Zostań managerem projektowania

Czy mogę zostać managerem projektowania?

Wkrótce kończysz studia. Albo jesteś już doświadczonym specjalistą i chcesz spróbować czegoś nowego. A może Twoja firma właśnie zaczęła szukać osoby na stanowisko managera projektowania. W każdym z tych wypadków najprawdopodobniej masz pytania typu: czy to coś dla mnie? Jakie doświadczenie powinienem mieć żeby pracować jako manager projektowania? Ile mogę zarobić? W tym artykule odpowiadam na najczęściej zadawane pytania dotyczące stanowiska managera projektowania w branży budowlanej.

Artykuł jest napisany w taki sposób, że najpierw przedstawiamy pytanie w formie pogrubionegu tekstu (jak w pierwszym: Czy mogę zostać managerem projektowania?), a następnie odpowiedź.

Małe zastrzeżenie: odpowiedzi oparte są na moim własnym doświadczeniu i wiedzy oraz są moimi osobistymi opiniami na ten temat. Zapraszam do czytania i komentowania oraz podzielenia się własnymi przemyśleniami i doświadczeniami!

Jest to czwarty artykuł serii zarządzanie procesem projektowania. Poprzednie artykuły możesz przeczytać tutaj: 

Czy podobał Ci się ten wpis i powinniśmy kontynuować temat design management’u? A może jest jakaś inna tematyka, o której chciałbyś przeczytać na naszym blogu? Zostaw swoją opinię w komentarzu pod artykułem!

Spis treści

Czy mogę zostać managerem projektowania?

Tak. Oczywiście, że możesz! Jednak wszystko zależy od tego, czy rzeczywiście chcesz zostać managerem projektowania. Jak można przeczytać w naszym poprzednim artykule Różne role managera projektowania, osoba na tym stanowisku ma wiele obowiązków i powinna dobrze się sprawdzać w rozwiązywaniu złożonych zadań, koordynacji oraz komunikacji.

Dlaczego powinienem pracować jako manager projektowania?

Jeśli już wiesz, że chciałbyś spróbować swoich sił w tej wymagającej roli, powiedziałbym, że powodów, aby to zrobić jest bardzo dużo. Na rynku pojawia się coraz więcej kontraktów typu zaprojektuj i wybuduj i nie wygląda na to, żeby trend ten się odwrócił. I jak napisałem w artykule Czym jest design management? Zarządzanie procesem projektowania w praktyce:
„Zarządzanie oraz manager projektowania są potrzebni wszędzie tam, gdzie odbywa się proces projektowania.”

Czy to w biurze architektonicznym lub projektowym, u inwestora, wykonawcy, czy w firmie specjalistycznej, proces projektowania odbywa się i ktoś musi nim zarządzać.

Ile powinienem mieć doświadczenia?

Prawidłowe pytanie powinno brzmieć: ile odpowiedniego doświadczenia powinieneś mieć na stanowisku, o które się ubiegasz? Na przykład, jeśli chciałbyś pracować jako młodszy manager projektowania w biurze projektowym, przy małych i średnich projektach, wystarczy 3-5 lat odpowiedniego doświadczenia w branży budowlanej. Zakładamy w tym miejscu, że możesz współpracować z innym, bardziej doświadczonym managerem projektowania, od którego możesz się uczyć. Ale jeśli chciałbyś pracować przy dużych, ,,wielomilionowych” projektach w firmie wykonawczej, 5-8 lat (nawet do 10 lat) odpowiedniego doświadczenia może być bardziej słusznym założeniem.

Czym jest odpowiednie doświadczenie? Lub jakie wykształcenie jest niezbędne do pracy jako manager projektowania?

Odpowiednim doświadczeniem jest praca na stanowiskach, które mogą przygotować Cię do pracy jako manager projektowania. Może to być praca jako projektant, BIM koordynator lub BIM manager, architekt, inżynier budowy, inżynier odpowiedzialny za rozwiązania techniczne i planowanie itd. Dobrze by było, gdybyś miał dodatkowe doświadczenie z pracy na nie tak oczywistych stanowiskach, jak np. jako kosztorysant albo geodeta. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko, co pomaga zrozumieć cały cykl życia projektu, rozpoczynając od pierwszych koncepcji, fazy przetargowej, projektowanie i budowę oraz zarządzanie obiektem, pomoże Ci również w pracy jako manager projektowania.

Czy powinienem pracować jako manager projektowania w biurze architektonicznym lub projektowym, czy jako inwestor albo wykonawca?

Zależy od tego, co Cię najbardziej interesuje! Jednak mogą istnieć pewne wspólne cechy pracy w jednym z tych uczestników procesu budowlanego. Na przykład:

  1. Pracując jako manager projektowania i reprezentując architekta lub biuro projektowe, możesz zagłębić się w szczegóły i skoncentrować bardziej na samym procesie projektowania.
  2. Pracując jako inwestor możesz określić, jak projekt powinien wyglądać w ogólnym zarysie i określić wymagania, a następnie śledzić i kontrolować prace projektowe i budowlane.
  3. Będąc managerem projektowania od strony wykonawcy, możesz mieć większy wpływ na produkt końcowy. Ale nie możesz zagłębiać się zbytnio w szczegóły, ponieważ powinieneś koordynować ogólny proces projektowania pomiędzy kadrą budowy i biurem projektowym.

Dlaczego stanowisko managera projektowania nie jest popularne w Polsce?

To pytanie, które często zadaję sobie, moim kolegom i znajomym z innych krajów. Wygląda na to, że historia i zapotrzebowanie mają tutaj wiele do powiedzenia. Mogę to pokazać na przykładach z Polski i Norwegii.

W Polsce tradycyjnie to na architekcie i/lub projektancie  spoczywa wiele obowiązków i (prawie) wszystko powinno być przez niego osobiście ustalone lub zatwierdzone. Aby pracować jako architekt/projektant, trzeba mieć udokumentowane doświadczenie i zdać wymagające egzaminy na uprawnienia budowlane. W dużym skrócie, to system wymaga, aby ta jedna osoba wzięła na siebie odpowiedzialność za zarządzanie procesem projektowania.

Z kolei w Norwegii nie jest konieczne, aby jedna osoba posiadała państwowe uprawnienia budowlane. System uprawnień tak na prawdę nie istnieje w Norwegii. To cała firma bierze odpowiedzialność za projekt i/lub budowę. A ponieważ w Norwegii bardzo popularne są osoby specjalizujące się w swojej wybranej branży, pojawiła się potrzeba kogoś, kto zarządza procesem projektowania. Dlatego też rola managera projektowania (prosjekteringsleder) jest teraz bardzo pożądana, ponieważ większość kontraktów jest przeprowadzana w formule zaprojektuj i zbuduj.

Drobna uwaga: nie oceniam, który system jest lepszy czy gorszy, po prostu przedstawiam rzeczywistą sytuację. Wiem też, że zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w USA stanowisko design manager’a jest bardzo popularne.

Ile mogę zarobić jako design manager?

To chyba najciekawsze pytanie i zarazem najtrudniej jest na nie odpowiedzieć 🙂 Wszystko zależy od Twojego doświadczenia, roli, kraju, w którym pracujesz, organizacji, liczby godzin pracy i wielu innych czynników.

Na przykład pracując w firmie wykonawczej zarobiłbyś prawdopodobnie około 8-10% więcej niż pracując w biurze projektowym. Ale z drugiej strony jako wykonawca masz umowę bez premii za nadgodziny, a czasami musisz podróżować na plac budowy.

Jako manager projektowania z ramienia biura projektowego lub architektonicznego możesz zarabiać mniej, ale nadgodziny są liczone i płatne. I zwykle masz komfort pracy z biura, a także mniej podróżujesz. A jako manager projektowania w organizacji inwestora/klienta Twoja praca jest (zazwyczaj) bardziej stabilna, z bardziej zdefiniowanymi obowiązkami, oraz z płatnymi nadgodzinami.

Jednak ponownie podkreślę, że wszystko zależy od wielu czynników. Z moich obserwacji doświadczony manager projektowania może zarobić nawet o 10-20% mniej niż doświadczony kierownik projektu. W zależności od kraju i zapotrzebowania na ekspertów może to być również taka sama pensja na tych dwóch stanowiskach.

Jaka jest dalsza ścieżka kariery po zostaniu managerem projektowania?

Jeśli dopiero zaczynasz, możesz zostać asystentem managera projektowania. Następnie, wraz ze zdobytym doświadczeniem, stajesz się pełnoprawnym managerem projektowania, a po pewnym czasie (w zależności od firmy) starszym managerem projektowania. Dalej możesz zostać np. dyrektorem technicznym lub zmienić stanowisko i rozpocząć pracę jako kierownik projektu, BIM manager lub inżynier ds. wsparcia technicznego w Twojej firmie. A jeśli chcesz, możesz po prostu kontynuować pracę jako manager projektowania i zostać ekspertem w tej dziedzinie.

Czy powinienem znać BIM?

Tak, zdecydowanie. Co najważniejsze, powinieneś znać praktyczne zastosowanie BIM. Nie musisz uczyć się całego ISO 19650 na pamięć 😉 Ale powinieneś znać zalety i różne zastosowania BIM, jego obecne ograniczenia, wykorzystanie platformy CDE, potrzebę informacji na różnych etapach projektu, oraz inne zagadnienia. Dlatego przydatne może być dodatkowe doświadczenie w pracy jako BIM koordynator lub manager BIM. Pamiętaj też, że już teraz zrealizowano kilka udanych projektów opartych wyłącznie na modelach (np. most Randselva), na których znajomość zastosowania BIM w praktyce jest kluczowa.

Podsumowanie pytań i odpowiedzi odnośnie managera projektowania

Zastanawiając się, gdzie chcielibyśmy pracować, zawsze zadajemy sobie wiele pytań. Nigdy tak naprawdę nie wiemy, czy dana pozycja będzie nam odpowiadać, dopóki jej sami nie doświadczymy. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi i odpowiedziom na najpopularniejsze tematy uzyskasz jaśniejszy obraz różnych zagadnień związanych z pracą jako manager projektowania.

Jeśli masz więcej pytań dotyczących zarządzania procesem projektowania, napisz do nas na [email protected]! Odpowiadamy na wszystkie maile i z góry dziękujemy za zainteresowanie i zaangażowanie:-)

Jesteśmy ciekawi Waszych opinii i komentarzy!

Jest to czwarty artykuł serii zarządzanie procesem projektowania. Poprzednie artykuły możesz przeczytać tutaj: 

Czy podobał Ci się ten wpis i powinniśmy kontynuować temat design management’u? A może jest jakaś inna tematyka, o której chciałbyś przeczytać na naszym blogu? Zostaw swoją opinię w komentarzu pod artykułem!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim !

Dużo czasu i wysiłku poświęcamy na tworzenie wszystkich naszych artykułów i poradników. Byłoby świetnie, gdybyś poświęcił chwilę na udostępnienie tego wpisu!

Udostępnij:

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Autor:

Pobierz przewodnik po projektach BIM:

Po przeczytaniu tego poradnika dowiesz się:

  1. Jak BIM jest wykorzystywany przy największych projektach w Norwegii
  2. Jakie były wyzwania dla zespołu projektowego i jak zostały rozwiązane
  3. Jakie były wyzwania na budowie i jakie było nasze podejście do nich

Najnowsze wpisy: