Ile informacji w modelu BIM

Ile Informacji potrzebujemy w modelu BIM?

No właśnie. Biorąc pod uwagę, że sam termin BIM, zawiera odniesienie do modelowania informacji o obiekcie, oznacza to, że im więcej informacji zawrzemy w modelu tym lepiej. W końcu o to nam chodzi, aby to model był źródłem informacji o budynku, konstrukcji. Jak inaczej mielibyśmy robić ten cały BIM? Coraz częściej spotykamy się z projektami opartymi o model (bezrysunkowymi). Co to oznacza z punktu widzenia informacji? Ni mniej ni więcej tyle, iż informacje do tej pory zawarte na rysunkach (wymiary, opisy, teksty itp), nie mogą po prostu zniknąć. Muszą zostać gdzieś dodane. Najlepszym miejscem będzie model. . Nasuwa się pytanie: ile takich informacji zawrzeć w model? Czy może dojść do sytuacji, że tych informacji będzie po prostu zbyt dużo i będzie on nieczytelny i zbyt zagmatwany?

Rozważmy zatem jak wyglądałaby sytuacji danych w modelu, gdyby:

  • Naszpikować model ekstremalna ilością informacji
  • Nie dodawać żadnych informacji (poza niezbędnymi wynikającymi z geometrii obiektów)

1. Wszystkie dane w modelu

W świecie BIM jakby nie patrzeć to podstawa – model 3D wzbogacony jest o INFORMACJE, atrybuty modelu zawierają dane projektowe, specyfikacje elementów itp. Do tego dochodzą dane niezbędne w fazie Facility Management (dane COBIe), informacje dotyczące BHP. Oznacza to, że typowy model w dzisiejszych czasach może zawierać następujące typy danych: Typowy model BIM może zawierać następujące danych:
  • Geometria
  • Dane projektowe
  • Specyfikacje
  • Dane COBie
  • Dane dotyczące BHP
Information in model
Informacje w modelu BIM
Taka ilość danych w modelu jest już znacząca. Są to jednak podstawowe informacje dodawane do typowego modelu, a chcemy rozważyć maximum informacji zawartych w modelu. Chcemy aby model 3D był źródłem wszystkich informacji projektowych, posiadał informacje o produkcji (budowie), żeby był prawdziwie jedynym źródłem prawdy o projekcie. Czy poprawnym jest dołączenie do modelu wszystkich dane, które możemy wymyślić? Lista dodatkowych danych, które wydają się równie niezbędne w modelu jak te wymienione powyżej to:
  • Dane produkcyjne
  • Dane dotyczące instalacji i montażu
  • Dane dotyczące harmonogramu (4D)
  • Dane o kosztach (5D)
  • Dane jakościowe
  • Dane z inspekcji
  • Dane dotyczące zamówień
  • Dane dotyczące dostaw na budowę
  • Dane dotyczące rozruchu
  • Dane rozbiórkowe
  • Dane środowiskowe
Information in BIM model
Informacje w modelu BIM

Mamy więc model pełen informacji, model w pełni inteligentny, użyteczny dla każdej branży i dla każdej fazy projektu. Ale czy tak ciężki w dane model BIM jest dobry, czy jest użyteczny ?
Zdecydowanie nie!

Modele zawalą się pod własnym ciężarem.
Kolejna kwestia to dodawanie tych wszystkich informacji do modelu. Kto miałby to robić? Kto zarządzać tymi danymi ? Koordynować?
Można posłużyć się skryptem bądź narzędziem API (Application Programming Interface) , które będą dodawać te wszystkie informacje automatyczne, niemniej jednak dane te muszą być w pewien sposób przygotowane i dostarczone.
Sam model, zakładki z informacjami przestają być czytelne i przejrzyste.
Wystarczy popatrzeć na projekt oparty na modelu, w którym zawarto informacje do tej pory pokazywane na rysunkach. Informacje te są wczytywane poprzez skrypty z arkusza Excel i przypisywane jako dodatkowe atrybuty elementów… ich liczba jest ogromna, a to tylko niewielki ułamek tych wszystkich informacji, o których pisałem w tym punkcie.

Ilustracja powyżej przedstawia ilość dodatkowych atrybutów (informacji o obiektach w modelu), dla małego muru oporowego, którego projekt jest bezrysunkowy.
Informacje w modelu Bim
Lista dodatkowych informacji w modelu modelu bezrysunkowym

Jak widac, lista dodatkowych informacji w malym projekcie bezrysunkowym jest spora. Łatwo sobie zatem wyobrazić jak ogromna byłaby to lista, gdyby uwzględnić wszystkie możliwe dane…

2. Brak danych w modelu.

Przejdźmy z jednej skrajności w drugą. Skoro wprowadzenie wszystkich danych do modelu wydaje się niepraktyczne, to rozważmy czysty model 3D. Żadnych dodatkowych danych. model 3D nie wzbogacony o informację , w którym zdefiniowana jest jedynie geometria i kształt. W takim przypadku Model 3D byłby jedynie bardziej rozwiniętą formą CAD.
A co z danymi? Załóżmy, że wszystkie niezbędne dane będą znajdować się w systemach zewnętrznych.
Zarówno dane projektowe jak i specyfikacje połączone będą z modelem poprzez mikrousługi a z obiektami w modelu poprzez globalny identyfikator GUID.

Informacje w BIM
Informacje w modelu BIM

Takie rozwiązanie mimo swojego archaicznego podejścia i podobieństwa do zamierzchłych czasów CAD ma w gruncie rzeczy większy sens niż szpikowanie modelu milionem danych. Powszechna łączność z internetem (również na placu budowy), rozwój interfejsów API oraz mnogość usług internetowych pozwalają na rozpatrzenie takiego pomysłu jako całkiem sensownego.

Rozwiązanie to jest dużo bardziej skomplikowane niż zarządzanie milionem właściwości przypisanych do każdego obiektu w modelu, ale jest o wiel bardziej logiczne i praktyczne. Dane nie są przechowywane w jednym miejscu. zespoły, branże mogą łatwiej kontrolować przepływ danych dane niezbędnych dla swojej części projektu, nie wpływając na pracę innych zespołów.
Ten trend już się powoli rozwija również za sprawą buildingsmart i rozwiązań opartych o API: https://github.com/buildingSMART/BCF-API
https://technical.buildingsmart.org/projects/opencde-api/

3. Złoty środek?

Może zamiast wybierania skrajności, możliwe jest znalezienie złotego środka w ilości danych , które powinny znaleźć się w modelu ? Część danych przypisane do elementów modelu BIM a część danych przechowywanych w usługach zewnętrznych ? Zamiast dołączać wszystkie dane do modelu, moglibyśmy przechowywać niektóre dane w systemach zewnętrznych i połączyć te systemy zewnętrzne z modelem. Nasuwa się od razu pytanie: które dane mają być dołączone do modelu, a które są połączone z systemów zewnętrznych? Według jakich kryteriów rozdzielac dane do modelu i do zewnętrznych systemów? Pojawiłyby się tarcia pomiędzy uczestnikami projektu o to , czyje dane są ważniejsze i powinny zostać uwzględnione w modelu. Oznaczałoby to podniesienie rangi jednych informacji wobec innych… a przecież wszystkie informacje są jednakowo ważne, w przeciwnym razie nie byłyby potrzebne.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie odnośnie tego jaka ilość danych jest niezbędna w modelu BIM, jest dość trudna. Z jednej strony widzimy trend dodawania jak największej ilości informacji do obiektów. Dzięki temu można np. pominąć rysunki dostarczać projekty oparte o model, z drugiej strony tak duza ilość danych w modelu może być trudna do używania i zarządzania. Dołączenie wszystkich danych do modelu jest trudne do skalowania. Dołączenie niektórych danych do modelu oznacza konieczność podjęcia decyzji, które dane są najważniejsze, a połączenie wszystkich danych może nie być w tej chwili wykonalne. Jak zatem będą wyglądały modele BIM w przyszłości? W którą stronę w kontekście ilości danych w modelu będzie zmierzać branża AEC? Moim zdaniem branża, pomimo obecnego trendu mnogości informacji w modelu, będzie zmierzać w kierunku minimalizacji ilości danych w modelu BIM, korzystając z zewnętrznych usług przechowywania danych, które będą podlinkowane do modelu. A jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Jak dużo informacji dodajesz do swojego modelu ?

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim !

Dużo czasu i wysiłku poświęcamy na tworzenie wszystkich naszych artykułów i poradników. Byłoby świetnie, gdybyś poświęcił chwilę na udostępnienie tego wpisu!

Udostępnij:

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Autor:

Pobierz przewodnik po projektach BIM:

Po przeczytaniu tego poradnika dowiesz się:

  1. Jak BIM jest wykorzystywany przy największych projektach w Norwegii
  2. Jakie były wyzwania dla zespołu projektowego i jak zostały rozwiązane
  3. Jakie były wyzwania na budowie i jakie było nasze podejście do nich

Najnowsze wpisy: