Eksport Tekla Structures do IFCEksport Tekla Structures do IFC

Eksport modelu Tekla Structures do IFC

Przeglądając wpisy na blogu zapewne zauważyłeś jak wiele miejsca poświęcamy IFC. Znajdziesz sporo ogólnych informacji dotyczących schematu (seria sekrety IFC), jak również bardziej szczegółowe podejście do tematu dotyczące reguł eksportu w zależności od przeznaczenia modelu (reguły eksportu IFC). Nie będę powtarzał dlaczego temat eksportu do IFC, modeli referencyjnych, kolaboracji i koordynacji z użyciem IFC jest tak ważny w branży AEC. O tym możesz przeczytać w artykułach Konrada, do czego gorąco zachęcam. W temacie IFC na naszym blogu staramy się przejść od ogólnych informacji na temat IFC  do bardziej sprecyzowanych zagadnień w serii o reguły eksportu aż do szczegółowych porad dotyczących eksportu z konkretnych programów do modelowania konstrukcji. Ten wpis poświęcony jest eksportowi IFC z programu Tekla Structures. W kolejnych wpisach przedstawimy jak przeprowadzić eksport aby otrzymać wartościowy model IFC w innych popularnych programach (Revit, ArchiCAD).

PRZED EKSPORTEM

Eksport do IFC w większości programów jest bardzo intuicyjny i zapewne każdy, kto pracuje w jakimkolwiek programie do modelowania konstrukcji, bez trudu potrafi przeprowadzić taką operację. Wystarczy znaleźć zakładkę export, wybrać odpowiedni format i…gotowe. Ale jak już wspomniał Konrad w swoich wpisach, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami, zanim przystąpimy do exportu modelu. Np. jakie jest przeznaczenie zaimportowanego modelu. Czy będzie to model referencyjny (a więc wystarczy sama geometria), model do koordynacji międzybranżowej, czy do kosztorysowania. Przed eksportem warto sprawdzić klasyfikację obiektów w modelu. Tekla Structures automatycznie przypisuje klasyfikację obiektów wg poniższej tabeli:
Obiekt programu Tekla Structures Obiekt IFC
Belka IfcBeam (IfcMember)
Kolumna IfcColumn, (IfcPile), (IfcMember)
Polibelka IfcBeam, (IfcMember)
Zakrzywiona belka IfcBeam, (IfcMember)
Stopa fundamentowa, ława fundamentowa IfcFooting
Płyta IfcSlab
Panel IfcWall lub IfcWallStandardCase
Blacha wieloboczna IfcPlate lub IfcDiscreteAccessory
Śruby, nakrętki i podkładki IfcMechanicalFastener
Otwór śruby IfcOpeningElement
Zastrzał, stężenie IfcMember
Poręcz: Belka, Słup IfcBeam, IfcColumn, (IfcRailing)
Zespół, zespół betonowy IfcElementAssembly, (IfcRailing), (IfcRamp), (IfcRoof), (IfcStair), (IfcWall)
Jednostka sekcji wylewania IfcElementAssembly
Projekt Tekla Structures IfcProject
Element specjalny IfcDiscreteAccessory
Pręt, drut, struna, siatka, cięgno oraz inny komponent osadzony w betonie (IfcReinforcingElement)
Zbrojenie IfcReinforcingBar
Obiekt wylewany, przerwa robocza IfcBuildingElementProxy
Wykończenie powierzchni IfcCovering
Spoina IfcFastener
Oznacza to, że klasyfikacja jest przypisywana automatycznie (klasy z tabeli bez nawiasu). Możliwa jest jednak zmiana klasyfikacji obiektu z automatycznie przypisanej wartości (klasy w nawiasach). Jak to zrobić przedstawiają ilustracje poniżej.
Change IFC entity
Standardowa klasyfikacja zastrzału wykesportowanego z Tekal Structures - IfcMember
W zkładce IFC export obiektu w Tekla structures, możliwy jest wybór klasyfikacji dla obiektu. W tym wypadku np. na IfcBeam.
Change IFC entity
Zmiana klasyfikacji obiektu w Tekla Structures
zmiana klasyfikacji IFC tekla Structures
Zmieniona klasyfikacja w obiekcie IFC
Wszystko oczywiście zależy od wymagań zawartych w BEP lub w wewnętrznych procedurach firmy.

EKSPORT

Eksportu do IFC można właściwie dokonać w kilku krokach.

Zanim jednak wyeksportujesz model (lub jego część) do IFC, zwróć uwagę na opcje dostępne w menu exportu. W punktach poniżej wyjaśnię poszczególne parametry eksportu:

1. Punkt wyjściowy

Pierwszy punkt eksportu dotyczy tego gdzie plik eksportowany (domyślnie w folderze modelu utworzony zostaje katalog o nazwie IFC). Ważną kwestią w tym punkcie jest nadanie odpowiedniej nazwy, przeważnie zgodnie z wytycznymi z BEP. Nadanie odpowiedniej nazwy jest istotne z punktu widzenia koordynacji, gdyż przeważnie zawiera się w niej część określającą branżę ( np. Konstrukcja, MEP, Architectura itp.)

2. Format eksportu

Zdecyduj jaki format IFC eksportować. W zdecydowanej większości przypadków eksportujesz standardowy model IFC. Warto jednak wiedzieć, że są również inne warianty, o których wspominałem w jednym z poprzednich artykułów.
Poniżej przypomnienie różnice między poszczególnymi typami eksportu modelu IFC:
ifc logo
IFC – Jest to domyślny format wymiany reprezentowany przez zwykły plik tekstowy ASCII (sam tekst, bez formatowania). Jego schemat określa w jaki sposób tekst pliku zostaje przekształcony w obiekty połączone wzajemnymi relacjami.
ifc xml
IFCxml – Plik danych IFC wykorzystujący strukturę dokumentu XML zamiast ASCII jak w standardowym pliku .ifc Plik .ifcXML jest zwykle o 300-400% większy niż plik .ifc.
IFC - zip
IFCzip – Jest to ustandaryzowany format kompresji .ifc lub .ifcXML (przy użyciu odpowiednich algorytmów kompresji). Jest to możliwe dzięki temu iż zarówno .ifc jak i .ifcXML są zapisywane jako pliki tekstowe.  Pliki .ifcZIP zwykle kompresują plik .ifc o 60-80% i plik .ifcXML o 90-95%.

3. Typ eksportu

W artykule dotyczącym reguł eksportu, dowiedziałeś się jak ważne podczas exportu do IFC jest przeznaczenie eksportowanego modelu. Inne zestawy informacji i parametrów są potrzebne do koordynacji, inne do kosztorysu czy fabrykacji a do referencji potrzebna jest ich minimalna ilość.

Ważne jest zatem aby wybrać odpowiedni typ exportu. Tekla posiada 4 predefiniowane typy exportu, w zależności od przeznaczenia eksportowanego modelu. Są to:

  • Coordination View 2.0 – jest to zalecany, certyfikowany typ eksportu, zwłaszcza gdy w dalszym etapie pracy, model będzie edytowany i modyfikowany (np poprzez konwersję modelu IFC do obiektów natywnych innego programu)
  • Surface Geometry (Geometria powierzchni) – Jeśli model jest używany wyłącznie do celów wyświetlania lub jako model referencyjny.
  • Steel Fabrication View – jest zalecany do eksportowania informacji szczegółowych na temat obiektów stalowych do produkcji.
  • Coordination View 1.0 – jest właściwy wtedy, gdy trzeba eksportować otwory jako osobne obiekty.

4. Zestawy właściwości

Zestawy właściwości (Property Set) to lista atrybutów, które można przypisać do obiektu modelu IFC.

Właściwości zawarte w tym zestawie mogą być dwojakiego rodzaju:

  • predefiniowane;
  • dodatkowe / dostosowane (tj. zdefiniowane przez użytkownika).

Wstępnie zdefiniowane właściwości w zestawie właściwości są zdefiniowane jako część normy; są one automatycznie generowane przez oprogramowanie autorskie, którego użyliśmy do modelowania projektu i są wymienione w specyfikacji każdego elementu modelu 3D.

Tekla Structures posiada predefiniowane zestawy właściwości obiektów IFC.Czasem jednak potrzebujemy wyeksportować obiekt z atrybutami, które nie są ujęte w standardowym zestawie. Można zmodyfikować standardowy zestaw właściwości, dodając atrybuty które potrzebujemy. W tym przypadku stworzyłem dodatkowy zestaw (Test) z przypadkowymi atrybutami na potrzeby tego artykułu. W eksportowanym obiekcie pojawia się dodatkowa zakładka o nazwie test.

Można jednak stworzyć własne zestawy, w zależności od potrzeb. Co to oznacza? Wiele firm tworzy własne atrybuty (User defined attributes) na potrzeby projektów, bądź wewnętrznych procedur. Atrybuty te są przypisywane do obiektów w modelu, są przedstawiane na rysunkach lub w raportach. Aby były również wyeksportowane jak zestaw informacji o obiekcie do modelu IFC, niezbędne jest utworzenie dodatkowych zestawów właściwości eksportu.
Tekla UDA
Dodatkowe parametry użytkownika (UDA)
Dodatkowe parametry użytkownika
Dodatkowe parametry użytkownika (UDA)
Dodatkowe parametry użytkownika
Nowo utworzony zestaw właściwości zawierający dodatkowe parametry użytkownika (UDA)
UDA entities
Dodatkowe właściwości użytkownika wyeksportowane wraz z obiektem do IFC.

Zestawy właściwości zapisywane są w pliku xml, dzięki czemu mogą być umieszczone w folderach projektu (PROJECT FOLDER) lub folderze firmowym (FIRM FOLDER) / o strukturze folderow w Tekla Structures przeczytasz tu (http://bimcorner.com/pl/co-powinienes-wiedziec-przed-rozpoczeciem-pracy-z-tekla-structures/)

Dodatkowe zestawy właściwości są niezwykle istotne w momencie, gdy projekt prz ktorym pracujemy to projekt bezrysunkowy. Dzięki temu, w modelu IFC, który jest produktem końcowym, zawierają się wszystkie informacje, które standardowo pokazane są na rysunkach.

5. Wybierz co eksportujesz

Nie zawsze eksportuje się cały model. Czasem wystarczy tylko jakaś część obiektu, sekcja, pietro lub kilka elementów.

tekla export parts
Wybór obiektów do eksportu IFC

6. Punkt, wzgędem którego eksportujesz

Jest to bardzo istotna kwestia z punktu widzenia koordynacji modeli z różnych branż. Aby BIM koordynacja wielobranżowa przebiegła jak należy, niezwykle istotną kwestią jest poprawne usytuowanie modeli względem siebie.Modele muszą mieć te same współrzędne Projekty z reguły tworzone są we właściwych koordynatach. Z kolei programy do tworzenia modeli nie działają poprawnie, gdy obiekty modelu położone są zbyt daleko od lokalnego punktu bazowego. Punkty bazowe (punkty kontrolne) umożliwiają korzystanie z układu współrzędnych opartego na punkcie osnowy lub innego układu współrzędnych na potrzeby współdziałania i współpracy z innymi branżami. Informacje o punkcie bazowym są zapisane wraz z właściwościami projektu.
tekla Base point
Wybór punktu bazowego

Po eksporcie

Zanim wyślesz model do koordynacji lub jako referencje dla architekta lub projektanta MEP, sprawdź czy wszystko jest w porządku. Jak to zrobić? W bardzo prosty sposób. Zaimportuj IFC jako model referencyjny z powrotem do Tekli. Pozwoli Ci to na wizualne sprawdzenie, czy model jest we właściwym położeniu, czy nie brakuje jakiegoś elementu. Oczywiście nie wyłapiesz braku małej blachy czy zestawu śrub, lecz czasem mogą zdarzyć się błędy podczas eksportu i nawet większe elementy mogą się nie wyeksportować.

Warto również zajrzeć do pliku LogFile, w którym znajdują się wszystkie informacje dotyczące eksportu oraz powstałych błędów.

log file
Informacje o eksporcie zawarte w pliku LogFile

Podsumowanie

Podczas pracy przy projektach interdyscyplinarnych, eksport do IFC towarzyszy nam chyb częściej niz tradycyjne drukowanie. Jest to dobry trend, zważywszy, że coraz więcej projektów to właśnie projekty bez rysunkowe. Dlatego dobrze wykonany export do IFC jest istotną częścią procesu projektowego. Poznanie reguł, celu oraz sposobu eksportu z różnych programów do tworzenia konstrukcji jest tak ważne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim !

Dużo czasu i wysiłku poświęcamy na tworzenie wszystkich naszych artykułów i poradników. Byłoby świetnie, gdybyś poświęcił chwilę na udostępnienie tego wpisu!

Udostępnij:

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Autor:

Pobierz przewodnik po projektach BIM:

Po przeczytaniu tego poradnika dowiesz się:

  1. Jak BIM jest wykorzystywany przy największych projektach w Norwegii
  2. Jakie były wyzwania dla zespołu projektowego i jak zostały rozwiązane
  3. Jakie były wyzwania na budowie i jakie było nasze podejście do nich

Najnowsze wpisy: