korzystali z formatu BCF – BIM collaboration format do wymiany problemów, oraz narzędzi zwanych Menedżerami Problemów. Mając menedżera problemów w zespole, nie musimy zbytnio martwić się o to, gdzie będziemy przechowywać nasze raporty.

Aplikacje do zarządzania problemami, takie jak BIMCollab czy New Forma Konekt – wcześniej BIM Track, mogą nam w tym pomóc i rozwiązać większość wspomnianych wyzwań.

Są to aplikacje chmurowe, więc wszystkie problemy są przechowywane w jednym miejscu. Każdy zaangażowany w proces koordynacji ma dostęp do wszystkich aktualnych danych.
Są one zintegrowane z oprogramowaniem koordynacyjnym i modelującym, więc tak naprawdę nie ma potrzeby wysyłania żadnych raportów o problemach w formie statycznych plików.

Moi studenci muszą wiedzieć, jak prawidłowo korzystać z Menedżerów Problemów i integrować je z koordynacyjnymi i modelującymi programami.

Stąd wiem, że student korzysta z najlepszych możliwych metod pracy.

#5 - Komunikacja

I ostatni, ale równie ważny aspekt pracy Koordynatora BIM to komunikacja.

Możemy mieć doskonałą strategię, możemy również poprawnie skonfigurować modele.
Możemy również mieć dobre umiejętności koordynacji i wiedzieć, jak skutecznie zarządzać problemami.

Ale jeśli nie umiemy komunikować się z naszym zespołem, cały proces koordynacji może się nie powieść. Dlatego tak ważna jest komunikacja.

Jako Koordynatorzy BIM, naszą rolą w projektach jest wsparcie i doradztwo dla wszystkich zaangażowanych interesariuszy. Jesteśmy tam, aby pomóc, czyniąc proces łatwiejszym dla wszystkich.

Ważnym elementem naszej pracy jest wyjaśnienie, jak wymagania od klienta wpłyną na przyjętą przez nas strategię BIM.

Mamy również obowiązek edukowania innych, jak skutecznie korzystać z różnych programów związanych z projektem. Ponadto, mamy zadanie jasno zarysować, jak będzie funkcjonować proces koordynacji przez cały projekt.

Cenimy również opinie innych, ponieważ pomagają nam one poprawić nasz proces i podejście.

Komunikacja jest kluczowa we wszystkich tych aspektach, a jednym z powszechnych sposobów, które ułatwiają to, są zorganizowane i skuteczne spotkania.

Przygotowania do spotkań

Wiele osób uważa spotkania za stratę czasu i często mają rację. Dlatego jako Koordynator BIM musisz być przygotowany na każde spotkanie, które prowadzisz.

Kluczowe jest posiadanie dobrego porządku obrad i wyznaczenie jasnych celów. Znajomość tego, co chcesz osiągnąć na każdym spotkaniu, może zrobić wielką różnicę!

Jeśli chodzi o skuteczne prowadzenie spotkań, nie chodzi tylko o pojawienie się i natychmiastowe przejście do porządku obrad. Wymaga to nieco więcej przemyślenia i przygotowań. Przyjmijmy, że przygotowujemy się do spotkania koordynacyjnego.

Co może naprawdę zrobić różnicę i wprowadzić wszystkich na tę samą stronę, to generowanie diagramów reprezentujących metryki problemów projektu.

Pomyśl o tym: te diagramy służą jako wizualny obraz aktualnej sytuacji naszego projektu i mogą naprawdę pokazać, czy jesteśmy na dobrej drodze, czy zbaczamy z kursu. Ale prawdziwa magia tych diagramów? 

Są jak reflektor, podkreślający obszary, które wymagają naszej uwagi i poprawy. Mogą również wskazać, gdzie są wąskie gardła projektu, te uciążliwe obszary, które spowalniają nasz postęp.

W istocie te diagramy służą jako kompas, pomagając interesariuszom projektu lepiej zrozumieć postęp projektu i zobaczyć, co potrzebuje regulacji lub gdzie potrzebne są dodatkowe zasoby. 

Czy warto spędzić trochę czasu na tworzeniu tych diagramów? Zdecydowanie tak!

Błędy na spotkaniach koordynacyjnych

Ważną umiejętnością, którą Koordynator BIM musi rozwinąć, jest zdolność efektywnego zarządzania i prowadzenia spotkań. Nie jest to umiejętność, którą można nabyć z dnia na dzień. 

Wymaga praktyki, doświadczenia i pewności siebie, aby naprawdę się wyróżnić. Koordynator BIM nie jest tylko uczestnikiem tych spotkań, ale także liderem, prowadzącym dyskusje i pociągającym ludzi do odpowiedzialności za swoje zadania.

Nauka skutecznego zarządzania spotkaniami to proces. Jak w każdym procesie nauki, prawdopodobnie popełnisz po drodze kilka błędów. Ale nie martw się, to normalne! Wszystko to jest częścią podróży. 

Aby pomóc Ci uniknąć niektórych typowych pułapek, stworzyłem film, na którym omawiam niektóre typowe błędy popełniane podczas spotkań i daję rady, jak je rozwiązać.

Pamiętaj więc, że aby zostać dobrym koordynatorem BIM musisz opanować wielu różnych aspektów, a zarządzanie spotkaniami to kluczowa część tej roli.

Praktykuj, ucz się na swoich błędach, a wkrótce zauważysz poprawę w swojej zdolności prowadzenia skutecznych i produktywnych spotkań.

WANT OT LEARN ALL 5 AREAS OF BIM COORDINATION? JOIN MY ONLINE PROGRAM TO BOOST YOUR SKILLS

Podsumowując

Dzisiaj omówiliśmy role i obowiązki Koordynatora BIM w obszarach: Koordynacja, Zarządzanie Problemami i Komunikacja.

Pamiętaj, że w Koordynacji, pomagamy zespołom projektowym w budowaniu modeli i zapewniamy ich jakość. Modele są sprawdzane pod kątem określonych standardów, które są ustalane w fazie strategii. Kontrole przeprowadzane są na geometrii, danych niegraficznych oraz zgodności z wymaganiami i standardami projektu.

Jeśli chodzi o zarządzanie problemami, zarządzamy problemami wynikającymi z procesu koordynacji. Koordynator BIM musi priorytetyzować główne problemy, które mogą wpłynąć na budowę i efektywnie nimi zarządzać. Polecam, abyś używał aplikacji do zarządzania problemami, aby ułatwić proces.

Na koniec rozmawialiśmy o komunikacji jako o kluczowym aspekcie pracy Koordynatora BIM. Spotkania stanowią centralną część tego procesu. Pamiętaj, że dobra komunikacja może znacznie poprawić proces koordynacji i ostatecznie doprowadzić do udanego projektu.

The post 5 Kluczowych obszarów pracy BIM Koordynatora – cześć 2 appeared first on Bim Corner.

]]>
https://bimcorner.com/pl/5-kluczowych-obszarow-pracy-bim-koordynatora-czesc-2/feed/ 0
5 Kluczowych obszarów pracy BIM Koordynatora – część 1 https://bimcorner.com/pl/5-kluczowych-obszarow-pracy-bim-koordynatora-czesc-1/ https://bimcorner.com/pl/5-kluczowych-obszarow-pracy-bim-koordynatora-czesc-1/#respond Fri, 15 Mar 2024 08:46:45 +0000 https://bimcorner.com/?p=39746 W dzisiejszych czasach, wiele osób ma błędne pojęcie na temat roli BIM Koordynatora w firmie projektowej, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę złożoność i specyficzną naturę tego stanowiska. To jest właśnie powód, dla którego postanowiłem podzielić się z wami moim poglądem na ten temat, opartym na moim osobistym doświadczeniu i praktyce zawodowej. Z dumą mogę […]

The post 5 Kluczowych obszarów pracy BIM Koordynatora – część 1 appeared first on Bim Corner.

]]>

W dzisiejszych czasach, wiele osób ma błędne pojęcie na temat roli BIM Koordynatora w firmie projektowej, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę złożoność i specyficzną naturę tego stanowiska.

To jest właśnie powód, dla którego postanowiłem podzielić się z wami moim poglądem na ten temat, opartym na moim osobistym doświadczeniu i praktyce zawodowej.

Z dumą mogę powiedzieć, że pracuję na tym stanowisku już ponad 10 lat, co pozwoliło mi zrozumieć jego istotę i wyzwania, z jakimi musi się mierzyć BIM Koordynator.

Przez lata, miałem okazję zobaczyć wiele różnych sytuacji i problemów, które pojawiają się w codziennej pracy na tym stanowisku.

Dzięki temu doświadczeniu, wiem bardzo dobrze, z czym wiąże się ta praca i w jaki sposób trzeba rozwijać siebie jako specjalista, aby stać się nie tylko dobrym, ale wręcz świetnym BIM Koordynatorem.

Zacznijmy więc od podstaw, aby zrozumieć, czym jest to stanowisko i jakie są jego kluczowe obowiązki.

Table of Contents

Wstęp

Aby zrozumieć, jak zostać Koordynatorem BIM, należy najpierw odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań:

  • Kim jest Koordynator BIM?
  • Jaką rolę pełni Koordynator BIM w projekcie lub organizacji?
  • Jakie są obowiązki Koordynatora BIM?

Dostarczając już pewne odpowiedzi, możemy pogłębić podstawy roli Koordynatora BIM.

Niezwykle ważne jest zrozumienie, co jest najważniejsze w ich pracy i co nie jest tak kluczowe. Posiadając tę wiedzę, możemy zidentyfikować umiejętności potrzebne do stania się skutecznym Koordynatorem BIM.

Z tego powodu stworzyłem plan, który obejmuje różne aspekty pracy Koordynatora BIM. Plan zawiera większość obowiązków i zadań, które napotkałbyś na tym stanowisku.

Plan jest zorganizowany w pięć głównych obszarów:

Strategia, Konfiguracja Modelu, Koordynacja, Zarządzanie Problemami i Komunikacja.

Każdy z tych obszarów jest nieodłączną częścią pracy koordynatora BIM, więc niezmiernie ważne jest, abyś dobrze je poznał.

Zanurzymy się w każdy z tych tematów jeden po drugim, a ja pokażę ci zadania i rzeczy, które musisz znać z każdego obszaru.

Zacznijmy więc od Obszaru 1 – Strategii.

CHESZ NAUCZYĆ SIĘ 5 KLUCZOWYCH OBSZARÓW BIM KOORDYNACJI? DOŁĄCZ DO MOJEGO PROGRAMU ONLINE, ABY ZWIĘKSZYĆ SWOJE UMIEJĘTNOŚCI

STRATEGIA

Cele w projekcie BIM

Koordynatorzy BIM, którzy pracują w budownictwie i projektowaniu, często tworzą i realizują strategie BIM.

W dobrze prowadzonym projekcie BIM, cele są ustalane na samym początku. Cele te określają, czego oczekuje się od metodyki BIM od różnych osób zaangażowanych, takich jak klient, wykonawca czy projektant.

Cele mogą obejmować lepszą wydajność, 0 kolizji na placu budowy, lepszą wizualizację czy bardziej precyzyjne oszacowanie kosztów.

Ustalenie tych celów jest bardzo ważne. Pomaga nam to zrozumieć, jak będziemy korzystać z modelu w trakcie całego projektu.
Daje nam to również pomysł, jakie będą wymagania dla modelu.

Wymagania dotyczące modelu

Takie wymagania dotyczące modelu dotyczą 3 rzeczy.

Po pierwsze, dotyczą one danych graficznych, które są po prostu geometrią modelu 3D.

Następnie dotyczą danych niegraficznych – czyli informacji, które znajdują się w tym modelu w formie strukturalnych atrybutów lub parametrów.

I trzecia grupa wymagań to tzw. wymagania projektowe, dyktowane przez normy, przepisy budowlane i wytyczne projektowe.

Wymagania dotyczące projektu mogą znacznie różnić się w zależności od jego unikalnych cech i wymagań.

Przyjrzyjmy się przykładowi, aby to zilustrować:

  1. Pracujemy nad projektem, w którym otrzymaliśmy zadanie budowy mostu. W tym scenariuszu wymagania naszego klienta mogą być stosunkowo proste – chcą, abyśmy zapewnili, że geometria modeli jest odpowiednio skoordynowana i że nie ma kolizji w modelu.

To wymagałoby starannego planowania i budowy, aby upewnić się, że projekt jest stabilny konstrukcyjnie i wytrzyma trudy użytkowania.

2. Z drugiej strony, rozważ inny rodzaj projektu, taki jak budowa budynku. W tym przypadku modele, które tworzymy, będą używane nie tylko podczas fazy budowy, ale także do zarządzania obiektem po jego zakończeniu.

W przypadku tego typu projektów nasze obowiązki wykraczają poza tylko koordynowanie geometrii modeli. Musimy także zapewnić, że informacje zawarte w modelach są dokładne i wyczerpujące, ponieważ te dane będą kluczowe dla efektywnego zarządzania obiektem w przyszłości.

Więc, mówiąc prosto, konkretne wymagania dotyczące Modelowania Informacji o Budynku (BIM) mogą znacznie różnić się od projektu do projektu. Te wymagania BIM pomagają nam określić, co dokładnie musimy sprawdzić w modelach, które tworzymy, zapewniając, że spełniamy unikalne potrzeby każdego projektu.

Wymagania BIM i BEP

Choć ważne jest poznanie wymagań BIM, równie ważne jest stworzenie planu działania, aby sprostać tym wymaganiom.

Ten plan działania nazywa się Planem Wykonania BIM, czyli BEP.

Koordynator BIM jest odpowiedzialny za zapewnienie, że projekt przestrzega BEP.
Aby to zrobić, musimy wiedzieć, co powinien zawierać plan i jak go wdrożyć.

Ten plan zwykle zawiera informacje takie jak:

  • Programy i formaty danych, które będą używane podczas projektu.
  • Jak te programy i formaty będą współpracować. Aby to zilustrować, tworzymy diagramy przepływu danych, jak pokazano na slajdzie.
  • Parametry, które mają zostać wprowadzone do modeli projektowych. Te parametry różnią się w zależności od projektu i są starannie wybierane, aby spełnić potrzeby klienta i zespołu projektowego.

BEP powinien wyraźnie określać, które z tych parametrów będą bezpośrednio wykorzystywane przez klienta lub zespół projektowy, zapewniając jasność i kierunkowość dla wszystkich zainteresowanych stron.

Ponadto, BEP powinien dokładnie wyjaśniać strukturę organizacyjną projektu. Obejmuje to jasne wskazania ról i obowiązków każdego członka zespołu, zapewniając, że każdy rozumie swoją rolę w sukcesie projektu.

Co więcej, BEP często zawiera wytyczne dotyczące procesu kontroli jakości, co jest kluczowe dla koordynatorów BIM.

Dlatego to jest super ważne do zrozumienia…

….gdy jesteś koordynatorem BIM, musisz najpierw zrozumieć wymagania BIM otrzymane od klienta, a następnie planować, jak je wdrożyć do projektu. Ten proces wymaga głębokiego zrozumienia zarówno potrzeb projektu, jak i dostępnych narzędzi, podkreślając kluczowe znaczenie BEP w pracy koordynatora BIM.

Konfiguracja modelu

Następnym tematem jest konfiguracja modelu. Koordynatorzy BIM zazwyczaj nie skupiają się na tworzeniu modeli samodzielnie.

Rzeczywiście, tworzenie modelu często zależy od projektu lub organizacji. Zazwyczaj różne dyscypliny tworzą swoje własne modele. Na przykład zespół architektoniczny ma swój model, zespół konstrukcyjny ma inny, zespół MEP ma swój własny itd. Te modele są następnie dostarczane do koordynatora BIM w celu przeglądu.

Jednym z głównych obowiązków koordynatora BIM w tym procesie jest pomoc różnym dyscyplinom w skutecznym tworzeniu ich modeli.

Ustawienie środowiska projektu

Podczas początkowej fazy projektu, koordynator BIM wykonuje różne techniczne zadania.

Po pierwsze, tworzą środowisko projektu dla reszty zespołu. Może to obejmować ustawianie odpowiednich struktur folderów w Wspólnym Środowisku Danych (CDE) lub na serwerze projektu.

Zarządzają też dostępem do różnych części danych projektu. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszyscy mają dostęp do wszystkich danych w projekcie. Na przykład, niektórzy podwykonawcy nie mają dostępu do wrażliwych danych kontraktowych.

Celem jest utrzymanie bezpieczeństwa danych projektu i dostępność tylko dla tych, którzy potrzebują go do wykonywania swojej pracy. Na szczęście, większość rozwiązań Common Data Environment oferuje takie możliwości.

Praca z koordynatami i ustawieniem lokalizacji

Innym kluczowym zadaniem, które podejmujemy, jest wspomaganie różnych dyscyplin w koordynowaniu ich modeli względem siebie.

Często dyscypliny dostarczają swoje modele do koordynatorów BIM, tylko po to, aby stwierdzić, że:

  1. Modele są umieszczone daleko od siebie.
  2. Modele nie są prawidłowo do siebie dopasowane.

Jako koordynatorzy BIM, musimy zapewnić, że te modele są idealnie dopasowane.

Konieczne jest ustalenie tego dopasowania na początkowych etapach projektu.

Równie ważne jest zrozumienie, jak korzystać z odpowiedniego systemu współrzędnych i punktów bazowych, co gwarantuje prawidłowe położenie projektu.

Z mojego doświadczenia wiem, że wielu studentów ma problemy z tym tematem, szczególnie ci, którzy używają Revita w swojej pracy. Temat układów współrzędnych w Revit jest dość trudny do zrozumienia.

Jest to głównie spowodowane różnymi punktami bazowymi, układami współrzędnych i opcjami łączenia w Revit, które nie są od razu jasne.

Dlatego kładę dodatkowy nacisk na ten temat, aby każdy w pełni zrozumiał, jak poprawnie pracować z układami współrzędnych.

Tworzenie szablonów

Konfiguracja modelu to kluczowy aspekt w wielu dziedzinach, a dla dyscyplin niezwykle ważne jest skuteczne ustawienie swoich szablonów w narzędziach modelowania. Szablony służą jako plan, umożliwiając nam zdefiniowanie z góry typowych elementów projektu, które mogą obejmować bloki tytułowe, arkusze, widoki i rodziny.

Te szablony to nie tylko symbole zastępcze, ale są projektowane w celu usprawnienia i standaryzacji układów, ustawień, konwencji nazewnictwa, parametrów i wielu innych.

Dzięki temu promują spójność między różnymi projektami i członkami zespołu, zapewniając, że wszyscy są na tej samej stronie i przestrzegają tych samych wytycznych.

Nie mogę wystarczająco podkreślić, jak ważne jest ustawienie dobrych szablonów już na początku. To inwestycja, która zwraca się w dłuższej perspektywie. Ufaj mi, wkładając wysiłek w ustanowienie skutecznych szablonów na początku, znacznie zmniejszasz prawdopodobieństwo błędów i minimalizujesz potrzebę poprawek później.

To prosta proaktywna środek, który może zaoszczędzić dużo czasu, wysiłku i zasobów w dłuższej perspektywie.

Eksportowanie modeli do formatów openBIM

Innym kluczowym aspektem roli koordynatorów BIM jest pomoc dyscyplinom w dostarczaniu modeli o wysokiej jakości do sprawdzenia.

Dyscypliny używają różnych narzędzi do tworzenia swoich modeli dyscyplinarnych. Na przykład, architekci pracują w Archicadzie, zespół konstrukcyjny używa Tekla Structures, a zespół MEP pracuje w Revicie.

Zazwyczaj dostarczają modele przy użyciu standardu openBIM, IFC. Dla niewtajemniczonych, IFC to otwarty format używany w branży AEC do wymiany danych modelu pomiędzy różnymi programami. Można go porównać do PDF-a wśród plików dokumentów.

Te pliki IFC, dostarczone przez dyscypliny, są następnie używane w modelu federacyjnym do przeprowadzenia kontroli. Jednak wiele rzeczy może pójść nie tak podczas eksportowania modeli do plików IFC. Dyscypliny często popełniają wiele błędów.

Pozwól, że zilustruję to prostym przykładem.

Eksportowanie - przykład problemu

Załóżmy, że jesteś architektem. Używasz schematu IFC do dostarczenia swojego modelu koordynatorowi BIM. Po lewej stronie widzimy model w Revit.

Jak widać, (obrazek po lewej) model ma wszystkie obiekty na miejscu, takie jak drzwi, okna, ściany itp. Tworzysz plik IFC i wysyłasz go do koordynatora BIM.

Ale wydaje się być problem. Kiedy patrzymy na wynikowy model IFC (obrazek po prawej) który dostarczyłeś, twój model nie ma drzwi.

Dlaczego tak jest?

Co poszło źle?

Jak to można naprawić?

Może być kilka powodów, dla których nasze pliki eksportowe nie są zgodne z oczekiwaniami:

  1. Po pierwsze, musimy zrozumieć, jak mapować rodziny Revit z obiektem modelu IFC. Możliwe, że kategoria Drzwi została ustawiona na NIE Eksportowane w tabeli mapowania, dlatego nie widzimy ich w IFC.
  2. Alternatywnie, parametr Eksport do IFC dla tych typów obiektów mógł być ustawiony na NIE.
  3. Inną możliwością jest to, że użyliśmy widoku 3D w Revicie, gdzie drzwi nie były widoczne.

Ważne jest zrozumienie opcji, które oferuje eksporter IFC Revit. Na przykład, istnieje opcja eksportu tylko elementów widocznych w widoku, co mogłoby wyjaśnić, dlaczego nie widzimy drzwi w plikach IFC.

CHESZ NAUCZYĆ SIĘ 5 KLUCZOWYCH OBSZARÓW BIM KOORDYNACJI? DOŁĄCZ DO MOJEGO PROGRAMU ONLINE, ABY ZWIĘKSZYĆ SWOJE UMIEJĘTNOŚCI

Podsumowanie

Dzisiaj pokazałem Ci dwa z pięciu obszarów pracy BIM Koordynatora.

Przedstawiłem, z jakimi zadaniami mierzy się BIM Koordynator w tych obszarach, i co jest dla niego ważne w każdym z nich. Oczywiście, żadne stanowisko nie będzie w 100% identyczne. Będziesz pracować w innej firmie, na innym projekcie z różnymi osobami.

Twoje obowiązki mogą z pewnością różnić się w pewnym stopniu od tych, które przedstawiłem w dzisiejszym wpisie. Ten wpis ma być spojrzeniem na pracę BIM Koordynatora z lotu ptaka i uchwyceniem jego głównych części.

Mam nadzieję, że udało mi się to zrobić. Już za tydzień zapraszam na kolejną część wpisu, w której omówię trzy kolejne obszary pracy.

Do zobaczenia!

The post 5 Kluczowych obszarów pracy BIM Koordynatora – część 1 appeared first on Bim Corner.

]]>
https://bimcorner.com/pl/5-kluczowych-obszarow-pracy-bim-koordynatora-czesc-1/feed/ 0
Kompletny przewodnik po automatyzacji zbrojenia w Tekli za pomocą Grasshoppera https://bimcorner.com/pl/kompletny-przewodnik-po-automatyzacji-zbrojenia-w-tekli-za-pomoca-grasshoppera/ https://bimcorner.com/pl/kompletny-przewodnik-po-automatyzacji-zbrojenia-w-tekli-za-pomoca-grasshoppera/#respond Wed, 06 Mar 2024 07:00:00 +0000 https://bimcorner.com/?p=39567 Grasshopper całkowicie zmienił sposób, w jaki pracuję z zbrojeniem w Tekli. Jak pewnie wiesz, ręczne kształtowanie i ustawianie różnych prętów zbrojeniowych jest niezwykle czasochłonne i może być dość frustrujące. W tym artykule dowiesz się, jak efektywnie modelować zbrojenie w Tekli i zaoszczędzić setki godzin, które zostałyby spędzone na procesach manualnych. Znajdziesz tu praktyczne zadania i […]

The post Kompletny przewodnik po automatyzacji zbrojenia w Tekli za pomocą Grasshoppera appeared first on Bim Corner.

]]>

Grasshopper całkowicie zmienił sposób, w jaki pracuję z zbrojeniem w Tekli. Jak pewnie wiesz, ręczne kształtowanie i ustawianie różnych prętów zbrojeniowych jest niezwykle czasochłonne i może być dość frustrujące. W tym artykule dowiesz się, jak efektywnie modelować zbrojenie w Tekli i zaoszczędzić setki godzin, które zostałyby spędzone na procesach manualnych. Znajdziesz tu praktyczne zadania i przykłady – wszystko wyjaśnione w sposób łatwy do zrozumienia.

Table of Contents

1. Dlaczego warto używać Grasshoppera do tworzenia zbrojenia w Tekli

Proces projektowania zbrojenia często jest postrzegany jako jedno z najbardziej monotonnych zadań, z którymi inżynierowie muszą się mierzyć w pracy. Jest niezwykle powtarzalny i pochłania dużo czasu, co czyni go idealnym kandydatem do automatyzacji.
Na szczęście, jest rosnąca tendencja wśród projektantów do korzystania z narzędzi parametrycznych w celu usprawnienia tego procesu, czyniąc go szybszym i bardziej przyjemnym. W końcu, kto by nie chciał ominąć żmudnych etapów modelowania 3D zbrojenia i monotonnej pracy nad tworzeniem rysunków?

Grasshopper oferuje rozwiązanie do automatyzacji całego tego procesu. Tworzenie prętów w Grasshopperze jest bardzo podobne do procesu manualnego w Tekla, ale bez konieczności włożenia w to dużo wysiłku.

Proces w Grasshopperze wygląda tak samo jak w Tekli:

  • Wybierz tworzenie grupy prętów z paska narzędzi.
  • Wybierz, która część Tekla potrzebuje zbrojenia (wejście Part).
  • Wybierz kształt pręta (wejście Shape).
  • Zdefiniuj zakres pręta (wejście Range).

Całe warsztaty można zobaczyć TUTAJ. Poniżej możesz zobaczyć podsumowanie warsztatów w formie artykułu.

2. Komponenty zbrojenia Tekla w Grasshopperze

Spójrzmy na dostępne komponenty w Tekla Grasshopper Live link do zbrojenia.

2.1. Atrybuty pręta

Ustaw nazwę, rozmiar, klase zbrojenia, promień, atrybuty numerowania, fazę i atrybuty zdefiniowane przez użytkownika dla pręta lub grupy prętów.

Rozmiar i klase zbrojenia są wprowadzane jako tekst. Możesz je również ustawić (oraz promień) za pomocą komponentu Rebar catalog podłączonego do któregokolwiek wejścia.

Attributes component in Grasshopper
Komponent atrybutów w Grasshopperze

Atrybuty zdefiniowane przez użytkownika są wprowadzane jako ciąg tekstowy. Przykład składni poniżej.

Uwaga!

Jeśli używasz komponentu Panel, dane wieloliniowe włączone oznaczają, że atrybuty będą trzymane jako pojedynczy ciąg (ta sama część), podczas gdy wyłączone oznacza, że wynik będzie listą (osobne części).

Attributes Syntax
Składnia atrybutów

2.2. Hak / Haki

Ustaw atrybuty haka dla pręta lub grupy prętów. Te same atrybuty haka będą stosowane dla obu końców.

Uwaga!

Kierunek haka jest określony przez płaszczyznę zbrojenia.

Hooks component in Grasshopper
Komponent haków w Grasshopperze - Taki sam po obu stronach


Ustaw atrybuty haka dla pręta lub grupy prętów. Końce mogą mieć różne haki.

Hook component in Grasshopper
Komponent haka w Grasshopperze

2.3. Ochrona

Ustaw grubości i przesunięcia otuliny dla pręta lub grupy prętów.

Uwaga!

Zwróć uwagę na płaszczyznę zbrojenia!

Komponent okładziny w Grasshopperze

2.4. Grupa

Ustaw atrybuty odstępu i wykluczenia dla grupy prętów.

  • Wejście liczby prętów będzie miało zastosowanie, gdy typ odstępu to Dokładna liczba, w przeciwnym razie wartości odstępu są używane do rozłożenia prętów.
  • Atrybut True/False w weojściu Spiral może być użyte do włączenia tworzenia spiralnych prętów.
Group component in Grasshopper
Komponent grupy w Grasshopperze
Group attributes in Grasshopper
Atrybuty grupy w Grasshopperze

3. Grupa zbrojeniowa w Grasshopperze

Różne kombinacje wejść zakresu i kształtu pozwalają nam na tworzenie różnych grup zbrojeniowych. W ten sposób możesz tworzyć wszelkiego rodzaju grupy zbrojeniowe za pomocą tylko jednego komponentu. Spójrzmy bliżej na te kombinacje.

3.1. Normalne

Zakres: Zakres grupy prętów.

Zazwyczaj wejściem jest linia.

Normal rebar group in Tekla with Grasshopper
Normalna grupa zbrojeniowa w Tekli za pomocą Grasshoppera

3.2. Stożkowa

Aby utworzyć grupę prętów rozłożonych stożkowo, usuń graft z wejścia kształtu i podaj wiele kształtów jako listę (flatten nie graftet).

Jeśli wejście kształtu to lista kształtów (tworząca grupę stożkową), nie potrzebujesz wejścia zakresu (range).

Tapered rebar group in Tekla with Grasshopper
Stożkowa grupa zbrojeniowa w Tekli za pomocą Grasshoppera

3.3. Stożkowa N

Aby utworzyć grupę prętów stożkowych N, usuń graftet z wejścia kształtu i podaj więcej niż dwa kształty jako listę (flatten nie graftet).

Nie potrzebujesz wejścia zakresu.

Tapered N rebar group in Tekla with Grasshopper
Stożkowa grupa zbrojeniowa N w Tekli za pomocą Grasshoppera

3.4. Krzywoliniowe Zbrojenie Tekla z Grasshopperem

Aby utworzyć grupę prętów krzywoliniowych, wejście kształtu powinno być łukiem – Sprawdź dwa razy, czy jest to łuk Grasshoppera (aby utworzyć kilka grup krzywoliniowych, podaj listę łuków jakoo data tree).

Możliwa jest zmiana maksymalnej liczby punktów kształtu poligonów dla prętów zbrojeniowych.

  • Komponenty “Rebar” mają ustawienie o nazwie “Max control points”, do którego można uzyskać dostęp, klikając prawym przyciskiem myszy na komponencie, podobnie jak w komponentach “Beam”.
  • Gdy krzywe wejściowe kształtów są konwertowane na polilinie Tekla, liczba punktów jest utrzymywana poniżej tej wartości, jeśli to możliwe.
Curved Tekla Reinforcement
Zbrojenie łukowe w Tekli za pomocą Grasshoppera

Przydatne wskazówki do tworzenia zbrojenia łukowego przy użyciu Grasshoppera:

✅ Aby osiągnąć zbrojenie łukowe, zwróć uwagę na wejście kształtu. Czasami krzywą należy zmienić na dopasowany łuk. Pamiętaj, że można ustawić maksymalną liczbę punktów kontrolnych w grupie zbrojeniowej!

✅ Broniąc liczby punktów, możemy kontrolować liczbę punktów w polilinii i utrzymać pożądany kształt zbrojenia. Tak, możesz połączyć po prostu punkty jako wejście kształtu dla komponentu grupy zbrojeniowej Grasshoppera.

✅ Dodatkowym pomocnym komponentem jest “Rebuild a curve” (Przebuduj krzywą). W grupie Taperade preferowane jest używanie krzywych z taką samą liczbą punktów broniących krzywej NURB.

4. Kierunek haka

Zawsze miałem problem ze zmianą kierunku haka. Dostosowanie tego przy użyciu Grasshoppera jest dość proste.

Zasadniczo haki są tworzone w tej samej płaszczyźnie, co zdefiniowano zbrojenie. Wystarczy wziąć trzy punkty zbrojenia i umieścić płaszczyznę, która “przecina” te punkty. Jednak problemy pojawiają się, gdy definiujemy zbrojenie tylko za pomocą dwóch punktów.

Rozwiązaniem tego jest stworzenie “sztucznego” środkowego punktu na zbrojeniu i przesunięcie tego punktu tylko o 2 mm w jednej z osi (w zależności od tego, która płaszczyzna jest pożądana). Mimo że zbrojenia są definiowane przez trzy punkty, które nie są na jednej linii prostej—ponieważ jeden z punktów jest przesunięty—Tekla nadal rozpozna to jako prosty pręt.

Zmiana kierunku haków za pomocą Grasshoppera

5. Używanie Grasshoppera do modyfikacji zbrojenia w Tekli

Grasshopper nie ogranicza się tylko do tworzenia zbrojeń; umożliwia również łatwą modyfikację kształtu istniejących zbrojeń, które początkowo zostały ustawione ręcznie w Tekla Structures. Nie ma potrzeby zaczynać od początku, aby zmienić definicję zbrojenia. Możesz dodać dodatkową nogę, skrócić je, znaleźć środkowy punkt, zmienić okładzinę na niestandardową i wiele więcej!

Get Rebar Polygons in Grasshopper
Polygon z grupy zbrojenia w Grasshopperze

6. Rebar sets w Grasshopper Tekla Live link!

W Grasshopper-Tekla Structures Link v1.16 będą dostępne komponenty zestawów zbrojeń. Wymagają Tekla Structures 2022 SP 12 lub nowszej.

Nowe komponenty:

  • „Rebar Set” do wstawienia zestawu zbrojeń.
  • „Surface Attributes” do ustawienia atrybutów powierzchni lub ścianek nóg zestawu zbrojeń.
  • „Guideline Attributes” są używane do ustawienia atrybutów zbrojenia i wytycznych zestawu.

Następujące komponenty muszą zostać jeszcze dodane: komponenty modyfikatorów, np. łączniki i haki. Nie mogę się doczekać testów!

Tekla Rebar Sets in Grasshopper
Rebar sets w Grasshopperze

7. Zadanie domowe - Fundament z podstawowym zbrojeniem

Opis zadania:

Stwórz podstawowe zbojenia fundamentu naszkicowanego poniżej

Dane wejściowe:

Obiekt modelu z Tekla Structures – Brep

Praca domowa fundament do zbrojenia
Longitudal reinforcement
Zbrojenie podłużne
Cross reinforcement
Zbrojenie poprzeczne

Poniżej możesz pobrać niezbędne pliki do rozwiązania pracy domowej

8. Podsumowanie zbrojenia Tekla Grasshopper

Używanie Grasshoppera do uproszczenia processu zbrojenia jest dużą pomocą, szczególnie w pracach, które wykonujemy często. Ale oto coś ważnego, co należy zapamiętać:

Grasshopper jest naprawdę fajny i może zrobić w nim wiele, ALE…

…kiedyś próbowałem używać Grasshoppera do wszystkiego. Często kończyło się to na tym, że zajmowało to pięć razy więcej czasu niż po prostu zrobienie tego ręcznie. Najgorsze było to, że mój skrypt był tak szczegółowy i specyficzny dla jednego projektu, że nie mogłem go użyć ponownie do czegokolwiek innego.

Więc, zanim zaczniesz pisać skrypt do zbrojenia, poświęć chwilę, aby zastanowić się, czy naprawdę warto poświęcić na to swój czas i wysiłek i znajdź zadania na których zaoszędzisz najwięcej czasu.

The post Kompletny przewodnik po automatyzacji zbrojenia w Tekli za pomocą Grasshoppera appeared first on Bim Corner.

]]>
https://bimcorner.com/pl/kompletny-przewodnik-po-automatyzacji-zbrojenia-w-tekli-za-pomoca-grasshoppera/feed/ 0