Wydarzenia Archives – Bim Corner https://bimcorner.com/pl/category/wydarzenia/ Everything you want to know about Building Information Modeling Mon, 27 May 2024 10:30:36 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3.1 https://bimcorner.com/wp-content/uploads/2019/04/LogoMakr_51K8J9-150x150.png Wydarzenia Archives – Bim Corner https://bimcorner.com/pl/category/wydarzenia/ 32 32 Moje wrażenia z BILT 2024 https://bimcorner.com/pl/moje-wrazenia-z-bilt-2024-2/ https://bimcorner.com/pl/moje-wrazenia-z-bilt-2024-2/#respond Wed, 22 May 2024 09:51:07 +0000 https://bimcorner.com/?p=40355 Co za wydarzenie! BILT był zdecydowanie najlepszą konferencją, w jakiej kiedykolwiek uczestniczyłem! Skąd ten entuzjazm? Pozwól, że podsumuję to wydarzenie i podkreślę wyróżniające się punkty tej konferencji spośród wszystkich innych, w których uczestniczyłem. Sesje Było mnóstwo świetnych sesji. Często trudno było wybrać tę jedną spośród 5 równoległych prezentacji. Musiałem dokonać ciężkich wyborów. Gdybym miał wskazać […]

The post Moje wrażenia z BILT 2024 appeared first on Bim Corner.

]]>
Co za wydarzenie! BILT był zdecydowanie najlepszą konferencją, w jakiej kiedykolwiek uczestniczyłem! Skąd ten entuzjazm? Pozwól, że podsumuję to wydarzenie i podkreślę wyróżniające się punkty tej konferencji spośród wszystkich innych, w których uczestniczyłem.

Sesje

Było mnóstwo świetnych sesji. Często trudno było wybrać tę jedną spośród 5 równoległych prezentacji. Musiałem dokonać ciężkich wyborów. Gdybym miał wskazać trzy najlepsze, podczas których nauczyłem się najwięcej lub zyskałem nowe spojrzenie na dany temat, myślę, że byłyby to:

Next-Level Data Visualisation

Świetne laboratorium prowadzone przez Kevina Fieldinga pokazujące możliwości łączenia Speckle z PowerBI. Podzieliliśmy zestawienia w modelu Revit, połączyliśmy je w PowerBI i przekształciliśmy dane. Użyliśmy również serwera Speckle do wizualizacji modelu w PowerBI i połączyliśmy go z zestawieniami. Następnie stworzyliśmy dashboard z kilkoma wizualizacjami, które przedstawiały zarówno dane, jak i podgląd modelu. Bardzo dziękuję, szczególnie za pomoc od Speckle, ponieważ okazało się, że PowerBI nie jest spójny dla każdego użytkownika, tak jak można by się tego spodziewać.

Integracja BIM do celów eksploatacji

Sesja przeprowadzona przez Lindsay Offner i Bena Bentleya na temat zarządzania obiektem tunelu w Sydney. Przedstawili oni swój przepływ pracy między modelem a Maximo (narzędzie FM) oraz sposób przechowywania i aktualizacji danych podczas eksploatacji. Zauważyłem, że ich wyzwania i proponowane rozwiązania są podobne do tych, które mamy teraz w Szpitalu Uniwersyteckim w Stavanger, przygotowując się do przekazania obiektu.

Jak odnieść sukces w budowie 8 km metra z 6 stacjami bezpośrednio z BIM.

Magne Ganz pokazał kolejny przykład projektu budowlanego opartego na modelu w Norwegii. Jego prezentacja koncentrowała się na procesach projektowych skonfigurowanych w celu automatyzacji żmudnych zadań i umożliwienia pracy na placu budowy bez rysunków. Była to sesja o tematyce podobnej do mojej, ale obejmowała nieco inny obszar. Dzięki temu uczestnicy zarówno sesji Magne, jak i mojej mogli jeszcze lepiej zrozumieć ten koncept.

Panel dyskusyjny

Odbył się również świetny panel dyskusyjny na temat integracji technologii projektowania z edukacją i rozwojem zawodowym, który w przemyślany sposób poprowadził Joel Martineau. Jakie jest różne podejście do rozwoju zawodowego w różnych krajach i firmach? W jaki sposób środowisko akademickie przygotowuje studentów do udziału w rynku pracy? Jak pozostać na nim konkurencyjnym? Jaki powinien być podział odpowiedzialności między pracodawcą a pracownikiem? Wiele dobrych pytań, różnych odpowiedzi i podejść.

Moja prezentacja i informacje zwrotne

Ja również prowadziłem sesję na BILT. Robiłem studium przypadku na temat tego, jak zbudować szpital za miliard dolarów w oparciu o modele.

Mówiłem o podstawowych założeniach, które przyjęliśmy na miejscu. Niektóre z nich opisałem już na naszym blogu (wprowadzenie tutaj), a niektóre będę kontynuował tutaj. Cztery główne rozdziały to:

Jakość danych

Procesy

Technologia

Programy, których używamy, które narzędzie odpowiada za jakie zadania oraz jak ze sobą rozmawiają.

Budowa

Jak zorganizowaliśmy plac budowy. Jeden z tematów opisałem tutaj: https://bimcorner.com/pl/budowa-oparta-na-modelach-proces-laczacy-etap-projektowy-i-wykonawczy/

Przyjąłem takie samo podejście, jak na naszym blogu – prezentacja była praktyczna, dająca mnóstwo wartości, ale bez przechwalania się i gadania.

Poświęciłem się stworzeniu i dostarczeniu wyjątkowej prezentacji. Dopracowywałem ją wiele razy. Robiłem coś zupełnie odwrotnego do powiedzenia “Zrobione jest lepsze od doskonałego”.

Moja prezentacja musiała być idealna.

Jak poszło? Z reakcji klasy i komentarzy po zakończeniu i podczas gali – rzeczywiście poszło świetnie. Otrzymałem wiele pozytywnych komentarzy. Co więcej, miałem kilka długich dyskusji na temat tego, jak dostarczyć bez rysunków i dlaczego byłoby to korzystne dla każdego interesariusza!

Każda sesja była oceniana. Wciąż czekamy na wyniki i informacje zwrotne. Jestem ciekawy, jak słuchacze zareagowali na to, co zaprezentowałem!

Networking!

Networking w BILT jest wyjątkowy! Wszyscy są bardzo przystępni i z łatwością do Ciebie podchodzą. Nie ma zamkniętych towarzystw wzajemnej adoracji. Żadnej samosprzedaży. Zamiast tego otwarte umysły, ciekawość i szczere zainteresowanie dziedzinami, które reprezentują. Czym się zajmujesz? Jak rozwiązujesz te wyzwania? Czy próbowałeś tego lub tamtego?

Odbyłem wiele ciekawych dyskusji na temat BIM, które tylko potwierdziły moje przypuszczenia, że BILT może być zbiorem najbystrzejszych umysłów w branży AEC.

Poznanie innego podejścia do tych samych problemów otwierało oczy i poszerzało horyzonty. Wróciłem do domu ze znacznie większą wiedzą na temat tego, jak branża radzi sobie w innych częściach Europy (i świata). Jakie są gorące tematy, co jest na horyzoncie, jakie są regulacje prawne i wyzwania.

Dziękuję wszystkim uczestnikom wydarzenia, z którymi miałem okazję porozmawiać!

Kluczowe wnioski

Po trzech gorączkowych dniach pełnej uwagi podczas zajęć i masowego networkingu w przerwach i wieczorami, BILT dobiegł końca. Byłem wyczerpany. Ale w ten pozytywny sposób, który daje ci nowe paliwo i nowe pomysły następnego dnia, kiedy idziesz do pracy.

Jakie jest moje zdanie na ten temat tego wydarzenia?

1. BILT to najlepsza konferencja, w jakiej kiedykolwiek uczestniczyłem

Niski i przyjazny ton oraz duża wiedza. Wszyscy dają i wszyscy biorą. Nie jest ogromna, ale też nie jest mała, więc przez cały dzień można poznać wiele nowych osób.

2. 60 minut to długie wystąpienie, ale bardzo szybko schodzi!

Kiedy zacząłem przygotowywać się do prezentacji, myślałem, że to bardzo długo. Po przygotowaniu pierwszej mapy myśli i agendy prezentacji zdałem sobie sprawę, że z łatwością mogłoby to być trzygodzinne wystąpienie. Musiałem skrócić sesję. Ale dzięki temu była zwięzła i pełna wiedzy. Podobnie było z pozostałymi sesjami.

3. Budowa w oparciu o model zaczęła być tematem w wielu krajach europejskich.

Kilka lat temu była to zupełna nowość, teraz coraz więcej krajów próbuje tego podejścia lub przynajmniej dyskutuje o możliwościach. Bardzo się ucieszyłem, gdy w krótkiej ankiecie przeprowadzonej podczas sesji zamykającej, niektóre osoby jako największy wniosek z całego wydarzenia BILT wpisały “żadnych rysunków” i “mniej rysunków”. To daje mi motywację do dalszego głoszenia tej metody budowania i rozpowszechniania jej dalej!

4. Warto wyjść poza swoją bańkę.

Tkwimy w bańkach. Projektanci, wykonawcy, zamawiający. Takie wydarzenie może pomóc nam nie tylko spotkać ludzi spoza nich, ale także porozmawiać z nimi poza bieżącym projektem i zrozumieć ich spojrzenie na branżę AEC. A to przybliża nas do lepszej współpracy.

To była wspaniała przygoda i czułem się mile widziany przez rodzinę BILT. Zachęcam każdego z Was do rozważenia tego wydarzenia w przyszłym roku. A jeszcze lepiej – do nadsyłania abstraktów! Wkrótce rozpocznie się nabór zgłoszeń 🙂

Jeszcze raz wielkie podziękowania dla DBEI za organizację tego wydarzenia!

P.S. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do wszystkich prezentacji i materiałów z tej i poprzednich konferencji BILT, możesz to zrobić po wykupieniu członkostwa na https://community.dbei.org/

The post Moje wrażenia z BILT 2024 appeared first on Bim Corner.

]]>
https://bimcorner.com/pl/moje-wrazenia-z-bilt-2024-2/feed/ 0
Dlaczego powinieneś odwiedzić konferencję BILT? https://bimcorner.com/pl/dlaczego-powinienes-odwiedzic-konferencje-bilt/ https://bimcorner.com/pl/dlaczego-powinienes-odwiedzic-konferencje-bilt/#respond Tue, 02 Apr 2024 12:02:51 +0000 https://bimcorner.com/?p=39908 The post Dlaczego powinieneś odwiedzić konferencję BILT? appeared first on Bim Corner.

]]>

Jeśli interesujesz się konferencjami, musiałeś słyszeć o BILT. To jest WŁAŚNIE TA konferencja. Wydarzenie, na którym trzeba być.

A jeśli nie bywasz często na konferencjach lub przez przypadek o niej nie słyszałeś, chciałbym przedstawić Ci czym jest BILT i dlaczego jest to prawdopodobnie najlepsza konferencja BIM w Europie.

Czym jest BILT?

BILT to skrót od Buildings, Infrastructure, Lifecycle, Technology i ta nazwa dokładnie oddaje to, o czym jest to wydarzenie. Konferencja jest prowadzona przez użytkowników dla użytkowników, co sprawia, że jest to najlepsze miejsce do uzyskania praktycznych porad od ludzi, którzy naprawdę znają się na rzeczy, a jednocześnie wciąż się uczą.
Organizowane przez DBEI – organizację non-profit, która niedawno nawiązała współpracę z BuildingSMART International. Sama organizacja została założona przez pasjonatów technologii i do dziś jest przez nich prowadzona. O historii DBEI można przeczytać tutaj.

W jaki sposób BILT zapewnia najwyższą jakość prezentacji?

Jakość prezentowanych materiałów jest jedną z podstawowych wartości wydarzenia. Nie ma tu miejsca na nudne bla, bla, samochwalstwo czy sprzedaż ze sceny. To wydarzenie służy dzieleniu się wiedzą. Jak organizatorzy to zapewniają? Oto kilka kluczowych punktów.

Prezentacja trwająca od 75 do 150 minut

To długo. Czas przeznaczony na jedną prezentację pozwala na dogłębne omówienie prezentowanego tematu. Jest to wymagające zarówno dla prezentera, jak i dla publiczności. (Boże, pamiętam te nuuuuudne wykłady na studiach!).

Ponad godzinne wystąpienie to zdecydowanie za długo, aby po prostu prześlizgnąć się po powierzchni tematu – prezenter musi sięgnąć głębiej, pokazując dlaczego, jak i nad czym pracował.

Z drugiej strony, wymaga to również dużego skupienia ze strony publiczności – jeśli zdecydowałeś się wziąć udział w sesji, musisz być naprawdę zainteresowany tematem. W przeciwnym razie wydarzenie oferuje wiele innych możliwości spędzenia godziny swojego życia.

Te dwa aspekty krzyżują się – między sesjami panuje rywalizacja. Jest pięć równoległych sesji, więc prezenterzy muszą zrobić dobre pierwsze wrażenie, aby przyciągnąć uwagę słuchaczy. Jeśli prelegent przedstawi wciągający temat, który będzie przyjemny w odbiorze, otrzyma pozytywne opinie i wyższą ocenę w eventowej aplikacji. Istnieje ranking prezentacji, a 10 najlepszych prezenterów otrzymuje dodatkowe wyróżnienie w postaci promocji przez DBEI po wydarzeniu.

Harmonogram i przygotowanie na długo przed wydarzeniem

Kolejnym środkiem do poprawy jakości prezentacji jest harmonogram. Jest on jednocześnie długi i napięty!

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa ponad pół roku przed wydarzeniem (w tym roku – w listopadzie 2023 r.). Następnie jury wybiera prelegentów poprzez ślepy przegląd otrzymanych zgłoszeń, aby uniknąć stronniczości ze względu na nazwiska lub firmy reprezentowane przez prelegentów. Wybór to nie koniec, a dopiero początek!

Dwa miesiące przed prezentacją prelegenci muszą dostarczyć konspekt sesji wraz z przewidywanym czasem. Ma to na celu zapewnienie, że sesja jest dobrze zorganizowana i przemyślana.

Następnie na trzy tygodnie przed wydarzeniem wszystko musi być gotowe. Zapomnij o pracy na ostatnią chwilę i nieprzespanych nocach przed wydarzeniem, aby dokończyć slajdy! Termin ten dotyczy wszystkich materiałów.

I to jest kolejny plus świadczący o jakości wydarzenia.

Bogate materiały informacyjne oraz porady i wskazówki

Materiały dostarczane przez prelegentów są obszerne. Każdy prelegent oprócz prezentacji musi przygotować dwa dokumenty:

  • Hand-outs – to przewodnik po sesji, który zawiera to, o czym będzie mówił prelegent. Uczestnicy otrzymują wydrukowaną kopię przy wejściu, aby mogli śledzić postęp prezentacji i robić notatki.
  • Wskazówki i triki – trzy lub więcej wskazówki od prelegenta. Praktyczne wnioski z prezentacji, które można wykorzystać w codziennej pracy

Tworzenie takich dokumentów nie jest łatwym zadaniem, ale daje ogromną wartość uczestnikom. Wiele razy podczas różnych wydarzeń chciałem jednocześnie śledzić to, co zostało powiedziane, robić notatki, a także robić zdjęcia niektórych wykresów ze slajdów. Zbyt wiele zadań na raz uniemożliwiało mi uporządkowanie notatek! Mając materiały pomocnicze, mogę skupić się na treści i robić krótkie notatki na boku.

Słyszałem również, że wielu uczestników zachowuje i przegląda wydrukowane kopie przez lata po wydarzeniu!

Program mentorski dla prelegentów

Tegoroczne novum! Program mentorski dla nowych prelegentów na BILT. Każdy nowy prelegent otrzymuje mentora, który może odpowiedzieć na pytania dotyczące wydarzenia, prezentacji i wszystkiego, czego potrzebują.

Uważam, że to pomocne i uspokajające mieć możliwość wymiany myśli i zadawania pytań na temat wydarzenia, publiczności i atmosfery przed wygłoszeniem prezentacji.

Moje ulubione sesje

Przestudiowałem program wzdłuż i wszerz i wybrałem tematy, które najbardziej mnie interesują. Oto moja lista tematów, w których na pewno wezmę udział. Jeśli chcesz znaleźć swój własny zestaw, przejdź bezpośrednio do: https://bilteur2024.dekon.com.tr/schedule/

Data Analytics in the AEC - Stories of the past 4 years.

Konrad Sobon

Guru danych i jeden z pierwszych członków forum Dynamo. Myślę, że Konrad już tworzył pakiety Dynamo, kiedy ja próbowałem rozwiązać moje pierwsze całki na studiach! Ja również jestem maniakiem danych i chętnie posłucham historii mojego imiennika.

Interoperability Workflows at Autodesk

Lejla Secerbegovic, Krzysztof Jedrzejewski and Luca Marzi

W moich codziennych obowiązkach często korzystam z produktów Autodesk i pracuję z plikami IFC. Chętnie dowiem się, co nowego dzieje się w zakresie integracji otwartych standardów w ekosystemie Autodesk.

Next-Level Data Viz: Taking Project Analysis to New Heights with Speckle & PowerBI

Kevin Fielding

Jako adept PowerBI zawsze szukam potencjalnych sposobów jego wykorzystania. Interesujące jest dowiedzieć się, jak Speckle, Revit i PowerBI mogą ze sobą współpracować.

Harnessing AI for Historic Asset Analysis & Real-time Sensory Integration for Maintenance

Valentin Noves

Sensory i sztuczna inteligencja. Są to tematy, które niewątpliwie będą się rozwijać w branży AEC w najbliższej przyszłości. Interesujące jest sprawdzenie, jak inni już wykorzystują je do celów zarządzania obiektami.

Optimizing Construction Schedules with Data Analytics

Pablo Derendinger

Wszystko, co dotyczy analizy danych, przyciąga moją uwagę i ta sesja również wpadła mi w oko – ta prelekcja bada, w jaki sposób analiza danych może znacząco zoptymalizować harmonogramy budowy.

A journey from 0 to 2.5M sqm in a year

Lucia Munoz

Ta sesja dotyczy podróży właściciela budynku od braku wiedzy na temat BIM do zarządzania ponad 2,5 mln m2 w BIM w ciągu roku. Brzmi obiecująco, aby zobaczyć studium przypadku na temat tego, jak organizacja może rozwijać swoją cyfryzację i co zyskała dzięki wdrożeniu metodologii BIM.

Sesje 5 i 6 mnie dobijają! Są w tym samym czasie! Obie brzmią niezwykle interesująco. Może uda mi się skopiować siebie, aby wziąć udział w obu…

An Engaging Domestic Asset Information Model in Notion

Thomas Corries

Thomas jest kolejnym doświadczonym prelegentem BILT. Mieliśmy okazję porozmawiać, ponieważ Thomas bierze udział w programie mentorskim i jest moim mentorem dla mojego wystąpienia.

Przetestowałem trochę Notion i wygląda na to, że jest to bardzo sprawne narzędzie. Chciałbym dowiedzieć się, jak skonfigurować go do pobierania danych z różnych źródeł i jak utrzymać tę platformę, aby była zawsze aktualna.

Implementing AI in Revit for Construction Code Verification

Valentin Noves

ChatGPT jest teraz wszędzie, ale w zasadzie nie widziałem go jeszcze w Revicie! Ta sesja postara się to zmienić! Nie mogę się doczekać, aby dowiedzieć się, jak zintegrować dane modelu Revit ze sztuczną inteligencją i jak wyszukiwać model za pomocą języka naturalnego. To może być punkt zwrotny w zarządzaniu danymi dla “osób niezorientowanych na dane”.

How to succeed in building an 8 km subway with 6 stations directly from BIM.

Magne Ganz

Gigantyczny projekt metra w Oslo – Fornebubanen – będzie tematem tej prezentacji. Widziałem już kilka prezentacji na temat tej inwestycji i zawsze są one imponujące (sprawdź na przykład tę na Autodesk University). Magne jest osobą kompetentną i otwarcie dzieli się swoją wiedzą. Jestem pewien, że ta sesja będzie gwiazdą!

Mój wkład w BILT

Na koniec dorzucę i ja parę groszy do tej fontanny wiedzy.

Zamierzam zaprezentować projekt, w który jestem obecnie zaangażowany – Nowy Szpital Uniwersytecki w Stavanger. Skoncentruję się na tym, jak stworzyliśmy projekt i jaka była moja rola w sukcesie budowy tego ogromnego szpitala całkowicie bez rysunków.

Moja sesja odbędzie się ostatniego dnia (9. maja, czwartek o 14:45) i nosi tytuł:

$1 Billion Project Built Fully Without Drawings

Konrad Fugas

Zapraszam wszystkich do odwiedzenia mnie w Rydze! Z przyjemnością porozmawiam i przybiję piątkę każdemu z Was!

Podsumowanie

Myślę, że teraz rozumiesz, dlaczego BILT jest tak ważną rzeczą w naszej bańce. Jeśli chcesz pogłębić i poszerzyć swoją wiedzę w zakresie metodyki BIM, to jest to wydarzenie, na którym powinieneś być!

Szczerze mówiąc, jeśli masz budżet na odwiedzenie tylko jednej konferencji w tym roku, wybierz BILT! Zarejestruj się, dopóki są dostępne miejsca! Możesz to zrobić tutaj:

https://dekon.com.tr/bilteurope2024/en/REGISTRATION.html

P.S. Ten artykuł NIE jest sponsorowany. Po prostu szczerze polecam konferencję BILT 🙂

The post Dlaczego powinieneś odwiedzić konferencję BILT? appeared first on Bim Corner.

]]>
https://bimcorner.com/pl/dlaczego-powinienes-odwiedzic-konferencje-bilt/feed/ 0
BuildingSMART International Standards Summit: Relacja z gry “Ticket to Open BIM” https://bimcorner.com/pl/ticket-to-open-bim-pl/ https://bimcorner.com/pl/ticket-to-open-bim-pl/#respond Tue, 01 Aug 2023 12:33:46 +0000 https://bimcorner.com/?p=36753 W ramach Międzynarodowego Szczytu Standardów buildingSMART w dniach 27-30 Marca 2023, odbyła się fascynująca gra o nazwie “Ticket to Open BIM.” Wydarzenie zgromadziło 30 pasjonatów BIM, którzy zostali podzieleni na 6 zespołów. Każda drużyna składała się z przedstawiciela Appointing Party i Appointed Party (Zamawiajacy, Wykonawca). Celem gry było zaprezentowanie efektywnej współpracy pomiędzy klientem a projektantem, […]

The post BuildingSMART International Standards Summit: Relacja z gry “Ticket to Open BIM” appeared first on Bim Corner.

]]>

W ramach Międzynarodowego Szczytu Standardów buildingSMART w dniach 27-30 Marca 2023, odbyła się fascynująca gra o nazwie “Ticket to Open BIM.” Wydarzenie zgromadziło 30 pasjonatów BIM, którzy zostali podzieleni na 6 zespołów. Każda drużyna składała się z przedstawiciela Appointing Party i Appointed Party (Zamawiajacy, Wykonawca). Celem gry było zaprezentowanie efektywnej współpracy pomiędzy klientem a projektantem, a także przetestowanie nowego standardu IFC 4.3 oraz IDS.

Każda drużyna została przydzielona do konkretnego oprogramowania oraz coacha.

Miałem okazję uczestniczyć w grze jako coach oprogramowania Trimble oraz standardu IFC 4.3. Moim zadaniem było wspieranie zespołu “White Tigers” podczas tworzenia modelu IFC 4.3 w programach Quadri i Novapoint oraz w zrozumieniu zasad działania otwartego standardu openBIM.

Warto wspomnieć, że w zespole “White Tigers”, znaleźli się wybitni specjaliści, tacy jak Marco Andersson (Trafikverket, Szwecja), Vincent Keller (Egis, Francja), Luca Curreli (RFI, Włochy), Marina Calisti (Femern A/S, Dania) i David Gerner (SBB, Szwajcaria). Ich zadaniem było m.in. stworzenie modelu IFC 4.3 w oprogramowaniu Trimble Quadri i Novapoint

bim for infra

Pierwszym etapem gry był proces definiowania wymagań. Zespoły zapoznały się z dokumentacją początkową (EIR) i ustaliły strategię działania. “White Tigers” postanowiły rozpocząć zmagania od podziału na mniejsze grupy robocze, co pozwoliło na lepszą organizację pracy.

Kolejnym etapem było modelowanie infrastruktury w oprogramowaniu Quadri i Novapoint. Model IFC 4.3 prezentował linię trasowania układu kolejowego z różnymi typami odcinków poziomych i pionowych, a także z krzywymi przejściowymi oraz przechyłką, co stanowiło nowość w świecie openBIM. Wzdłuż lini trasowania znajdowały się obiekty, takie jak sygnały, które były z nią skorelowane przy użyciu ifcLinearPlacement, a informacje o kilometrażu zostały przedstawione za pomocą relacji z ifcReferent. Obiekty posiadały również atrybuty, takie jak Nazwa i Opis.

Model IFC 4.3 kolejowej linii trasowania

Po zakończeniu modelowania przyszła pora na etap weryfikacji. Model BIM został poddany wielu testom, m.in. w systemie walidacji BSI (validate.buildingsmart.org)  i RDF. Testy sprawdzały poprawność geometrii, relacji pomiędzy obiektami oraz atrybuty, aby upewnić się, że model jest zgodny ze standardem IFC 4.3.

Ponadto model został poddany walidacji w systemie IDS (Information Delivery Specification). Ten etap sprawdzenia gwarantował, że model spełnia wszystkie wymagania specyfikacji dostarczenia informacji, co jest kluczowe dla zapewnienia kompletności i jakości danych BIM. 

Podsumowując, gra “Ticket to Open BIM” była nie tylko doskonałą okazją do prezentacji współpracy między klientem a projektantem, ale także pozwoliła na sprawdzenie nowego standardu IFC 4.3. Zespół “White Tigers” wykazał się najwyższym poziomem współpracy i precyzji w tworzeniu modelu, dzięki czemu odniósł zwycięstwo. Wszyscy uczestnicy mogli również doświadczyć potencjału oprogramowania Trimble Quadri i Novapoint w dostarczeniu 100% zgodnego modelu IFC 4.3.

Wyniki konkursu pokazały, że na rynku AEC jest 9 świadomych dostawców, którzy dostrzegają potencjał w rozwijaniu otwartych standardów. Warto zaznaczyć, że zamawiający są gotowi, aby żądać standardów IFC 4.3, co pokazuje wzrost znaczenia i uznania dla otwartych standardów w branży.

Ponadto, “Ticket to Open BIM” był nie tylko konkurencją, ale przede wszystkim doskonałą okazją do spotkania i współpracy z pasjonatami BIM z całego świata. Wydarzenie z pewnością przyczyniło się do wzrostu świadomości i zaangażowania w rozwijanie standardów otwartych w branży AEC.

Gratuluję drużynie “White Tigers” zwycięstwa i życzę wszystkim uczestnikom dalszych sukcesów w ich działaniach na rzecz rozwoju BIM i otwartych standardów.

Dziękuję organizatorom buildingSMART International oraz Engisis za świetne wydarzenie i niezapomniane doświadczenie. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mieli okazję spotkać się ponownie.

Na koniec, zapraszam serdecznie do obejrzenia filmu na kanale buildingSMART International na YouTube. W tym filmie znajdziesz krótkie podsumowanie gry “Ticket to Open BIM”.

Inne artykuły o IFC 4.3

The post BuildingSMART International Standards Summit: Relacja z gry “Ticket to Open BIM” appeared first on Bim Corner.

]]>
https://bimcorner.com/pl/ticket-to-open-bim-pl/feed/ 0
Hello BIM! Kraków – konferencja BIM od praktyków dla praktyków https://bimcorner.com/pl/hello-bim-krakow/ https://bimcorner.com/pl/hello-bim-krakow/#respond Tue, 20 Sep 2022 12:23:56 +0000 https://bimcorner.com/?p=32359 Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat BIM, poznać specjalistów i praktyków w tej dziedzinie nie może Cię tam zabraknąć! BIM Corner wraz z Grupa4BIM organizujemy konferencje HELLO BIM! Kraków, poświęconą metodyce BIM. Spotykamy się już 15 października w Krakowie na Politechnice Krakowskiej, Wydział Mechaniczny, Al. Jana Pawła II 37Konferencja trwa od […]

The post Hello BIM! Kraków – konferencja BIM od praktyków dla praktyków appeared first on Bim Corner.

]]>
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat BIM, poznać specjalistów i praktyków w tej dziedzinie nie może Cię tam zabraknąć! BIM Corner wraz z Grupa4BIM organizujemy konferencje HELLO BIM! Kraków, poświęconą metodyce BIM.

Spotykamy się już 15 października w Krakowie na Politechnice Krakowskiej, Wydział Mechaniczny, Al. Jana Pawła II 37
Konferencja trwa od 10:00 do 17:00 (rejestracja od godziny 9:30)

Przyjdź, posłuchaj i poznaj wieloletnich praktyków BIM!

Przygotowujemy prawdziwe piguły praktycznej wiedzy zebrane z lat doświadczeń pracy na projektach zagranicznych jak i polskich. 7 prelegentów wygłosi 7 różnych prezentacji. Z wykładów dowiesz się:
  • Jak korzystąc z reguł, sprawdzić jakość modeli BIM.
  • Jak podzielić projekt drogowy wg IFC 4.3
  • Jak wykorzystać możliwości projektowania generatywnego
  • Jak skutecznie przeprowadzić koordynację projektową
  • Jak zbudować Digital Twin obiektu budowlanego
  • Jak praktyczne zastosować idee ISO 19650 w Polsce
  • Jak zorganizować proces projektowy oraz plac budowy, aby umożliwić budowę bez użycia rysunków

Dlaczego to robimy?

Ostatni raz z wykładami byliśmy w 2019 roku. Chcieliśmy to kontynuować, ale pandemia pokrzyżowała nam plany. Niezdecydowaliśmy się na żaden event online, bo doceniamy możliwość spotkania się i pogadania z Wami na żywo. Uważamy, że takiej energii nie dostarcza wydarzenie online. Każdy z nas chce się spotkać z żywymi ludźmi i pogadać o BIMie w ojczystym języku 😉

Stąd decyzja, że wydarzenie jest tylko w trybie stacjonarnym – chcemy się z Wami spotkać na żywo, przybić piątkę i pogadać.

Niezależna konferencja na każdą kieszeń

Chcieliśmy stworzyć niezależny, dobrej jakości event i pozwolić w nim uczestniczyć jak największej liczbie osób. Dlatego, aby maksymalnie obniżyć cenę biletów całkowicie zrzekliśmy się zysku z tego wydarzenia a nocleg i przeloty opłacamy z własnej kieszeni. Cena biletu pokrywa wynajęcie sali, kamerzysty oraz cateringu.

Aby zagwarantować sobie całkowitą niezależność w prezentowanych treściach nie współpracujemy z żadnym sponsorem.

Przychodząc na nasz event, masz pewność, że dowieziemy jakość BIM Corner i że będziemy się dokształcać w luźnej atmosferze, bez zbędnego nadęcia.

ZAPISY NA KONFERENCJE OBOWIĄZKOWE.  
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA.

Jeśli chcesz:

🎯 Posłuchać ciekawe osoby z różnym doświadczeniem i bogatą ścieżką zawodową,

🎯 Poznać na konkretnych przykładach jak możesz zastosować metodykę BIM w swojej pracy,

🎯 Nawiązać nowe znajomości towarzyske i biznesowe z ludźmi z branży,

🎯 Poznać perspekty rozwoju BIM w Polsce jak i za granicą,

🎯 Spędzić produktywną sobotę i złapać przydatne kontakty

no to nasze wydarzenia spełnia wszystkie te kryteria!

Nie zwlekaj i zapisz się już dziś w linku na górze! Liczba miejsc ograniczona a ceny biletów idą tylko w górę!

The post Hello BIM! Kraków – konferencja BIM od praktyków dla praktyków appeared first on Bim Corner.

]]>
https://bimcorner.com/pl/hello-bim-krakow/feed/ 0
Byliśmy gośćmi InfraStudio https://bimcorner.com/pl/infrastudio/ https://bimcorner.com/pl/infrastudio/#respond Tue, 11 Aug 2020 08:10:00 +0000 http://bimcorner.com/?p=7756 Prof. Marek Salamak z Politechniki Śląskiej uruchomił własny kanał informacyjny, o nazwie infraSTUDIO. Format programu zakłada krótkie i dynamiczne rozmowy z ekspertami, którzy działają w obszarze cyfryzacji i automatyzacji branży budowlanej. Szczególnie w powiązaniu z infrastrukturą i mostami, do których z racji jego profilu zawodowego mu najbliżej. Gościem premierowego odcinka był Marcin Pszczółka, współzałożyciel BIM Corner. […]

The post Byliśmy gośćmi InfraStudio appeared first on Bim Corner.

]]>

Prof. Marek Salamak z Politechniki Śląskiej uruchomił własny kanał informacyjny, o nazwie infraSTUDIO. Format programu zakłada krótkie i dynamiczne rozmowy z ekspertami, którzy działają w obszarze cyfryzacji i automatyzacji branży budowlanej. Szczególnie w powiązaniu z infrastrukturą i mostami, do których z racji jego profilu zawodowego mu najbliżej.

Gościem premierowego odcinka był Marcin Pszczółka, współzałożyciel BIM Corner. Podczas wywiadu zostały poruszone między innymi takie tematy jak: początki BIM Corner, poziom BIM w Norwegii oraz kierunek rozwoju BIM w Polsce.

Zapraszam do obejrzenia. (Odcinek nagrywany w języku polskim – dostępne napisy w języku angielskim)

Poniżej video dostępny zapis wywiadu.

Zapis wywiadu

MS: Jesteś całkiem nieźle opalony jak na mieszkańca podbiegunowej krainy? Nie jest ci za gorąco w Polsce?

MP: Marku, ale przede wszystkim bardzo dziękuje za zaproszenie do infraSTUDIO. Nie wiem, czy wiesz, ale Norwegowie mawiają, że Nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania. Doświadczając wszystkich pór roku w Norwegii, mogę powiedzieć, że temperatury w lecie potrafią być wyższe niż na polskich plażach. 

MS: Zdradziłem już, że studiowałeś w Gliwicach. Powiedz coś o swoich studiach na Politechnice Śląskiej.

MP: Tak. Faktycznie studiowałem w latach 2009-15, budownictwo komunikacyjne i infrastrukturę. Bardzo przyjemnie wspominam ten okres, gdyż mieszkając w akademiku doświadczyłem prawdziwego studenckiego życia. Pomimo upływu lat udaje mi się utrzymać relację z wieloma kolegami oraz prowadzącymi. Jak choćby z Tobą.

MS: Co sprawiło, że Skandynawia tak cię wciągnęła? Od razu po studiach trafiłeś do firmy z tamtych rejonów?

MP: Wszystko zaczęło się od Erazmusa na ostatnim roku studiów. W ramach tego programu wyjechałem na praktykę do skandynawskiej firmy. Pamiętam, że byłem zafascynowany tym, w jaki sposób pracują Norwegowie. Był rok 2014, a ja już brałem udział w projekcie z użyciem technologii BIM.

To dla mnie, jako studenta była wielka sprawa. Po powrocie z praktyk napisałem pracę magisterską o BIM w infrastrukturze inspirując się tym z czym pracowałem. Jak się potem okazało, Norwegia jest idealnym miejscem do tego, aby rozwijać się w mojej branży. 

To wszystko sprawiło, że już 4 lata mieszkam w Norwegii.

MS: Nie obawiałeś się, że nie poradzisz sobie z ich wysokim poziomem BIM? A do tego będzie trudny język, twardzi ludzie, a zimą tylko dwie godziny dziennego światła?

MP: Na początku, jak każdy, czułem strach przed nowym, nieznanym. Nie myślałem wtedy o poziomie BIM, bo już wtedy “coś tam wiedziałem”.

Nie ukrywam, najbardziej obawiałem się języka norweskiego. Na moje szczęście w pierwszym okresie mojego pobytu w Norwegii, gdy pracowałem w firmie Trimble, przez 3 lata, mogłem posługiwać się językiem angielskim.

MS: Ale teraz pracujesz w firmie Norconsult?

MP: Tak. Pracując w Trimble jako Produkt Manager softwaru do projektowania w BIM zapragnąłem pracować po drugiej stronie.  Bardzo chciałem poznać specyfikę pracy na projekcie infrastrukturalnym oraz użyć te softwary w akcji.

Od roku pracuję jako BIM Koordynator na małych oraz wielkich projektach kolejowych i drogowych. Projekty są na różnym poziomie dojrzałości BIM. Od 1 do 3.

MS: Jak i kiedy pojawił się pomysł na BIM Corner?

 

MP: Mieszkając jakiś czas w Norwegii zacząłem poznawać polskich inżynierów.  Najpierw trafiłem na Janusza.  Pracował w tym samym budynku co ja, tylko dwa piętra niżej. Często spotykaliśmy się na przerwach i dyskutowaliśmy o BIM.  Pewnego dnia doszliśmy do wniosku, że fajnie byłoby zebrać grupę osób, z którymi moglibyśmy po prostu luźno pogadać o BIM. Każdy z nas kogoś znał i wkrótce było nas sześciu. Spotkaliśmy się wszyscy, przy norweskim IPA i od słowa do słowa, postanowiliśmy zrobić coś razem.  Padło na bloga i po głosowaniu wybraliśmy nazwę BIM Corner. Dla nas BIM Corner to miejsce opisujące BIM tak, jak my go widzimy. Spisujemy tam nasze doświadczenia i przedstawiamy je w prosty sposób.

MS: Wypracowaliście świetny branding i sukcesywnie budujecie swoją markę. Skąd czerpiecie pomysły na te świetne grafiki?

MP: Zauważyliśmy, że dobra grafika potrafi wytłumaczyć więcej niż cała ściana tekstu. Jest łatwiejsza do zapamiętania, powtórzenia. Obrazek pozwala uciąć zbędne słowa i pokazać temat za pomocą czytelnego schematu. Najchętniej za pomocą grafik opisujemy procesy BIM, które jest ciężko wytłumaczyć. Każdy z nas ma różny pomysł na swoją grafikę, ale zgodnie trzymamy się zasady KISS, czyli Keep it simple stupid.

MS: Kiedy stwierdziliście, że BIM Corner może jednak odnieść sukces w tym oceanie postów portali społecznościowych?

MP: Jesteśmy zdania, że inżynierowie zasługują na odczarowanie magicznej definicji BIM. Chcemy tworzyć zaufane miejsce w sieci, które przyciągnie czytelnika wartościową treścią, a nie koniecznie reklamą. Od początku istnienia bloga byliśmy zdeterminowani, aby tworzyć systematycznie, bardzo dobrej jakości materiały dla każdego interesującego się BIM. Udzielamy się w dyskusjach, odpowiadamy na każdy komentarz, każdy mail. W ten sposób wśród naszych czytelników poznajemy wielu ekspertów. Wydaje mi się, że właśnie te wszystkie rzeczy razem wzbudzają sympatie osób i przekładają się na rozpoznawalność BIM Corner w sieci. Dodatkowo rozwijamy swoje Social Media takie jak Linkedin, Twitter, Facebook oraz Youtube.

MS: Ale BIM Corner, to nie tylko Marcin Pszczółka. Powiedz coś o swoich partnerach, bo o ile wiem, wszyscy są Polakami. Jak się poznaliście? Nie jesteście przecież kolegami z jednej uczelni.

MP: BIM Corner współtworzone jest przez sześć osób na co dzień mieszkających w Norwegii. Wszyscy jesteśmy polskimi inżynierami i pracujemy w różnych firmach z branży AEC, gdzie wykorzystywany jest BIM na codzień. Konrad Fugas pracuje w branży IT dla BIM. Ignacy Łoziński jest programistą BIM, z doświadczeniem BIM Koordynatora w konstrukcjach. Janusz Majcher, to specjalista od nowych technologii oraz Tekli. Krzysztof Wojsław projektuje mosty  i  używa Grasshoppera. Konrad Naborczyk jest koordynatorem projektów w firmie wykonawczej.

Jak się okazało, jesteśmy z czterech różnych uczelni technicznych – z Opola, Gliwic, Warszawy i Gdańska.  Tak więc można powiedzieć, że łączymy południe z północą Polski przez Warszawę.

MS: Opisz nam teraz krótko skandynawski rynek BIM. Zwłaszcza w zakresie infrastruktury, z którą jesteś znacznie bardziej związany.

MP: Trudne warunki terenowe i klimatyczne przekładają się na bardzo wysokie koszty budowy. Norwegia w swojej strategii na kolejne dekady ma plan połączyć południe z północą kraju przez, co aktualne inwestycje drogowe i kolejowe są ogromne. Przykładem jest droga E39 czy nowa sieć połączeń InterCity.

Instytucje sprawujące rolę publicznego inwestora kładą spory nacisk na rozwój BIM. Ciągle podnoszą poprzeczkę. Np. pierwszy projekt BIM w 2010 roku był na poziomie drugim, a dzisiejsze oczekiwania, to już poziom trzeci, gdzie wszystkie informacje zawarte są w modelu.

MS: Czego więc możemy się nauczyć od Norwegów?

MP: Myślę, że od Norwegów możemy nauczyć się świetnej organizacji, profesjonalizmu w pracy Ciekawostką jest to, że każdy mówi do siebie po imieniu bez względu na wiek, status społeczny, czy stanowisko.

Co do samej branży budowlanej. Bardzo sobie cenię wysoką jakość wydarzeń branżowych. W miejscach takich jak np. konferencje BIM można spotkać wielu ekspertów z różnej części sektora budowlanego. Są to wydarzenia stawiające na wiedzę oraz networking. Oprogramowanie jest istotne, ale nie ogrywa głównej roli. 

MS: A jak w kontekście oceniasz polski rynek BIM i jego potencjał?

MP: Powiem szczerze, że nie pracowałem na rynku Polskim bezpośrednio z BIM, ale poprzez portale społecznościowe orientuje się co się dzieje. Zaobserwowałem, że Polski rynek jest bardzo rozdrobniony, bardzo różnicowany.

W Norwegii, to rząd, inwestor publiczny oraz firmy napędzają rozwój technologii BIM. Co jakiś czas wprowadzane są kolejne poprawki do istniejących wytycznych, firmy pracują nad wspólnymi podręcznikami dobrych praktyk. Wiedza BIM jest ogólnodostępna.

W Polsce natomiast utarło się, że wiedza BIM jest droga, bo za know-how trzeba zapłacić. Powoduje to, że pojawia się wielu ekspertów branży oferujących szkolenia BIM. Jak ja to nazywam, na poziomie BIM Hollywood. Szkolenia te są dość drogie jak na Polski rynek, nie dostarczając praktycznej wiedzy o procesach występujących w BIM, uczą płynnej znajomości programu do modelowania.

W dalszym ciągu nie widzę jasnego celu. Wydaje mi się, że potrzebna jest organizacja, która zrzeszyłaby wszystkie środowiska BIM w Polsce i wyznaczyła kierunek, w którym powinniśmy zmierzać. Jestem zdania, że razem można osiągnąć znacznie więcej niż w pojedynkę, czego przykładem jest chociażby Norwegia.

MS: Mieliśmy się spotkać w Gliwicach w maju podczas kolejnego infraBIM, ale przez pandemię musieliśmy przełożyć wszystko na październik. Jakie masz oczekiwania wobec tego wydarzenia? Wiem, że angażujesz się w prowadzenie pierwszego BIM maratonu.

MP: Mało jest wydarzeń BIM w Polsce, które są nastawione na wiedzę. InfraBIM ze swoimi warsztatami i Hydeparkiem ma szansę to zmienić. Będą tam wykłady BIM Corner więc serdecznie zapraszam.

Jeśli chodzi o BIM Marathon, to może on być przełomowy dla polskiego BIM. Znane są na świecie tego typu wydarzenia, czas na BIM w trochę nietypowej formie.

Weź udział w trzeciej edycji infraBIM i spotkaj się z ekipą BIM Corner 

infraBIM

Przed nami największe, organizowane pierwszy raz na taką skalę w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie infraBIM. 

Tym razem wydarzenie odbędzie się w hybrydowej formie, gdzie przenikać się będzie rzeczywistość ze światem wirtualnym. Niezależnie w którym miejscu na ziemi akurat będziesz się znajdować – dzięki nowoczesnej formie możemy spotkać się, nawet jeśli dzielić będą nas setki tysięcy kilometrów! 

Planowane są wydarzenia towarzyszące, których głównym celem jest rozwój i promocja metodyki BIM w budownictwie. Każde z nich w innowacyjny i kreatywny sposób pokazuje znaczenie nowych technologii. 

Więcej o wydarzeniu znajdziesz tutaj

Do zobaczenia!

The post Byliśmy gośćmi InfraStudio appeared first on Bim Corner.

]]>
https://bimcorner.com/pl/infrastudio/feed/ 0
5 powodów dlaczego BILT Europe jest najlepszą konferencją! https://bimcorner.com/pl/5-powodow-dlaczego-bilt-europe-jest-najlepsza-konferencja-ever/ https://bimcorner.com/pl/5-powodow-dlaczego-bilt-europe-jest-najlepsza-konferencja-ever/#comments Tue, 10 Dec 2019 17:03:00 +0000 http://bimcorner.com/?p=2248 Konferencje BILT są inne niż wszystkie. Nie tylko dlatego, że są organizowane na 4 różnych kontynentach (Europa, Ameryka, Azja i Australia) czy też dlatego, że za każdym razem odbywają się w innym mieście. Tym co wyróżnia BILT Europe na tle innych konferencji jest fakt, że wydarzenie tworzone jest przez użytkowników dla użytkowników. Czyli liczy się […]

The post 5 powodów dlaczego BILT Europe jest najlepszą konferencją! appeared first on Bim Corner.

]]>

Konferencje BILT są inne niż wszystkie. Nie tylko dlatego, że są organizowane na 4 różnych kontynentach (Europa, Ameryka, Azja i Australia) czy też dlatego, że za każdym razem odbywają się w innym mieście. Tym co wyróżnia BILT Europe na tle innych konferencji jest fakt, że wydarzenie tworzone jest przez użytkowników dla użytkowników. Czyli liczy się przede wszystkim merytoryka — dzielenie się wiedzą, wymiana doświadczeń i nawiązywanie kontaktów w branży, a nie, jak to bywa na wielu wydarzeniach,  wszechobecna reklama i promocja.

W tym roku wystąpiłem jako prelegent na konferencji BILT (Buildings, Infrastructure, Life cycle, supported by Technology) Europe w Edynburgu, gdzie reprezentowałem firmę Sweco, w której pracuje na co dzień. Tegoroczna edycja okazała się największą dotychczas zorganizowaną przez DBEI (Digital Built Environment Institute) przyciągając ponad 400 uczestników z całego świata. W 75-minutowej prezentacji przedstawiłem efekty swojej 2-letniej pracy nad parametryzacją konstrukcji mostowych z użyciem programów Tekla i Grasshopper. Nigdy wcześniej nie uczestniczyłem w wydarzeniu oferującym tak wiele możliwości poznania ekspertów z całego świata znających swoją branżę od podszewki. Była to również niepowtarzalna okazja do zapoznania się z najnowszymi trendami i  śledzenia postępu technologii w budownictwie – zaczynając od planowania 4D, 5D, przez drony na placu budowie i machine learning, a na sztucznej inteligencji kończąc. A wszystko w ciągu jednego wydarzenia i to w jednym miejscu! 

Tyle tytułem wstępu, przejdźmy do konkretów. Oto 5 powodów, dlaczego BILT jest najlepszą konferencją ever:

1. Odpowiednie przygotowanie konferencji BILT Europe— gwarancja wysokiego poziomu

Selekcja prezentacji odbywa się już na 9 miesięcy przed wydarzeniem. Już w lutym, każdy kandydat na prelegenta musiał wysłać streszczenie swojego potencjalnego tematu, określić wymagany poziom wiedzy uczestników oraz napisać kilka słów o sobie i motywacji do wystąpienia. Po niespełna 2 miesiącach specjalnie powołana komisja wyłoniła 90 prelegentów spośród ponad 350 nadesłanych zgłoszeń. Miejsce i data ustalone, prelegenci potwierdzeni, tematy wybrane – wydawać by się mogło, że członkowie komisji mogą poklepać się po plecach i wygodnie rozsiąść się w fotelach czekając na wielki dzień. Nie z BILTem takie numery – jak się okazało, to był dopiero początek. Cały proces przygotowawczy jest długi i wymagający. Żeby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, ustalone zostały terminy nadsyłania materiałów do swojej prezentacji. Są one dość rygorystycznie przestrzegane przez komisję i obowiązują każdego. Terminy pomagają komisji śledzić postęp pracy oraz nadsyłać komentarze i uwagi do prezentacji. 

Cztery miesiące przed konferencją zorganizowano cykl obowiązkowych webinarów dla każdego występującego. Były to ponad godzinne spotkania na Skype, na których prezentowano praktyczne porady i omawiano najczęściej popełniane błędy z poprzednich edycji. Znakomite lekcje, zwłaszcza dla nowicjuszy stawiających swoje pierwsze kroki na scenie BILT.

Trzy miesiące przed konferencją musiał zostać przygotowany spis treści prezentacji. Dobrze sporządzony plan jest zawsze najlepszym punktem wyjścia, nadającym odpowiedni schemat pracy. Następnie przyszedł czas na najbardziej czasochłonny Handout na świecie, zawierający niemalże transkrypcję prezentacji. Zatem nie tylko wszystkie slajdy, ale też szczegółowe opisy każdego nich. W czasie konferencji uczestnicy mają dostęp do handoutów poprzez specjalnie przygotowaną aplikację. Dodatkowo mogą dostać wydrukowaną kopię i śledzić prezentację krok po kroku, jednocześnie robiąc swoje notatki. 

Miesiąc przed konferencją prezentacja musiała być już skończona i wysłana do komisji. Dodatkowo, każdy prelegent był zobowiązany do wybrania 2 slajdów prezentujących najlepsze triki i porady zawarte w prezentacji. Takie podejście organizatora zapewniło naprawdę wysoki poziom każdej z sesji. Bardzo wczesne terminy dały impuls i motywację do działania. Prelegenci odpowiednio wcześnie zaczęli myśleć nad swoimi tematami dzięki czemu starczyło czasu na wysoką jakość.

2. Różnorodność paneli tematycznych

Każdy uczestnik staje przed niemałym dylematem, gdyż może wybrać spośród aż 100 sesji odbywających się w ciągu 3 dni. Są one podzielone pod względem dziedziny, poziomu oraz formy:

3. Niesamowita atmosfera

Jadąc na BILT wyobrażałem sobie, że spotkam światowych ekspertów, CEO dużych firm, osoby, które widuję tylko na zdjęciach na LinkedIn i które, jak zakładałem, będą zamknięte w swoich własnych kręgach znajomości. Otwartość ludzi była dla mnie niemałym zaskoczeniem. Na poprzednich wydarzeniach doświadczyłem nieraz wywyższania się ze strony ekspertów i niechęci do nawiązywania nowych kontaktów. Tu było wręcz odwrotnie! Każdy z uczestników był chętny do rozmowy i wymiany doświadczeń. Nikt nie patrzył na nikogo z góry. Jesteś na BILT – jesteś “swój”.  Organizator odegrał tu znaczącą rolę – zorganizował integrację dla wszystkich mówców, wycieczkę na budowę i niesamowitą galę na koniec wydarzenia.

4. Szkocki urok

Ciekawe jest również przedstawienie kultury miasta, w którym odbywa się konferencja. Jak muzyka – to na kobzach; jak stroje galowe – to z obowiązkowym Scottish charm; jak rozrywki – to walka na miecze i szkockie tańce; jak jedzenie – to haggis; jak alkohol – to whisky. Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach, ale jak się okazuje, również w szczegółach tkwiła magiczna atmosfera, która pozwoliła wszystkim poczuć się swobodnie, wczuć się w klimat i kulturę kraju gospodarzy.

5. Organizacja BILT Europe

Do dziś jestem pełen podziwu dla organizatorów.  Świetna aranżacja całego przedsięwzięcia wraz z logistyką zasługuje na medal. Warto wyróżnić aplikację DBEI Events stworzoną specjalnie na potrzeby konferencji, w której  można było znaleźć wszystkie potrzebne informacje na temat planu konferencji, opisów sesji i prelegentów. Otrzymywaliśmy również na bieżąco powiadomienia o wszystkich zmianach w agendzie. Co więcej, również przez aplikację oceniało się sesje. Każdy uczestnik obecny na prezentacji mógł przyznać odpowiednią liczbę punktów i napisać swój komentarz dotyczący prezentacji, jak i przygotowanych handoutów. Po konferencji mówcy otrzymali średnią punktację i komentarze do występu. Moja prezentacja znalazła się na zaszczytnym 15 miejscu (na 100 sesji) – wynik bardzo przyzwoity, jak na debiutancki występ.

Co dalej?

Następny BILT Europe już za rok, tym razem w Walencji. Znowu postaram się zakwalifikować i spróbować swoich sił, ale tym razem z innym tematem (na który mam już pomysł!). Ale zanim Walencja, odbiję nieco na wschód – jakieś… 12 tysięcy kilometrów – i zahaczę o scenę BILT Asia 2020 organizowanego w Singapurze w kwietniu!!! Bilety kupione, ekscytacja poziom milion, temat już tłucze się po głowie.  Singapurze, nadchodzę!  

Autor zdjęć w artykule- Peter Somogy-Toth z firmy Skyart Media.

Pozostań na bieżąco z naszymi artykułami zapisując się na nasz newsletter na BIMCorner.

The post 5 powodów dlaczego BILT Europe jest najlepszą konferencją! appeared first on Bim Corner.

]]>
https://bimcorner.com/pl/5-powodow-dlaczego-bilt-europe-jest-najlepsza-konferencja-ever/feed/ 1
BIM Politechnika Warszawska -Hello BIM! Warsaw https://bimcorner.com/pl/bim-corner-bim-politechnika-warszawska-hello-bim-warsaw/ https://bimcorner.com/pl/bim-corner-bim-politechnika-warszawska-hello-bim-warsaw/#respond Sun, 01 Dec 2019 13:12:30 +0000 http://bimcorner.com/?p=3116 Jeśli interesuję Cię technologia BIM i chciałbyś poznać nas i naszą pracę bliżej to serdecznie zapraszamy na event HELLO, BIM Warsaw 2019. Spotkanie BIM odbędzie się już 7 grudnia w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej przy ulicy Plac Politechniki 1 w sali 134. Event jest całkowicie ZA DARMO – BIM Politechnika Warszawska Podczas pięciogodzinnych prelekcji, dowiesz się: Jak […]

The post BIM Politechnika Warszawska -Hello BIM! Warsaw appeared first on Bim Corner.

]]>

Jeśli interesuję Cię technologia BIM i chciałbyś poznać nas i naszą pracę bliżej to serdecznie zapraszamy na event HELLO, BIM Warsaw 2019. Spotkanie BIM odbędzie się już 7 grudnia w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej przy ulicy Plac Politechniki 1 w sali 134. Event jest całkowicie ZA DARMO – BIM Politechnika Warszawska

Podczas pięciogodzinnych prelekcji, dowiesz się:

UWAGA ZAPISY NA EVENT OBOWIĄZKOWE.  LICZBA MIEJSC OGRANICZONA. 

ZAPISZ SIĘ NA EVENT PONIŻEJ

Po każdej prelekcji będzie sesja Q&A, na której odpowiemy na pytania uczestników spotkania.

Skorzystaj z gościnności Politechniki Warszawskiej (Gmach Główny – sala wykładowa nr. 134 ) i BIM Corner. Spędź z nami kreatywnie sobotnie przedpołudnie, zróbmy wspólnie zawodowy krok w przyszłość!

Czym jest BIM CORNER?

BIM Corner jest blogiem poświęconym technologii Building Information Modeling. Naszym głównym celem jest szerzenie wiedzy z zakresu BIM i jego praktycznego zastosowania w projektach budowlanych. 

Chcemy pokazać naszym czytelnikom taki BIM, jaki my sami stosujemy na co dzień w pracy w Norwegii – kraju, w którym ta technologia jest już rozwinięta i który przoduje w cyfryzacji branży AEC. Nie chcemy powielać kolejnych zagadnień teoretycznych, które można przeczytać na dowolnej stronie poświęconej tej technologii. Zależy nam, aby każdy nasz czytelnik mógł zdobytą tu wiedzę w bezpośredni sposób przełożyć na praktykę i wdrożyć do swojego projektu.

Bądźmy razem zmianą budownictwa – dołącz do grona czytelników BIM Corner oraz szerzmy pojęcie technologii BIM przystępnej dla każdego.s

Kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą sześciu polskich inżynierów pracujących w czołowych norweskich firmach projektowych i budowlanych. Poznaliśmy się w Norwegii jako uczestnicy tych samych konferencji, współpracownicy na tych samych projektach, lub kursach norweskiego 🙂

The post BIM Politechnika Warszawska -Hello BIM! Warsaw appeared first on Bim Corner.

]]>
https://bimcorner.com/pl/bim-corner-bim-politechnika-warszawska-hello-bim-warsaw/feed/ 0
BIM SOPOT- BIM Corner + SSW = Sopockie Hello BIM! https://bimcorner.com/pl/bim-sopot-bim-corner/ https://bimcorner.com/pl/bim-sopot-bim-corner/#respond Sat, 30 Nov 2019 18:54:18 +0000 http://bimcorner.com/?p=3049 Dzień 25 września 2019 roku na długo pozostanie w pamięci ekipy BIM Corner. To właśnie wtedy, na zaproszenie Sopockiej Szkoły Wyższej (SSW) w Sopocie mieliśmy przyjemność zaprezentować się na wydarzeniu o nazwie Hello BIM! BIM SOPOT! Było to pierwsze tego typu spotkanie, otwarte zarówno dla studentów, jak i osób z branży oraz wszystkich zainteresowanych tematyką BIM. […]

The post BIM SOPOT- BIM Corner + SSW = Sopockie Hello BIM! appeared first on Bim Corner.

]]>

Dzień 25 września 2019 roku na długo pozostanie w pamięci ekipy BIM Corner. To właśnie wtedy, na zaproszenie Sopockiej Szkoły Wyższej (SSW) w Sopocie mieliśmy przyjemność zaprezentować się na wydarzeniu o nazwie Hello BIM! BIM SOPOT!

Było to pierwsze tego typu spotkanie, otwarte zarówno dla studentów, jak i osób z branży oraz wszystkich zainteresowanych tematyką BIM. Przedstawiliśmy 5 prezentacji, z których każda pokazywała praktyczne aspekty pracy inżyniera z tą technologią. W przerwach był czas na dyskusje, poznanie nowych ludzi oraz wymianę doświadczeń. Dostaliśmy dużo ciekawych komentarzy, konkretnych pytań, oraz informacji z przeprowadzonych ankiet – podsumowując, mnóstwo pozytywnej energii! Choć wydarzenie odbyło się niedawno, już planujemy kolejne, w innych miastach – czas na stolicę Polski (więcej informacji już wkrótce), a później? Gdzie chcielibyście nas zobaczyć?

Bardzo cieszy fakt, że na spotkanie przyszło prawie 50 osób – dziękujemy za poświęcony czas i mamy nadzieję, że byliśmy w ciągu tych kilku godzin przekazać choć część naszego praktycznego doświadczenia z pracy z technologią BIM. Dziękujemy również Sopockiej Szkole Wyższej za organizację. Do zobaczenia na następnym wydarzeniu – Hello, BIM!

Film ze spotkania:

https://www.facebook.com/bimcorner/videos/544729479644903/

Czym jest BIM CORNER?

BIM Corner jest blogiem poświęconym technologii Building Information Modeling. Naszym głównym celem jest szerzenie wiedzy z zakresu BIM i jego praktycznego zastosowania w projektach budowlanych. 

Chcemy pokazać naszym czytelnikom taki BIM, jaki my sami stosujemy na co dzień w pracy w Norwegii – kraju, w którym ta technologia jest już rozwinięta i który przoduje w cyfryzacji branży AEC. Nie chcemy powielać kolejnych zagadnień teoretycznych, które można przeczytać na dowolnej stronie poświęconej tej technologii. Zależy nam, aby każdy nasz czytelnik mógł zdobytą tu wiedzę w bezpośredni sposób przełożyć na praktykę i wdrożyć do swojego projektu.

Bądźmy razem zmianą budownictwa – dołącz do grona czytelników BIM Corner oraz szerzmy pojęcie technologii BIM przystępnej dla każdego.

Kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą sześciu polskich inżynierów pracujących w czołowych norweskich firmach projektowych i budowlanych. Poznaliśmy się w Norwegii jako uczestnicy tych samych konferencji, współpracownicy na tych samych projektach, lub kursach norweskiego

The post BIM SOPOT- BIM Corner + SSW = Sopockie Hello BIM! appeared first on Bim Corner.

]]>
https://bimcorner.com/pl/bim-sopot-bim-corner/feed/ 0