Start projektu to bardzo szczególny czas dla zespołu projektowego. Jednym z podstawowych zadań BIM Koordynatora we wczesej fazie projektu jest ustawienie standardów oraz procesów w taki sposób, aby praca na projekcie przebiegała efektywnie. Tyczy się to nie tylko poprawnej implementacji procesów BIM, ale również ustawień programów wykorzystywanych podczas projektowania.
Mogą to być narzędzia do modelowania, CDE, programy do koordynacji lub aplikacje wykorzystujące modele na budowie. Wszystko zależy od tego, czego dany zespół używa na projekcie.
W niektórych programach możemy tak dostosować wstępne ustawienia, aby ułatwiały i standaryzowały pracę innych uczestników projektu. Taki zestaw reguł i wytycznych nazywamy formatką.
W tym artykule opiszę jakie elementy powinny znaleźć się w formatce programu Revit. Jednego z najbardziej popularnych narzędzi do modelowania.
POBIERZ PRZEWODNIK PO BIM KOORDYNACJI
Zapisz się na naszą listę mialową i pobierz Praktyczny przewodnik po Koordynacji BIM. Jest za darmo.
Czym jest formatka i czemu jest taka ważna ?
W Revicie używamy szablonów do rozpoczynania nowych projektów lub tworzenia nowych rodzin. Posiadają one w sobie zbiór ustawień, funkcji i standardów, jakich przeważnie używasz w swoim biurze lub na projekcie.
Pracując jako BIM Koordynator, powinno Ci zależeć, aby rozpocząć każdy nowy projekt z dobrze przemyślanym szablonem. Dzięki takiemu podejściu oszczędzasz czas nie tylko swój, ale również reszty zespołu projektowego. Z drugiej strony stworzenie dobrego szablonu może zająć dużo czasu.
To trochę taki paragraf 22. Aby zaoszczędzić czas, musisz go poświęcić.
Sprawdźmy więc, jakie funkcje i elementy możemy ustawić w naszym Revitowym szablonie.
Co możemy zawrzeć w szablonie ?
Szablony w Revicie mogą posiadać w sobie dosłownie wszystko, co kompleksowa dokumentacja inżynieryjna powinna zawierać. Szablon może określać, jakich standardowych opisów, wzorów wypełnienia, tekstów i symboli chce używać nasze biuro.
Możemy w nim również zdefiniować podstawowe ustawienia projektu, jednostki oraz informacje o projekcie, tak aby inni nie musieli tego robić ponownie.
Szablony to świetne miejsce do ustalenia, jakiego zestawu arkuszy rysunkowych potrzebuje Twój zespół do danego projektu. Jeśli więc chcesz mieć zestaw wstępnie zdefiniowanych arkuszy rysunków A0 lub A1 z tabelkami rysunkowymi, szablon będzie dobrym miejscem, by je tam umieścić.
Każdy arkusz rysunkowy, będzie posiadał w sobie widoki. Dlatego w szablonie możesz mieć standardowe plany pięter, przekroje, szczegóły konstrukcyjne oraz zestawienia, które będą wypełniały się automatycznie wraz z tworzonym modelem.
Ponadto do szablonu możemy dodać standardowe obiekty 2D/3D (rodziny), z jakich w przyszłości będziemy korzystali. To, jakie rodziny zamieścimy, jest ściśle związane z rodzajem szablonu, który mamy zamiar stworzyć.
Jeśli jest to formatka tworzona dla architektów, to najprawdopodobniej znajdą się w niej elementy takie jak drzwi, okna lub meble. Jeśli natomiast tworzysz formatkę dla branży instalacyjnej, pewnie będzie ona zawierała obiekty systemów klimatyzacyjnych, wodociągowych czy przeciwpożarowych.
Checklista szablonu Revita
Gdy ja tworzę szablon, lubię pracować z checklistą. Mam w niej wypisane wszystkie elementy, o jakich muszę pamiętać. Przechodzę przez konkretne elementy tej checklisty i zastanawiam się, czy chce ustawiać dany element w tym konkretnym szablonie, czy nie.
Na potrzeby tego artykułu stworzyłem checklistę szablonu Revit, która znajduje się na końcu tego artykułu. Dodałem wszystkie ważne elementy, które musisz przejrzeć i ewentualnie ustawić podczas tworzenia własnego szablonu.
PAMIĘTAJ – szablony są różne. Możemy je tworzyć i dopasowywać do projektu tak, aby zawierała wszystkie potrzebne standardy i informacje w nim używane. Taka formatka będzie różniła się od tej, jaką stworzysz na generalne potrzeby twojego biura.
Dlatego pamiętaj, że ta checklista nie jest jednoznacznym wyznacznikiem, co powinna zawierać konkretny szablon, ale taką listą rzeczy do zapamiętania przy jego tworzeniu. Ty jako BIM Koordynator powinieneś wybrać tylko te elementy, które będą najlepiej pasowały do celu danego szablonu.
Poniżej lista rzeczy, o których powinieneś pamiętać.
Podstawowe elementy
1. Jednostki – określamy, jakich jednostek będzie używał nasz szablon projektu / biura. Jeśli Twoja firma pracuje zarówno w systemie metrycznym jak i imperialnym, pomyśl o stworzeniu 2 szablonów dla obu systemów miar.
2. Paramtery – W większości przypadków właściwy zestaw wymaganych parametrów wprowadza się do szablonu danego projektu, a nie do ogólnego szablonu biura czy firmy. Ale jeśli Twoje biuro używa zestawu predefiniowanych parametrów, które są używane w prawie każdym projekcie, dobrym pomysłem może być dodanie ich do szablonu. Alternatywnym sposobem jest utworzenie odzielnnego pliku parametrów współdzielonych dla tych parametrów.
3. Informacje projektowe – ten element odnosi się do szablonu projektu, a nie do szablonu rodziny. Dodaj wszystkie potrzebne informacje, które są powiązane z tym konretnym projektem (przykład poniżej).
4. Lokalizacja, Osie, Poziomy – Te elementy zmieniają się od projekt do projekcie i są również związane z szablonem projektu niż standardem biurowym.
Elementy opisu i ustawienia graficzne
1. Linie – Linie są jednym z podstawowych elementów graficznych w dokumentacji inżynierskiej. Szablon to świetne miejsce do określenia, jakie wzory linii, szerokości oraz style będziemy używać w projekcie
2. Tekst i wymiary – tekst i wymiary to kolejne podstawowe elementy każdej dokumentacji. Wiele projektów ma z góry określone wytyczne dotyczące wyglądu tekstu zawartego na rysunkach.
3. Tableka rysunkowa – wiele firm i projektów ma własną, dedykowaną tabelkę rysunkową, z której korzysta. W tym miejscu należy ustalić ten element. To podstawa dobrego szablonu.
4. Groty strzałek – kolejny element graficzny, który pojawia się w prawie każdej dokumentacji. Dobrze jest mieć określoną listę standardowych strzałek w szablonie firmy / projektu.
5. Opisy jednostkowe – jeśli Twoja firma lub projekt wykorzystuje opisy indeksowych do opisywania elementów modelu, dobrym pomysłem jest wstępne zdefiniowanie ich w szablonie.
6. Oznaczenia – jeśli Twoja firma lub projekt używa określonego graficznego wariantu tagów (oznaczeń), powinieneś dodać go do swojego szablonu. Pamiętaj, że istnieją tagi elewacji, przekroju, odwołania i obiektów modelu, które warto przejrzeć.
7. Style obiektów –definiowanie ustawień globalnych, jak obiekty modelu będą wyglądać na różnych widokach, jest ważnym aspektem efektywnej pracy z Revit. Te opcje są ściśle związane z ustawieniami linii oraz materiałów i powinny być zaplanowane z resztą zespołu projektowego / biurowego.
8. Wzory wypełnień oraz materiały – To, które wzory wypełnień i materiały dodasz do szablonu, będą mocno zależeć od jego rodzaju. Jeśli Twoje biuro działa tylko w wąskiej niszy i korzysta z określonego zestawu wzorów wypełnień i materiałów, warto dodać je wszystkie do swojego szablonu. Jeśli jednak Twoje biuro pracuje nad różnymi typami projektów i w różnych specjalizacjach, postaraj się ograniczyć liczbę wzorów i materiałów do minimum.
9. Symbole opisu – jeśli chcesz użyć ustandaryzowanego zestawu symboli, które będą widoczne w dokumentacji projektu, dodaj je do szablonu.
Ustawienia widoków i arkuszy
1. Przeglądarka projektu – Twój zespół projektowy będzie pracował przez cały czas z przeglądarką projektów przy użyciu programu Revit. Dobrym pomysłem jest ujednolicenie sposobu organizacji widoków, zestawień, arkuszy i legend. Tworzy to porządek w modelu i pomaga wydajniej pracować.
2. Typowe widoki – Każdy dobry szablon powinien mieć zestaw predefiniowanych typowych widoków, które najprawdopodobniej zostaną wykorzystane podczas tworzenia projektu. Dostosowanie typów widoków i szablonów widoków może nie tylko zaoszczędzić czas każdego użytkownika szablonu, ale może pomóc w ujednoliceniu sposobu pracy całego zespołu projektowego.
3. Typowe arkusze – Podobnie jak z widokami. Nasz szablon powinien mieć dobrze zorganizowany zestaw predefiniowanych arkuszy, które będą zawierały odpowiednią skalę, rozmiar papieru, tabelkę rysunkową. Arkusze powinny również odpowiadać liście widoków, które mają zostać wydrukowane.
4. Typowe zestawienia i legendy (oraz klucze zestawień) – Zestawienia i legendy to świetny sposób na tworzenie tabel danych w modelu projektu. Jeśli Twoje biuro specjalizuje się w konkretnych zadaniach, być może dobrym pomysłem jest dodanie określonych, predefiniowanych zestawień ilościowych, które są najczęściej używane przez pracowników.
5. Widok początkowy – Będzie to pierwszy widok, jaki zobaczy użytkownik korzystający z naszego szablonu. W tym widoku warto dodać ważne informacje dotyczące korzystania z danego szablonu. Jeśli jest to szablon projektu, często dołączam podstawowe informacje o projekcie i wskazówki, jak optymalnie pracować z danym szablonem.
6. Filtry – jeśli masz ustalone reguły graficzne, których używa twój projekt / biuro do efektywnej pracy z widokami, powinieneś rozważyć dodanie tych reguł do szablonu. Dostosowanie filtrów pomoże Ci w tym zadaniu.
Rodziny
1. Rodziny systemowe – Rodziny systemowe, np. ściany, kanały wentylacyjne, dachy są wbudowane w programie Revit. Jeśli pracujesz nad określonym szablonem projektu i wiesz, że użytkownicy tego szablonu będą używać określonej listy typów tych rodzin, masz zielone światło, aby dodać te typy do swojego szablonu.
2. Rodziny wczytywane – to są wszystkie rodziny, które wczytujemy z biblioteki naszego biura lub projektu (np. drzwi, okna). Musisz uważać przy dodawaniu tego typu rodzin do szablonu. Te rodziny mogą drastycznie zwiększyć rozmiar twojego szablonu. Sugeruję dodanie najczęściej używanych rodzin dla danej kategorii. Reszta powinna być przechowywana w folderze gdzie trzymasz biblioteki rodzin na serwerze projektu lub firmy.
Ustawienia importu i eksportu
1. Import / Export DWG, IFC – większość projektów Revit wymaga importowania i eksportowania informacji przy użyciu różnych formatów. W naszym szablonie powinniśmy wstępnie skonfigurować te ustawienia, tak aby importowanie i eksportowanie plików przebiegało bezproblemowo.
Podsumowując
Jak widzisz, jest wiele elementów, które warto rozważyć podczas tworzenia szablonu projektu / biura. Dobrze przemyślany szablon Revit może zaoszczędzić dużo czasu. Chociaż ich utworzenie zajmuje trochę czasu, to później pozwalają one zaoszczedzić go nie tylko nam, ale również innym. To pewnego rodzaju inwestycja w przyszłość 🙂
Wymienione w tym artykule punkty to nie jedyne opcje, które możesz skonfigurować w swoim pliku szablonu. Moim celem w tym wpisie było wskazanie najczęstszych elementów, które trafiają do szablonów niezależnie od typu projektu lub dyscypliny.
Korzystaj z mojej checklisty, znajdującej się poniżej. Oczywiście jeśli chcesz, możesz dodać do niej dodatkowe punkty tak aby lepiej spełniała twoje oczekiwania.
Jestem ciekaw, jakie rzeczy Ty, drogi czytelniku, ustawiasz w swoim Revitowym szablonie. Daj mi znać w komentarzach.